Seniorce vnutili nádobí za 29 tisíc korun: Sebrali jí občanku!

Nic svaté není prodejcům, kteří na předváděcích akcích vnucují důchodcům předražené šunty a pak je nehorázně obírají. Důkazem je Zdeňka Svášková (72) ze Šťáhlav u Plzně. Seniorka je vážně nemocná se srdcem. Prodejci využili toho, že se jí udělalo špatně, a vnutili jí předražené zboží, které vůbec nechtěla.
Seniorka se zúčastnila předváděcí akce firmy i-Rest, s. r. o., v Kladrubech na Tachovsku. „Vylosovali mě, že jsem vyhrála první cenu. V tu chvíli se mi ale udělalo špatně. Oni toho využili a odvedli mě ze sálu do kabinky, kde mi sebrali občanku, vypsali za mě papíry a dali mi je podepsat. Vůbec jsem nevnímala, co dělám,“ vzpomíná Svášková.
„Pak mě autem odvezli domů a nechali mě tam i s krabicemi, které jsem vůbec nechtěla,“ dodala Svášková. Za 29 tisíc korun tak získala indukční dvojplotýnku, sadu příborů, pánvičku a pět hrnců. Když se vzpamatovala, rozhodla se odstoupit od smlouvy a zboží vrátit. „Vysmáli se mi. Když mi zboží přivezli domů, musím si ho nechat. Mám to prý ve smlouvě,“ plačky říká Svášková. Předražené šunty její syn poslal zpět na adresu firmy. „Zboží se ale vrátilo. Firma tam už nesídlí,“ řekl Jaroslav Svášek (47).
Na straně seniorky je i Česká obchodní inspekce (ČOI). „Smlouva byla prokazatelně podepsaná na místě, které není určené k podnikání, a proto má paní nárok na odstoupení od smlouvy. Protokol o předávání zboží je také napsaný v Kladrubech, a nikoliv v místě bydliště seniorky. S firmou to budeme řešit,“ uvedl ředitel plzeňské ČOI Milan Javorský. Seniorka se tedy může obrátit na soud a má velkou šanci, že spor vyhraje.
Policie varuje
„Když někdo někomu zadrží občanský průkaz, tak se jedná o protiprávní jednání v přestupkové rovině,“ řekla Blesku Martina Korandová z ředitelství policie Plzeň-město. Zároveň varuje, že může také dojít ke zneužití občanského průkazu.
Trik s podpisem pozvánky
Firma trvá na potvrzení, že zákazník si pozval k sobě domů prodejce firmy za účelem nákupu daného zboží. Spotřebiteli při předváděcí akci předloží při koupi k podpisu nejen smlouvu, ale i pozvánku, ve které zákazník potvrdí, že prodejce si opravdu pozval k sobě domů. Při odstoupení od smlouvy pak firma odmítá vrátit peníze a argumentuje podpisem zákazníka na »pozvánce«.
podomnímu prodejci stačí neotevírat