Na Češích, kteří chtějí pracovat v zahraničí, se často přiživují nejrůznější podvodníci. Využívají jejich neznalost zákonů. „Pracovní agentura, která působí v České republice, nesmí od uchazečů o práci vyžadovat žádný poplatek za zprostředkování práce,“ vysvětluje Miroslav Chytil, manažer EURES ČR. Proto se agentury snaží z lidí »vyrazit « peníze jinak. Třeba za nejrůznější předražené služby. Avšak za to, že jí seženou zaměstnance, platí agentuře firma, která je pak zaměstná.

Agentury jen s licencí!

Určitou ochranu před podvodníky lidem zajistí to, že nabízet zaměstnání můžou jen agentury, které mají povolení od Úřadu práce ČR. Podle odborníků ale i tady bohužel platí, že ne každá licencovaná agentura je solidní a splní to, co klientům slíbí!

Seznam agentur s licencí, který se průběžně aktualizuje, je na portálu ministerstva práce a sociálních věcí. Kromě adres, telefonů a e-mailů seznam obsahuje i státy, do kterých má agentura povolené zprostředkovávat zaměstnání. „Důležité je, aby si klient předem s agenturou vyjasnil, s kým uzavírá pracovněprávní vztah – jestli přímo s pracovní agenturou, nebo s budoucím zahraničním zaměstnavatelem,“ důrazně upozorňuje Chytil.

Pokud je totiž člověk zaměstnancem agentury, ta ho může libovolně »pronajímat« různým zaměstnavatelům. Pokud má smlouvu se zahraničním zaměstnavatelem, má jistotu, že bude pracovat jen u něj.

Jak zbytečně nenaletět

peníze
Autor: Profimedia.cz
● Zajímejte se, jaké konkrétní služby agentura zajišťuje a kolik za ně budete muset zaplatit. Při krátkodobé brigádě v zahraničí se to nemusí finančně vyplatit.

● Před odjezdem se seznamte se životními a pracovními podmínkami ve vybrané zemi. Užitečné informace jsou uvedeny na portálu EURES www.eures.cz nebo můžete s dotazy přímo kontaktovat poradce EURES ve svém kraji – http://portal. mpsv.cz/eures/kontakty.

● Ověřte si, zdá má agentura povolení ke zprostředkování práce v zahraničí: http://portal.mpsv.cz/ sz/obcane/zpr_prace

● Vybírejte si mezi agenturami, která nabízí užitečné služby za odpovídající poplatek. Nebo nejlépe agenturu, která poplatky nevyžaduje vůbec.

● Prostudujte si pečlivě smlouvu s agenturou. Pokud jí nerozumíte, raději se poraďte s právníkem.

● Nepodepisujte nic, s čím jste se důkladně neseznámili.

● Smlouvu podepište jen v jazyce, kterému rozumíte

Nejčastější triky podvodníků

● Nabízejí zprostředkování, aniž by vlastnili licenci Úřadu práce ČR.

● Vyžadují poplatek za zprostředkování. To je ale nezákonné.

● Chtějí přemrštěné poplatky za služby, jejichž hodnota tomu neodpovídá. Například 10 000 Kč za překlad jednoho dokumentu, zpracování životopisu apod.

● Stává se, že české agentury slíbí zajistit práci a např. ubytování, ale jen »přehodí« klienta na zahraniční agenturu, která by měla vše zajistit. Případné problémy je pak nutné řešit přímo se zahraniční agenturou, což může být obtížné, pokud neovládáte cizí jazyk.

S papírováním ZDARMA poradí EURES

Ještě než vyrazíte do ciziny za prací, měli byste navštívit poradce EURES. U nich získáte všechny potřebné informace o práci v zemích Evropské unie a Švýcarsku. EURES je, zjednodušeně řečeno, celoevropský úřad práce, který sdružuje pracovní úřady v Evropě. Poradci EURES vám můžou poradit, co a jak vyřídit ohledně zdravotního a sociálního pojištění a jaké registrace kde budete potřebovat. Kontakty najdete na www.eures.europa.eu.

V Anglii prožili krušné chvíle: Místo práce přišli o peníze

Podvedenému Dominikovi P. ( vlevo) a Michalovi Č. zbyly místo výdělku velké dluhy, které musí nyní splatit
Autor: Foto Blesk - Slávka Čevená
Dluhy místo výdělku. Tak dopadla pro středoškoláky ze Zlínska jejich brigáda snů v Anglii. Místo výdělku totiž každý z nich přišel o bezmála 10 tisíc! Většinu peněz na poplatky agentuře i na cestu si půjčili a nevědí, z čeho je splatí.

Michal Č. a Dominik P. si agenturu, která jim slibovala práci v Anglii, našli na internetu. Nabízela zaměstnání v balírně ovoce a ubytování přímo na farmě. Výplatu, ze které se měly strhávat peníze z ubytování, měli dostávat každý pátek. Na hodinu byl výdělek šest liber. „Chtěli předem zálohu 50 liber na osobu, tedy 1500 Kč. Ostatní agentury až 300 liber. Komunikovali jsme s člověkem, který o sobě tvrdil, že je koordinátorem pro Česko,“ vyprávěl Dominik P.

Mladíci letěli do Londýna a pokračovali autobusem a taxíkem. Na farmě se ale dozvěděli, že jim tam žádná agentura práci nezařídila. „Čekali jsme tam dalších osm hodin, sháněli jsme práci, ale marně. Vzhůru jsme byli už 36 hodin. Vrátili jsme se do města, kde jsme se snažili další dva dny. Práce nebyla ani tam,“ pokračoval Michal Č.

Peníze jim došly, a tak vyrazili na českou ambasádu. Tam jim poradili, aby co nejdříve odjeli domů. Autobus jim ale jel až za 27 hodin. Jízdenky musely mladíkům rezervovat a zaplatit jejich přítelkyně v Česku. „Spali jsme na nádraží a v metru, odkud nás vyhodili. Venku bylo okolo nuly. Byl to hrozný zážitek,“ vzpomíná Dominik.

Po společnosti, které je napálila, požadovali mimosoudní vyrovnání. Pracovníci agentury si je mezi sebou přehazovali a pak jim přestali brát telefony. Podvod už ohlásili na policii, která všechno prověřuje.