Plavec hrdina: Nemá ruce, ani nohy, přesto plave přes průplavy!

Francouzský hrdina: Nemá ruce, ani nohy, přesto plave z kontinentu na kontinent  (Autor: Archiv Blesku, ČTK)
Autor: ČTK, Jaroslav Šimáček - 
18. května 2012
07:07

Před 18 lety se snažil sundat ze střechy televizní anténu, zasáhl ho ale elektrický proud. Spadl ze střechy, při operaci přišel o končetiny a život se pro něj zásadně změnil. Jenže tenhle Francouz je pořádně houževnatý člověk - navzdory svému postižení dokázal takřka heroický skutek.

Francouz Philippe Croizon nemá po amputaci horní ani dolní končetiny. Ani to mu nezabránilo, aby dnes přeplaval z Oceánie do Asie. Je to však jen první etapa cesty, kterou si vytyčil. Chystá se totiž přeplavat všechny průlivy, rozdělující světové kontinenty.

Nebude to nic snadného, což ostatně potvrzuje i on sám. "Bylo to velmi, velmi těžké," prozradil, když po sedmi a půl hodinách doplaval z rybářské vesničky Wutung na Papui-Nové Guineji do indonéské osady Pasar Skow, kde ho vítaly davy vesničanů.

Tahle dvě místa dělí vzdálenost 20 kilometrů, jenže v rozbouřeném moři, při nepříznivých proudech, protivětru, hrozbě setkání se žraloky a požahání medúzami, a především s uvedeným hendikepem je to pořádný výkon. Croizon však neplave sám, doprovází ho dva zdraví plavci a dokumentarista Robert Iséni na člunu. Indonéské úřady však vydaly svolení k plavbě až ve středu večer a doprovodný tým tak prý nestihl trasu prozkoumat.

Hendikepovaný plavec má při plavně připevněné speciální protézy a na svém kontě již jeden velký úspěch - v září 2010 přeplaval kanál La Manche. 34 kilometrů tehdy urazil za zhruba 14,5 hodiny a podle BBC je prvním člověkem bez končetin, který kanál přeplaval.

Jaké jsou nyní jeho další plány? V červnu chce Croizon přeplavat Eilatský záliv rozdělující Afriku s Asií, v červenci Gibraltarský průliv mezi Evropou a Afrikou a v srpnu Beringův průliv mezi Ruskem a USA.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud