Zabiják oxid uhelnatý: Přiotrávil mámu s dcerou!

Katrin Stieldorfová (33) s dcerou Zuzankou (10) se doma málem otrávily oxidem uhelnatým. Kdo za to může, rozhodne posudek.  (Autor: Blesk – Zbyněk Pecák)
Autor: Adam Jaroš, Monika Rubešková - 
29. února 2012
21:38

Katrin Stieldorfová (33) se dívala se svou dcerou Zuzankou (10) na televizi a přitom nic netušíce vdechovaly jed. Nebezpečný oxid uhelnatý, který čichem nepoznáte, se do nájemního bytu v Praze na Andělu valil patrně z několik let nečištěného komína! Majitel domu se podle Katrin o komín vůbec nestaral a právě to málem stálo mladou ženu a její dcerku život. Skončily v nemocnici s otravou a dodnes mají psychické problémy. Smrtící jed je provází i ve snech...

„Dívaly jsme se na televizi a já měla pořád pocit, že něco cítím. Myslela jsem, že je to olivový olej nebo oregano, které jsem používala při přípravě večeře. Očichala jsem pánev, lednici, špajz, a nic,“ popsala Katrin osudovou chvíli. Mezitím začala Zuzanku bolet hlava a neměla chuť k jídlu. Jak se koncentrace jedu v bytě zvyšovala, začala být dcerka ospalá.

„Myslela jsem, že nám v bytě uniká plyn, tak jsem šla za manželem mámy pro radu. Ten mi řekl, že to plyn není, ať se uklidním a vyvětrám,“ popisuje zdrcená matka. Kdyby rady poslechla, nemusela by dnes být ani ona, ani její milovaná dcera Zuzanka naživu. Jen otevřít okno by totiž rozhodně nestačilo!

Katrin sice vyvětrala, ale pro jistotu zavolala i plynovou pohotovost. „Nedalo mi to, Zuzku už jsem předtím odvedla k rodičům, chtěla ležet. Zakázala jsem jí to s tím, že jestli usne, už by se nemusela probudit,“ popisuje zdrcená matka dramatickou chvíli. Pak už to šlo ráz na ráz. Plynaři odhalili, že v bytě neunikal plyn, ale jedovatý oxid uhelnatý (CO). Příčinou mohl být ucpaný komín i nevyčištěný kotel. Ženu s dcerou odvezla záchranka do nemocnice.

Viníka nehody určí posudek znalce

Experti a policie by nyní měli určit, čí vinou se máma s dcerou málem udusily. „Ještě z nemocnice jsem volala majiteli domu. Ten mi nejdříve koktal do telefonu a přiznal, že revizi nedělal dva roky, pak ale obrátil a sváděl vinu na mě. Že je to kotlem, který jsem měla čistit,“ říká Katrin. To potvrdil majitel domu i Blesku. „Neměly udržovaný kotel, i kdyby se komín ucpal, tak v kotli je čidlo, které jej vypne. To se ale nestalo, protože bylo zanesené,“ míní majitel Alexandr Sunega.

Kdo má pravdu, rozhodnou experti. „Příčin mohlo být několik, dělám v tomto případu znalecký posudek pro policii a nechci vyvozovat nějaké předčasné závěry,“ říká viceprezident Společenstva kominíků František Jiřík.

Případ už také šetří policie. „Zahájili jsme úkony trestního řízení na neznámého pachatele pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Bylo zadáno i znalecké zkoumání. V případě prokázání viny hrozí pachateli až 5 let odnětí svobody,“ uvedla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. „Nevím, jak vše dopadne, jen doufám, že viník bude potrestán, vykašlal se na revize komínu a my za to málem zaplatily našimi životy,“ zakončuje Katrin.

Jak zabíjí CO?

Oxid uhelnatý (CO) se chemicky váže na červené krevní barvivo hemoglobin. Dokáže to asi 200x lépe než kyslík. Kvůli tomu stačí i velmi malá koncentrace oxidu uhelnatého, aby zablokoval schopnost krve vázat a přenášet kyslík, a člověk se udusí i v místnosti jinak plné kyslíku.

Takhle se můžete bránit:

● Nainstalujte si v bytě kouřový alarm a alarm pro oxid uhelnatý

● Zajistěte si pravidelnou profesionální kontrolu a čištění komína

● Zajistěte si pravidelné profesionální čištění a seřizování kotle

● Pokud používáte krb, otevřete kouřový tah.

● Nepoužívejte kuchyňskou troubu k vytápění místnosti, je to nebezpečné

● Nespalujte dřevěné uhlí ani nepoužívejte doma gril

Desatero bezpečného komína

1. Jakýkoliv komín, který používáte, musíte minimálně jednou za rok nechat zkontrolovat.

2. Pokud komín nepoužíváte, a proto nepotřebujete kontrolu, musíte ho v ústí zabezpečit proti dešti a v místě připojení označit tabulkou »mimo provoz«.

3. Revize komínů a spalinových cest se dělají u nových a upravovaných komínů, před uvedením do provozu nebo po každé úpravě komína.

4. Revizi musíte mít i při obyčejné změně druhu paliva, kotle, po komínovém požáru nebo při podezření na výskyt trhlin ve spalinové cestě.

5. Revize smí provádět pouze certifikovaný kominík, takzvaný revizní technik komínů nebo komínových systémů, nebo revizní technik spalinových cest.

6. Máte-li kotel o výkonu do 50 kW, můžete si provést čištění komínu sami. Každé čištění musíte uvést do tzv. požární knihy.

7. Čištění byste podle nové vyhlášky měli provádět alespoň třikrát do roka.

8. Jednou za rok pak musí komín prohlédnout odborník, kterému předložíte požární knihu, a ten vám vystaví zprávu o kontrole. Pokud zprávu nemáte a přesto komín používáte, hrozí vám pokuta až 25 tisíc korun! Kopie zprávy slouží jako doklad pro pojišťovnu, kdyby u vás způsobilo požár topení.

9. Pokud by vám doklad o revizi při požáru shořel, je možné se obrátit na kominíka, který by měl mít ve svých dokumentech jeho kopii.

10. Seznam kominíků i revizních techniků najdete na webových stránkách Společenstva kominíků ČR www.skcr.cz a Zemského společenstva mistrů kominických www.zsmkcr.cz a Sdružení revizních techniků komínů Zlínského kraje www.kominici.info

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

zofie11 ( 18. dubna 2012 21:09 )

Hlavně , že ta paní Katrin s dcerou přežila ! Všichni majitelé jsou stejní, hlavní jsou pro ně peníze a o nic se nestarají. Pána jsem si vygooglila a je to docela činorodý podnikatel. Nechci mu tady dělat reklamu, ale provozuje i jakési centrum čínské medicíny, to je tedy paradox, tady ta paní se přiotráví a pan majitel "léčí" jiné. Ovšem v naší zemi je snad možné vše, jen mi připadá divné, že pán se zabývá mnoha obory, je to spíš o tom, že se snaží vydělat, kde to jen je možné.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud