Bezhlaví panáčci na semaforech jako podpora pro umělce Týce

Autor: simao, ČTK - 
27. února 2012
16:11

Příznivci Romana Týce, který nastoupil k výkonu trestu do pankrácké věznice, se chtějí veřejně zastat potrestaného kontroverzního umělce, a tak spustili akci "Panáček ztrácí hlavu". Princip je jednoduchý - přelepování hlav panáčkům na semaforech. Proti Týcově zatčení se vyslovil i Český helsinský výbor.

"Vlastně se ani úplně neví, kdo to začal dělat. Spojnicí pro všechny je spíš samotný program. Lidi to baví, chytlo se to samo od sebe," poznamenal k akci přelepování hlaviček panáčků na pražských semaforech jeden ze členů umělecké skupiny Ztohoven, kterou David Hons (Týc je jeho pseudonym) založil.

Pokud lze věřit zprávám ze sociálních sítí, začala se tato aktivita šířit i do dalších měst. A to dokonce i několika zahraničních.

Umění nebo vandalismus?

Není v tom žádná složitá symbolika - Týc si odpykává trest za to, že odmítl zaplatit pokutu poškozování cizí věci. Tvoří především ve veřejném prostoru a jedním z jeho kousků byly i výměny skel na semaforech, kam místo statických panáčků dával opilce, oběšence a další nezvyklé prvky.

Česká justice pro to neměla pochopení. Ocenění své práce sbíral Týc spíš v zahraničí, třeba na vídeňském festivalu Sidewalk cinema, kde dostal za semafory dokonce první cenu.

Když mu však český soud vyměřil pokutu ve výši šedesáti tisíc, odmítl zaplatit a raději zvolil alternativní trest, tedy pobyt za mřížemi. Prý aby poukázal na nesmyslnost celé situace. Ta však nabrala na vážnosti díky tomu, že má na krku i obvinění z napadení veřejného činitele, díky kterému se mu může trest značně prodloužit.

Zatím by však měl být kontroverzní umělec ve vězení pouze na měsíc. Během jeho výkonu trestu pak plánují jeho příznivci i další akce.

Před Pankráckou věznici už ostatně přišli s bábovkou se zapečeným pilníkem, na budově Akademie výtvarných umění se pak objevil velký nápis "Free Roman Týc".

Český helsinský výbor proti Týcově odsouzení

Proti Týcově odsouzení se již vyslovil i Český helsinský výbor. Připomněl i nedávný případ olomouckého autobusáka Romana Smetany, který je trestně stíhán za překreslování reklam na autobusech z důvodu nespokojenosti s našimi politickými reprezentanty. Připisoval na ně své vlastní slogany.

"Domníváme se, že reakce státní moci na oba případy je zcela nepřiměřená," uvedl ve svém prohlášení ČHV.

Pro druhou stranu barikády však nadále zůstávají Týc i Smetana spíše vandaly, poškozujícími svévolně cizí majetek, než umělci nebo aktivisty.

kozmix ( 28. února 2012 08:33 )

Ty nemáš tušení co ZTOHOVEN je jinak bys tohle nenapsal.

hugu ( 27. února 2012 23:38 )

Pořád budu tvrdit,že tam má být stojící(stůj) a jdoucí(volno)panaček,jak je i sousedních zemí běžné(od roku 67 do změny zákona tam byl panáček s holčičkou) . Mou víru mi nevezmete. Zdroj:já.

keep.smiling ( 27. února 2012 22:28 )

možná jde lidem právě o ten princip - že za malou škodu a recesi je někdo potestaný, zatím co za tunelování, podvody, špatné hospodaření a podob. zůstává mnoho lidí nepotrestáno!! Pokud by byla spravedlnost pro každého, tak mnohem více lidí by tenhle případ posuzovalo jinak a spravedlivý trest by pro něj chtěli i ti, co se dnes ošívají... věř tomu

keep.smiling ( 27. února 2012 22:23 )

ve vesnicích semafor???

keep.smiling ( 27. února 2012 22:22 )

máte pravdu, skutečně není zákonem dáno, jak má panáček vypadat... nejen v malých obcích, ale i v několika menších městech, které znám, jsou ještě semafory ez panáčků (pro chodce)

Zobrazit celou diskusi