20 nesmrtelných letních hitů: Jak vznikly, kdo za nimi stál?

Autor: INT, mivr - 
13. srpna 2011
05:00

Téměř každé léto vznikl hit, který se držel na první příčce rádiových hitparád ještě na podzim a všichni si ho pamatujeme dodnes. Blesk.cz vybral dvacet písniček, které sice poprvé spatřily světlo světa už dávno, ale na diskotékách jsou slyšet i v současnosti.

Dalo by se říct, že jedním z posledních velkých letních hitů se stala píseň We no speak Americano od Sylvestra Martineze a Johnsona Petersona. Tito dva Australané předělali padesát let starý italský šlágr Tu Vuò Fà L’Americano tím, že přidali beaty. Píseň vyšla loni v únoru 2010 a držela se až do září.

Stále je ale velmi oblíbená a hraná na diskotékách. Letos je dokonce zakomponovaná ve hře Zkrocení zlé ženy, která se hraje v rámci Shakespearovských her na Pražském hradě.

A podobných "pecek" už vznikla celá řada. Letní hity jsou základ popu, člověk si je pouští i v zimě, aby si navodil středomořskou pohodovou atmosféru. Jako třeba soudobý typický letní song On the Floor od Jennifer Lopez, který vychází z jednadvacet let starého jihoamerického hitu.

Club Honolulu a jejich remake

20 letních písní, které neopustily hudební scénu

1. Club Honolulu: Itsy Bitsy Teenie Weenie Honolulu Strand Bikini (1960)

Jedná se o německou verzi od Briana Hylanda. O Havaji mohli v té době Němci jen snít, ale sourozenci Caterina Valente a Silvio Francesco, děti italského hráče na akordion, jim dali pocit lákavých dálných písečných pláží. Silvio v roce 2000 zemřel v Luňanu, Caterina je úspěšná zpěvačka dodnes.

2. Astrud Gilberto: Girl From Ipanema (1964)

Původně jen doprovázela svého manžela, brazilského kytaristu João Gilberta. Producent z Garota de Ipanema udělal hit v angličtině a proslavil spíš Astrud, napůl

Girl from Ipanema byl hit
Brazilku a napůl Němku. Možná i to byla jedna z příčin jejich rozvodu, který přišel rok po vydání této písně. Astrud, která se nikdy hudbou neživila profesionálně, si pak vzala jiného muzikanta.

3. Beach Boys: Barbara Ann (1966)

Ba-ba-ba-ba-barbra Ann. Ba-ba-ba-ba-barbra. Při tomto songu stačí jen sedět, pít a tleskat

Ba-ba-ba-ba-barbra Ann...
rukama. Má nenáročný text, který zvládne každý, a to je asi jeho největší výhoda. Bratři Carl, Dennis a Brian Wilsonovi, jejich bratranec Mike Love a kamarád Al Jardine věděli, jak se vrýt lidem do paměti. Skupina funguje dodnes. Vždy někdo odešel, pak se zas vrátil. Letos 5. února se konal koncert na památku exprezidenta Ameriky Ronalda Reagana (†93).

4. Mungo Jerry: In The Summertime (1970)

Beatles se rozpadli, ve Vietnamu zuřila válka. A Brit Ray Dorset složil tenhle song. Jerry slavil úspěch pár hity ještě v roce 1976. Jeho další produkty už se tolik do povědomí

Někteří zpěváci zůstali hvězdami jednoho hitu
veřejnosti nedostaly. V roce 2007 nazpíval song pro Fantoma v Opeře na ledě. A od té doby zase nic. Dorset se také na scéně objeví jednou za pár let. Žije se svou německou manželkou v Londýně.

5. Terry Jacks: Seasons In The Sun (1974)

Píseň napsal Jaques Brel, který když ho slyšel to zpívat, song mu nechal. Pak

Jacks měl medový hlas
Jackse dokonce přemluvil k nazpívání dalších svých písní, ale ty už úspěšné nebyly. V sedmdesátých letech plánoval ještě spolupráci s Beach Boys, ale to nevyšlo. V roce 1985 se jemu a manželce Susan narodila dcera Holly Michelle. Od té doby se věnuje více než hudbě životnímu prostředí.

6. George Baker Selection: Paloma Blanca (1975)

Představitel v rozhalence George Baker z Holandska dostával fanynky do varu už jen svou chlupatou hrudí, natož když otevřel pusu začal zpívat. Když začal s Paloma Blanca,

Chlupatá hruď přiváděla fanynky k šílenství
dámám se rozklepala kolena. Skupina se ale v roce 1978 rozpadla. Tlak byl prý příliš velký. V roce 1985 Baker dal dohromady novou, stejnojmennou kapelu, která fungovala do roku 1989.

7. Laid Back: Sunshine Reggae (1983)

Dánové John Guldberg a Tim Stahl z Kodaně slavili

Laid Back si v klipu užívali pohodu na pláži
úspěchy nejen s tímto nesmrtelným hitem, ale i s White Horse ze stejného roku, což nazpívali s kultovním Princem. Jejich dalšími "peckami" byly písně Bakerman a Don’t Hurry, Take It Easy. Na čas přestali hrát, ale v roce 2010 se opět vrátili na hudební scénu.

8. Alphaville: Big In Japan (1984)

Zpěvák skupiny Alphaville

Německá kapela, která se asi nejvíce proslavila písní Forever Young, se tentokrát inspirovala knihou My děti ze stanice zoo, která vyšla v roce 1977. Jedná se o smutný příběh lásky dvou lidí závislých na drogách. Fanoušci ale spíš řešili módní svetry svých ikon, než o čem zpívají. Ze skupiny zbyl už jen Marian Gold. V roce 2010 vyšlo nejnovější album.

Stačilo jen tleskat rukama
9. Opus: Live Is Life (1985)

Skupina z Rakouska tuto píseň vymyslela v době, kdy se ve světě nic nedělo. Rok 1985 nebyl výrazně průlomovým. A tak vznikla píseň, kde se zpívá, že život je prostě život. Znají je už asi jen skalní fanoušci, ale kluci Herwig Rüdisser, Ewald Pfleger, Petra Douglas Charles Welby, Kurt-Rene Plisnier a Günter

Sabrina v klipu skoro odhalila bujné vnady
Grasmuck kapelu drží při životě drží pořád.

10. Sabrina: Boys (1987)

Temperamentní Italka dovádějící v poloprůhledných bílých minibikinách v bazénu a zpívající Boys boys boys nalákala nejednoho posluchače. Hit se dodnes hraje jako letní "pecka" v plážových barech. Sabrina Salerno vystupuje stále a je z ní i herečka.

11. Kaoma: Lambada (1989)

Lambadu chtěli umět všichni tančit

Tato píseň vznikla jen pár týdnů před pádem berlínské zdi. Boom byl neuvěřitelný, všichni se hnali do tanečních škol, aby se naučili tančit jako v letním klipu. Mix muzikantů a tanečnic z Martiniku, Malých Antil a Brazílie roztančil kdekoho. Poslední desku vydali v roce 1998. Podobný styl hudby v současnosti zastává Jennifer Lopez.

12. Inner Circle: Sweat (A la la la la song) (1992)

Bratři Ian a Roger Lewis z Jamajky založili kapelu už v roce 1968, jenže ne a ne vymyslet hit, který by prorazil do rádií. Povedlo se jim to až touhle lehce zapamatovatelnou písní, která vznikla po čtrnácti letech jejich snažení. Písní Sweat se vyjadřovali k pravicovým nepokojům, které tehdy probíhaly v Rostock-Lichtenhagenu. V roce 1980 se zabil jejich frontman Jacob Miller a skupina se rozpadla. O dva roky později udělali remake a nahráli Sweat. Inner Circle v současnosti už nehrají, ale založili si úspěšné nahrávací studio v Miami.

Mr. Vain prorazil jako eurodance "pecka"
13. Culture Beat: Mr. Vain (1993)

Toho roku to byl nejprodávanější singl Evropy. Na žebříčku hitparád se dlouho držel na prvním místě v jedenácti evropských zemích. Jedná se o tzv. eurodance, beaty jsou prý z Frankfurtu. Zpěvačka Torsten Fenslau ve stejném roce zemřela ve věku 29 během autonehody. Producent Nosie Katzmann podílející se na této "pecce" psal i pro DJ Boba či úspěšnou skupinu devadesátých let Captain Hollywood Project.

14. Whigfield: Saturday Night (1994)

Autorka songu, Dánka Sannie Carlson se dříve živila jako modelka, ale moc peněz z toho

Saturday night nazpíval někdo jiný
neměla. Rozhodla vrhnout se na hudební dráhu. Aby prorazila do světa, musela se ale píseň nazpívat v angličtině, kterou neovládala, a tak to za ni odzpívala Annerley Gordon. Whigfield v letech 1994 až 1997 prodala více desek než skupiny Blur a Oasis dohromady.

15. Los del Rio: Macarena (1996)

Prošedivělá dvojka z Andalusie vymyslela snad nejlepší hit století. Vznikl dokonce stejnojmenný tanec, který

Dvojka z Ansalusie se rozpadla rok po vydání hitu Macarena
zatančila i americká ministryně zahraničí Albright před srazem lidí zastupujících jednotlivé země OSN. Song vynesl jedenáct milionů prodaných desek. Dal by se možná považovat za hudební úspěch století. Dvojice se rozdělila v roce 1997.

16. Aqua: Barbie Girl (1997)

Velmi barevný klip, ve kterém si dánsko-norská skupina hraje na snový život panenky Barbie a jejího partnera Kena, se stal možná větším hitem,

Aqua v barevném klipu Barbie Girl
než sama skladba. I ta se ale dodnes hodně hraje na diskotékách. Několikrát se rozpadli a zase slepili dohromady. Poslední album vydali letos.

17. Lou Bega: Mambo No. 5 (1995)

Celých jedenáct týdnů se song, který je remakem instrumentální skladby od Pereze

Lou Bega se ve 24 let stal nejpopulárnějším zpěvákem Německa
Prada z roku 1949 a v jehož klipu tančí zpěvák s několika velmi přitažlivými ženami, držel na prvním místě ve světových hitparádách. Prodalo se třináct milionů desek a Lou Bega se ve věku čtyřiadvaceti let stal nejpopulárnějším Němcem popové scény. Dodnes má koncerty.

18. Las Ketchup: The Ketchup Song (2002)

Sestry Lola, Lucia a Pilar Munozovy z Andalusie jsou dcery flamencového kytaristy, který si říká El Tomate a málokdo ví, že mají ještě čtvrtou sestru. Přišly s geniálním

Čtvrtá sestra byla v době natáčení klipu těhotná
nápadem. Natočily klip u plážového baru, kde obsluhují v sexy plavkách a šátcích přes boky. V klipu čtvrtá sestra nebyla, protože byla zrovna těhotná. Písnička má jednoduchý text a vlastní tanec. Splnily tak všechny předpoklady pro vznik úspěšného letního hitu, který diskotéky po celém světě hrají dodnes.

19. O-Zone: Dragostea Din Tei (2004)

Tahle partička z Moldávie se držela dlouhých čtrnáct týdnů na vrcholu všech světových hitparád. Nikdo neuměl text, ale všichni si jejich song pobrukovali a na

O-Zone ve známém klipu na křídle letadla
párty na něj zběsile tančili. Skupina existovala v letech 1998 až 2005. Poslední koncert byl v Japonsku, kde měli velký úspěch.

20. Juanes: La Camisa Negra (2005)

Kolumbijec, podle některých podobný muzikantu Bobu Dylanovi, zpíval i před

Juanes prorazil hitem s jednoduchým klipem
Evropským parlamentem! Bývalý člen kapely Ekhymosis prorazil s písní La Camisa Negra, která zněla každým barem u nás i v zahraničí. K ní pak přidal ještě pár songů, ale i když byly poměrně dobré, stejného úspěchu jako s prvním hitem už s nimi nedosáhl. Kromě zpívání má i jinou zálibu - je vášnivý aktivista.

spajka ( 13. srpna 2011 11:33 )

 Lambada je notoricky známá,A la la la la la taky.Podívejte se na youtube.Jinak - ten zpěvák je od pohledu Němec jak vyšitý

amazonkaaja ( 13. srpna 2011 10:36 )

Haha, já jsem ročník 84 a kromě některých z let 60. je znám všechny. Asi už jsem DĚSNĚ stará

aha-aha ( 13. srpna 2011 08:41 )

Já si je taky nepamatuju, to ani nemůžu.Páč jsem v roce 60 a ještě dlouho po tom byla ještě na "houbách".Proto nám to připomínají, že? Abychom měli přehled.

zlymikes ( 13. srpna 2011 05:43 )

Prosím,prosím,já si všechny nepamatuju.Asi mám špatný překlad těch názvů nebo v mozku toho Němce.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud