Vdova po hitmakerovi se jinak už nechce ke smrti svého muže vyjadřovat. "Už jsem řekla všechno. Na Karla vzpomínám, chodím na hrob, ale opravdu se nechci každý rok v lednu vracet zpátky," vysvětlila Vendula, která se po smrti manžela snažila začít nový život.

A podařilo se jí to. Znovu se provdala a manželovi Patrikovi říká Svobodův syn Jakub táto. "Byl moc malinký. Díky Bohu. Jasně, že mu řeknu a vysvětlím, kdo je jeho vlastní otec. Stejně by mu to řekl někdo ve škole," řekla Vendula na tiskové konferenci k benefičnímu koncertu nadačního fondu Kapka naděje (5. února od 21 hodin bude přenášen v přímém přenosu ČT 1), který bude věnován opět vzpomínce na Venduliny nejbližší, kteří už mezi námi nejsou.

Dcera Klárka jí zemřela na leukémii (†5), zastřelil se jí manžel, za záhadných okolností jí zemřel velký kamarád Petr Muk (†45) a před pár dny přítel, člen dozorčí rady Kapky naděje a její cenný sponzor producent Petr Dodal (†54).

Rozhovor s Vendulou Svobodovou o jejích nejzásadnějších mužích života a o vzpomínání na Karla:

Dnes to jsou čtyři roky, co Karel odešel. Co pro vás dnešní den znamená?

Na Karla myslím neustále a je jedno, jestli to je 28. leden nebo jiný den, kdy Karel odešel. Pro mě je to den jako každý jiný. Karel v mém srdci už navždy zůstane a žije se mnou pořád. Jediné, co mě mrzí, že už mu nemůžu nic říct. Tolikrát mě napadne, co bych mu všechno řekla a vytknula. Ale bohužel už se to nikdy nestane.

Vyčítáte Karlovi, že vás tady nechal?

Ne. Každý má právo o svém životě a smrti rozhodnout sám. Pokud už byl rozhodnutý, že odejde, nikdo by mu v tom stejně nezabránil.

Půjdete k jeho hrobu?

Samozřejmě a položím tam růži.

Smrt manžela vás rozdělila s jeho synem Petrem. Je aspoň nějaká naděje, že by jste se sešli a udobřili?

To netuším. Nezlobte se, ale víc se k tomu nebudu vyjadřovat.

Už jste Jakubovi řekla, kdo je jeho biologický otec?

Kuba je ještě moc malý na to, aby to pochopil. Táto, teď říká mému muži Patrikovi. Ale určitě mu to jednou vysvětlím.

Nedávno odešel váš dobrý kamarád a spolupracovník Petr Dodal. Není těch zásadových mužů okolo vás nějak moc?

Sama tomu nerozumím a s odchodem Petra se těžce srovnávám. Jelikož jsem s Petrem úzce spolupracovala, tak jsem viděla, jak nám chřadne před očima. Viděla jsem, že to je stejný případ jako u Karla. Oba byli rozhodnuti odejít a nikdo jim v tom nemohl zabránit.

Vendulo, komu bude letošní koncert věnován?

Bude věnován Petru Mukovi, který deset let úzce s Kapkou naděje spolupracoval a Petrovi Dodalovi, který nás před týdnem opustil. Na jejich počest Petr Kolář zazpívá Stín katedrál a po celou dobu písničky pojede video, kde jsou oba zachyceni. Přeji si, aby rozloučení s oběma Petry bylo důstojné.

Fotogalerie
8 fotografií