Bankrotující Irsko bude druhým Řeckem

11. 11. 2010
18:51

Evropané ještě zcela nevydýchali, že musí ze svých daní platit nemalé peníze na záchranu lajdáckého Řecka a už čeká jejich peněženky další průvan. Irsko směřuje k tomu, aby se stalo druhým Řeckem, a analytici se shodují, že bez finanční pomoci zbytku Evropy hrozí zemi bankrot.

Irsko nevydrží svou tíživou hospodářskou situaci a do konce příštího roku požádá o zahraniční pomoc. Agentuře Reuters to řekla většina analytiků, kterých se na situaci Irska zeptala. Irsku se zdražují úroky z půjček a euro v obavách z dalšího vývoje oslabuje. Všichni se obávají možného bankrotu země, která ještě před několika lety zažívala prudký hospodářský růst.

Situace je stejná jako v Řecku

Irsko v současnosti patří k zemím s největšími dluhy mezi členy Evropské unie. Navíc mu prudce stoupají úroky, protože se zvyšuje nedůvěra investorů v prosazení reforem, jež mají zabránit zvyšování dluhu.

Výnosy u dluhopisů jsou už teď podobné, jako byly v Řecku v době, kdy požádalo o finanční podporu ostatní členské stát Unie.

Můžou za to i Němci

Podle části ekonomů by záchrana Irska stála přibližně 48 miliard eur (1,2 bilionu Kč), což je oproti Řecku pouze třetinová částka, ale mnoho politiků se obává, že evropané již nebudou ochotni platit dluhy někoho jiného.

Irové sami problémy připouštějí. "Obavy z toho máme my i celá eurozóna," uznal irský ministr financí Brian Lenihan. Neodpustil si ale poznámku, že z části jsou na vině neúmyslné poznámky některých německých činitelů.

husqarnowicz ( 12. listopadu 2010 21:25 )

To není o učení nebo neučení,ale o charakteru. Ale to ty asi neznáš..

jindraa ( 12. listopadu 2010 21:18 )

Ty vidis do jejich talire ? Vis kulove, ale blinkas sve zavistive zvratky..mel jsi se lepe ucit a mohl jsi se mit take dobre. .......

jindraa ( 12. listopadu 2010 21:16 )

To by me Noro zajimalo, jak ty makas na pokladne supermarketu na 300 % Delas tam mozna na zkraceny 6-ti hodinovy uvazek, protoze na nic jineho nemas mozek. Ale kecat umis nekdy docela hezky, umis obcas i pobavit...

gevi ( 12. listopadu 2010 21:11 )

Já jen poznámku kvůli proporcím. Ze zakázky 10 miliard je rozkradeno 100milionů. Člověk to slyší a řekne: Skoro všechno bylo rozkradeno". Ale ono to je jedno procento. Tak žije národ v představě, že celý státní rozpočet byl rozkradený. Ona se naprostá většina příjmů stáního rozpočtu skutečně vydá na daný účel, nejvíce na sociální dávky, armádu, policii, dopravní stavby atd. Rozkradené miliardy tvoří jen řádově procenta. Tím to vůbec neomlouvám, je to lumpárna a ti grázli by měli sedět dluhé roky.

husqarnowicz ( 12. listopadu 2010 19:05 )

Ale co tak najednou? Vždyť donedávna nám bylo Irsko za vzor,jak má vypadat zdravě dravý kapitalismus. A stačí,když se domluví pár vyčuraných kravaťáků a je po ptákách..

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa