Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Jaké penze kde berou: Řečtí důchodci mají skoro nejvíc!

Evangelia Čarasová žije na severní Moravě přes šedesát let a je tu spokojená  (Autor: Jiří Krušina)
Autor: map - 
13. května 2010
05:35

Řekové si řekli o první peníze ze slíbené půjčky. Zatímco ale EU a Mezinárodní měnový fond převádí prvních 512 miliard korun na účet zadlužené země, řecké odbory vyzývají k dalším protestům.

Nelíbí se jim tvrdá opatření, která pocítí hlavně důchodci. Ti totiž dosud patřili k nejlépe placeným v Evropě.

Dosud totiž na sociální dávky včetně důchodů a na mzdy ve veřejném sektoru plynulo 75 % z celkových veřejných výdajů, které loni dělaly přes 3 biliony korun. Řekové tak nyní budou muset na důchod dělat 40 a nikoliv 37 let jako dosud. Nárok na plný starobní důchod jim pak vznikne až v 65 letech a kdo bude chtít odejít do penze dřív, musí se spokojit s důchodem menším třeba až o 30 %. Vysoké penze řeckých důchodců jsou trnem v oku všem, kteří nyní musí platit řecké dluhy. Jak ukazuje přehled průměrných penzí v jednotlivých zemích, naštvání zbytku Evropy je pochopitelné.

Částky vyjadřují průměrné důchody v jednotlivých zemíchČástky vyjadřují průměrné důchody v jednotlivých zemích | abl

Nejstarší Řekyně v Česku vzkazuje do staré vlasti: Začněte šetřit!

Díky satelitu je nejstarší Řekyně v Česku Evangelia Čarasová (106) o situaci ve své rodné zemi dobře informovaná. A je jí z toho smutno. Proto z Dívčího Hradu, kde žije, do milovaného Řecka vzkazuje: „Lidé, začněte šetřit. A hlídejte, jak politici nakládají s vašimi penězi.“

Paní Evangelia má v Řecku bratry a rodinu. „Jsem smutná, když vidím, jak se tam ti lidé perou. Raději by měli jít pracovat. Chudáci ti, co uhořeli,“ říká. Moc dobře ví, že jsou v Řecku větší důchody, než je ten její český. „Mají větší důchody, ale i životní náklady,“ přemýšlí. Jí ale prý důchod stačí. „Co člověk v mém věku potřebuje?“ ptá se s úsměvem na tváři.

bara ( 13. května 2010 16:59 )

a máš skutečně záruku, že to penzijní připojištění nikdo nezneužije? Najdi si na netu údaje, co se stalo s penzijním pojištěním např. v USA .

bara ( 13. května 2010 16:57 )

tak tak budou moci splácet, byť třeba ty nejnižší, úroky z této půjčky !

repro ( 13. května 2010 11:56 )

Situace vůbec není tak jednoduchá, jak nám to tady ukazují.!!!

natal1 ( 13. května 2010 10:08 )

Já si myslím, že každý by měl mít penzijní připojištění, jinak na stát spoléhat nelze.. zařídit si online a výhodně..pak má člověk na stáří klid

torro ( 13. května 2010 09:57 )

nikdo od nich neuvidi ani VORLA

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud