Je konec s ischiasem!
Drobný chirurgický zákrok dokáže divy! Lékaři z motolská nemocnice jako jediní u nás umí šetrně zatočit s "houserem"
Trápí vás bolest v zádech nebo vám z nich ostře vystřeluje do nohou? Shýbnete se k zavázání tkaničky u bot a už se nenarovnáte, začínáte mít pocit, že vás nohy nechtějí "poslouchat"? Trápí vás prostě "houser"? Motolská nemocnice má řešení! Drobným chirurgickým zákrokem, po kterém zůstane pouze dvoucentimetrová jizva, je možné vše napravit. A to je konec ischiasu! Jde o metodu, kterou před deseti lety vyvinuli v USA, a motolská nemocnice je jediným zařízením u nás, které se tímto šetrným zákrokem soustavně zabývá. Princip, který pacientům odpomůže od ischiasu, je celkem "jednoduchý": "Dvoucentimetrovým řezem se dostaneme k místu, kde je vyhřezlá ploténka tlačící na nerv. Po zavedení tubusu pak tuto tkáň odstraníme a nerv tak uvolníme," vysvětluje neurochirurg motolské nemocnice Jiří Steindler a dodává: "Zavedení nástrojů kontrolujeme pomocí rentgenu, operaci pak provádíme pod mikroskopem." Nejčastějšími kandidáty na operaci jsou lidé od 30 do 50 let, zákrok lze ale provést kdykoliv. "Výhřez ploténky patří mezi nejčastější příčiny bolestí zad. Operaci jsme kromě dospělých prováděli i dětem, ale vhodným adeptem může být i sedmdesátník," říká operatér. Aby měla operace správný efekt je nutná následná rehabilitace. Ta musí pokračovat i doma po propuštění z nemocnice.
Zákrok v číslech * operace trvá 50 až 80 minut * potřebné vybavení přijde asi na milion korun * mikroskop používaný k operaci zvětšuje zhruba 15krát * krevní ztráty jsou minimální - 20 - 30 ml * pacient se může postavit už první den po zákroku * pobyt v nemocnici trvá 3 až 5 dní * nutná rekonvalescence je 6 až 8 týdnů
Jak probíhá operace 1) Místo, kde dojde k řezu, se před operací vyznačí speciálním popisovačem. Vzniklá jizva není větší než dva centimetry. Právě to je předností tohoto zákroku. 2) Lékař se rozříznutím vazu dostane s pomocí mikroskopu k utlačovanému nervu, který způsobuje bolesti zad, někdy i nohou. 3) Zavedeným tubusem se z místa mezi obratli vyndá část vyhřezlé ploténky 4) Takto vypadá kořen nervu, který byl uvolněn. Rána je čistá a bolesti jsou pryč.
Pavlína: Bolest byla nesnesitelná! Jedním z pacientů, kterým zákrok pomohl, je i Pavlína Černá (36) z Kolína. Delší dobu se potýkala s ukrutnou bolestí nohy, kterou způsoboval "skřípnutý nerv" v páteři. Stačila hodinka na operačním sále, pár dní v nemocnici, a bolest je pryč. "Vůbec jsem nemohla chodit. Ta bolest byla strašná. Teď se ale těším, že si se synem připravíme pěkné Vánoce," svěřila se paní Pavlína. Podle lékařů je však po operaci nutná opatrnost. Pacient by se měl šest až osm týdnů po zákroku šetřit a neměl by dělat nic těžkého. Pečení cukroví a balení dárků však paní Pavlína určitě zvládne.