Forejt o Klausově návštěvě Japonska: Sešněrovaná pravidla u dvora, číšníci ve fraku i květina od císařovny
Japonský císařský dvůr bývá považován za jeden z nejkonzervativnějších vůbec. Striktní protokol tak musela absolvovat i delegace prezidenta Petra Pavla. O tom, jak to chodí při státní návštěvě u jediného císaře světa, se pro Blesk rozpovídal bývalý hradní prokolář Jindřich Forejt. Ten v roce 2007 doprovázel tehdejšího prezidenta Václava Klause, japoským císařem byl otec toho současného - Akihito.
Konzervativnost dvora do jisté míry reprezentuje starobylost císařské rodiny, která ani neměla během staletí potřebu zvolit rodové jméno - jsou zkrátka jediní. Zemi vycházejícího slunce tato rodina vládne patrně už od roku 660 př. n. l. kdy se podle legendy stal prvním císařem Džimmú.
Současný císař Naruhito platí sice za reformátora, tisícileté tradice je však poměrně složité změnit. „Pokusy dnešního císaře Naruhita, který nastoupil na trůn v roce 2019, a předtím i jeho otce Akihita, který vládl v letech 1989 až 2019, o modernizaci dvorního protokolu a alespoň nepatrné přizpůsobení starých obyčejů moderní době je možno označit za spíše nesmělé a ne vždy úspěšné,“ sdělil Blesku Forejt.
Ten zavzpomínal i na Klausovu návštěvu v paláci. Narozdíl od Pavla tam přicestoval i s tehdejší první dámou Livií. „Po příjezdu k paláci v koloně vystoupil nejdříve prezidentský pár, který očekával císař s císařovnou. Členové delegace a doprovodu museli zůstat v autech (uzamčeni), dokud oba páry nezašly do paláce,“ vysvětlil.
Každého člena delegace navíc musí provázet dvořan. Jeho úkolem je vést s daným hostem konverzaci. „Byl zevrubně obeznámen s jeho životopisem, profesní kariérou, rodinnými poměry i zálibami,“ vzpomínal Forejt.
„Kdo se bude účastnit oběda s císařem, určoval dvůr, ne česká strana,“ poodhalil dost neobvyklou praxi. Ani „odmítnutí“ členové prezidentského doprovodu ale o hladu nezůstali. Svůj oběd dostávají v jiné místnosti. „V separátní místnosti jej naservírovali číšníci ve fracích s rukavicemi, a to stejně obřadně jako u císařské tabule,“ pověděl bývalý protokolář.
I přes velmi přísný protokol si tehdejší císařovna Mičiko dokázala najít prostor pro milé překvapení během návštěvy Klausových v Japonsku. „Na znamení osobních sympatií a úcty poslala po obědě císařovna do hotelu české delegace pro paní Livii Klausovou pozoruhodný osobní dárek - růži, kterou sama vypěstovala,“ dodal Jindřich Forejt.
Takže se Pepa nesvezl na nějaké super japonské motorce?
Tak to ho taková návštěva moc nepotěšila... 