Vrchol japonské mise: Pavla přijal císař i premiér. A nečekané setkání a „pokec“ v češtině

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
25. července 2025
13:10
Autor: man, dak, ČTK - 
25. července 2025
05:00

Vrchol cesty prezidenta Petra Pavla v Japonsku byl velkolepý a ceremoniální – slavnostního přijetí se mu dostalo přímo od císaře Naruhita v císařském paláci v Tokiu. Pro českou hlavu státu to byla obrovská čest, na kterou se Hrad připravoval dlouhé měsíce. Svět je malý, řekl prezident po prvním dni v Japonsku, když potkal náhodně šest Čechů během jediného dne. Ještě větší překvapení si ale připravil mladý Japonec, kterého hlava státu potkala u hradu Himedži. 

Audience u císaře patří k nejvyšším poctám, jaké může zahraniční státník v Japonsku zažít. Setkání nebylo jen zdvořilostní formalitou, ale jasným signálem, že Česko je pro Japonsko váženým a blízkým partnerem. Prezident Pavel se s císařem přivítal tradičním úklonem, podali si ruce a krátce spolu pohovořili o vztazích obou zemí. Naposledy podobnou poctu zažil Václav Klaus v roce 2007.

Prezidenta Petra Pavla přijal japonský císař Naruhito. Prezidenta Petra Pavla přijal japonský císař Naruhito. | Kancelář prezidenta republiky: Tomáš Fongus

Císař Naruhito má k Česku neobvykle blízko – už v mládí navštívil Prahu i Český Krumlov, obdivuje českou klasickou hudbu a sám hraje na housle i violu. S prezidentem Pavlem je spojuje i láska ke sportu, horám a přírodě – témata, o kterých spolu mohli hovořit.

Samotná audience se nesla v přátelském duchu. Setkání potvrdilo, že Česko zůstává v očích Japonska respektovaným partnerem, s nímž chce císařská rodina udržovat přátelské vztahy.

S premiérem o investicích i obraně

Odpoledne místního času se Pavel setká také s premiérem Šigeruem Išibou. Prezident s premiérem hovořili například o japonských investicích v Česku a potenciálu dalšího rozvoje spolupráce v oblastech obrany, letectví či informačních technologií. Dotkli se také širších bezpečnostních otázek, včetně přístupu k Číně, Rusku a Severní Koreji. V závěru se státníci shodli na společném zájmu o další prohloubení spolupráce, řekl novinářům mluvčí prezidenta Filip Platoš.

Išiba na úvod setkání před novináři ocenil blízkost obou zemí a vzájemné diplomatické vztahy. Zmínil také, že rád poslouchá českou hudbu, konkrétně skladby Antonína Dvořáka. Pavel v úvodu vyzdvihl roli Japonska v ekonomické transformaci po roce 1989 či spolupráci v rámci NATO a podporu Ukrajiny.

Český prezident také ocenil, že si Išiba na schůzku našel čas v době, kdy řeší náročnou situaci na domácí politické scéně. Japonský premiér čelí tlaku veřejnosti i členů své strany k odstoupení po nedělních volbách do horní komory parlamentu, kde jeho vládní koalice ztratila většinu. Vláda má menšinovou podporu také v dolní komoře zákonodárného sboru. Agentura Reuters ve středu s odvoláním na japonská média napsala, že Išiba do konce příštího měsíce oznámí rezignaci. Premiér však tyto spekulace o pár hodin později popřel.

Co řekl Pavel o závěrečném dni? 

  • Petr Pavel vystoupil i na tiskovce na závěr své návštěvy Japonska. Co zaznělo?
  • „Dnešek byl poslední dnem mé třídenní oficiální návštěvy Japonska s nejoficiálnějším programem. Začali jsme hned po ránu smíšeným jednáním naší byznys delegace se zástupci japonského byznysu. Musím ocenit, že na toto jednání přišlo více než 100 zástupců japonských firem a přímo na jednání byla podepsána dvě memoranda o spolupráci.“
  • Zástupci některých japonských firem v říjnu 2025 v počtu asi 50 – 60 lidí přijedou do Prahy, uvedl Pavel.
  • „Já jsem potom pokračoval na přijetí u císaře Naruhita, který není politickou figurou, ale je symbolem japonské státnosti a kontinuity císařství, protože je to nejstarší dynastie na světě, která bez přerušení trvá už 1500 let. Z toho vyplývá, že jsme se nebavili o politické situaci ani vnitřní, ani zahraniční, ale dotkli jsme se především kvality spolupráce mezi Českou republikou a Japonskem v oblastech, které jsou takové obecnější – mezilidské vztahy, kultura, sport. Styčné body, kterých rozhodně není málo, ale bavili jsme se také o tom, jak třeba ČR pomáhá Ukrajině, protože to je něco, co Japonci obecně velice oceňují. To jednání trvalo 35 minut a bylo velice vstřícné.“
  • „Já jsem oceňoval to, že mi císař věnoval takovou pozornost a spousta věcí ho zajímala včetně toho, že sám zmínil svoji návštěvu v Československu v roce 1985. Vzpomínal i na to jak hrál na housle s naším kvartetem, protože klasická hudba je jedna z jeho oblíbených domén.“
  • „O Expu jsme se bavili, protože on sám zmínil český pavilon, nakonec i premiér náš pavilon dokonce navštívil. Kdybychom měli my takové povědomí o českých reáliích, některých historických událostech, o kultuře, jaké mají Japonci o nás, kdybychom měli my o nich, tak že bychom na tom byli asi o hodně lépe. Já si troufám tvrdit, že toho o Japonsku zase tolik nevím, co toho znají oni o nás.“

  • „Císař hovořil hlavně o tom velice kladném vztahu, který k České republice má on sám, ale je vidět, že Japonci obecně mají k České republice mnohem blíž, než by se tou geografickou vzdáleností mohlo zdát.“

  • Pavel přiblížil i jednání s premiérem Išidou: „To už bylo samozřejmě ryze pracovní jednání, kde jsme se věnovali kvalitě a rozsahu bilaterálních vztahů. Premiér Išida zmínil dohody, které byly mezi ČR a Japonskem podepsány v oblasti letových služeb, v oblasti obrany, ale také ocenil, že ČR zastává velice pevná stanoviska, pokud jde o podporu Ukrajiny, ocenil naši muniční iniciativu, zdůraznil i to, že Japonsko také podle svých možností pomáhá a zaměřuje se nejenom na budování schopností některých afrických států, na které přispívá, ale zároveň také přispívá na iniciativy, které vedou k humanitární a neletální pomoci Ukrajině.“
  • „Několikrát zdůraznil (premiér Išida), že mají zájem na rozšíření i prohloubení spolupráce, že jsou si vědomi toho v čem a co by Česká republika mohla nabídnout.“
  • „Z jednání s premiérem jsem pokračoval na Tokijskou univerzitu, kde jsem se zúčastnil besedy s experty na bezpečnostní tematiku a se studenty. Bavili jsme se především o tom, jak provázaná je bezpečnost Indo-Pacifického regionu s Euroatlantikým prostorem, bavili jsme se o Rusku, Ukrajině, o Číně, o Tchaj-wanu, bavili jsme se samozřejmě také o tom, jak všechny tyto hrozby a rizika ovlivňují bezpečnost v Japonsku, ale i v ČR a co můžeme společně dělat pro to, abychom tu bezpečnost zvýšili, nejenom tu ryze vojenskou, ale také bezpečnost kybernetickou, bezpečnost proti hybridním hrozbám a také např. energetickou bezpečnost.“
  • Na českém velvyslanectví Pavla čekala recepce s krajany, žijícími v Japonsku, ale také se zástupci organizací, které se zabývají česko-japonskou spoluprací, lidmi, kteří překládají či vyučují japonštinu nebo češtinu.
  • „Já jsem v Japonsku podruhé, byl jsem tady poprvé v roce 2017 jako předseda Vojenského výboru NATO, na stejnou dobu, také tři dny a také velice intenzivní. Musím říct, že Japonsko na mně dělá ten nejlepší dojem. Země, která je čistá, organizovaná, odpovědná. V některých věcech konzervativní, což ale není na škodu. A hlavně mi přijde velice spolehlivá, což my asi vnímáme prostřednictvím přesných vlaků, ale oni jsou tahle přesní i pokud jde o byznys, ale i osobní život. Mně se tady jedná velice dobře, i když je to země, která je historicky, kulturně hodně odlišná, ale je nám opravdu blízká pohledem na mnoho věcí.“

Setkání s češtinou

Mladík, kerého prezident potkal předtím u hradu Himedži, měl na sobě tričko pražské tramvaje a začal na Pavla mluvit česky. Jak se později ukázalo, Japonec (jehož jméno redakce nezná) se nenaučil česky v naší domovině, ale na druhé straně světa přímo u něj doma. „Já jsem Japonec, bývalý student češtiny v Tokiu. Mám rád Česko, právě teď ale pracuji jako řidič letového provozu v Japonsku, pracuji pro ministerstvo dopravy, a proto nepoužívám normálně češtinu,“ řekl trochu kostrbatě, ale zato plynule Blesku klučina.

Toho redakce potkala včera na další Pavlově zastávce v Ósace u českého pavilonu na výstavě EXPO 2025. „Dnes jsem přijel, abych si poslechl Českou filharmonii,“ prozradil tentokrát s jiným tričkem, ale opět s českou tramvají.

České pivo k zapití knedlíků

Nechyběla ale ani obligátní otázka na české pivo. „To jsem v pavilonu bohužel neochutnal, protože řídím. Ale moje přítelkyně si ho ráda dala,“ řekl muž Blesku s tím, že si alespoň pochutnal na typicky českých knedlících.

Redakce Blesku nakonec mladému Japonci ukázala včerejší tištěné vydání novin, kde je hned na druhé straně jeho velká fotka, jak se fotí vedle prezidenta Pavla před hradem Himedži.

Petr Pavel Japonsku: Návštěva hradu Himedži Petr Pavel Japonsku: Návštěva hradu Himedži | Daniel Kraus

Japonská princezna vedle Pavla

Petr Pavel je aktuálně na pracovní cestě po Japonsku. Včerejší návštěva českého pavilonu na veletrhu v Ósace se nesla ve velkém stylu. Vystoupení České filharmonie si přijela poslechnout i japonská princezna Takamado, která má k Česku dlouhodobě vřelý vztah.

Miluje českou klasickou hudbu a secesního malíře Alfonse Muchu. Radost jí udělalo, že Muchův vnuk John usedl rovněž vedle ní a prezidenta Pavla.

Video  Prezidenta Petra Pavla přijal japonský císař  - Blesk: Daniel Kraus
Video se připravuje ...

karel dlouhý ( 26. července 2025 08:57 )

🤣🤣🤣

karel dlouhý ( 26. července 2025 08:56 )

😁 👍

roxin ( 26. července 2025 08:39 )

...a co my s tím???

roxin ( 26. července 2025 08:33 )

Igor, připadá mi že ten jeho nick má proto že tajně obdivuje agresora, jinak by ho takový nick nenapadl!

roxin ( 26. července 2025 08:31 )

Igor 👍 přesně

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa