Narozeni 17. listopadu 1989
První děti demokracie: Vědí, jak se žilo před revolucí? Jaké mají sny a cíle? A znají významy slov pionýr nebo Tuzex?
Narodili se v osudový den pro tehdejší Československo. Ani jejich rodiče v té době ještě netušili, že je přivedou do úplně nové společnosti. Jsou to "Děti revoluce", v rodném listě mají datum 17. listopadu 1989. Své 17. narozeniny u nás zítra oslaví 157 mladých mužů a 160 dívek. Jak se jim žije? Jaké mají sny? Dokáží si vůbec představit, že by vyrůstali v socialismu? Na to se Blesk několika z nich zeptal.
Jiří Brabec: Do průvodu bych nešel Vojákem se chce stát student strojní průmyslovky z Provodína v severních Čechách. O dobu před revolucí se moc nezajímá, nemá důvod, baví ho současnost. "Minulý režim? Tak to mi neříká opravdu skoro nic," přiznává. "Něco málo o tom vím, ale většinou jen z vyprávění od rodičů. Máma se totiž narodila v roce 1968 do doby sovětské okupace a dodnes zná z cizích jazyků jen ruštinu," říká Jirka. "Je fajn, že nemusím chodit do průvodu a vím, jak chutná hamburger," dodává. V minulé době by prý rozhodně žít nechtěl. "Chci si zachovat zdravý rozum a žít podle svých představ."
Jolana Hřebíková: O převratu si povídali na porodním sále Narodila se v 18.35, v době, kdy to na náměstích už vřelo. "Z vyprávění mamky vím, že při porodu lékaři i sestřičky stále telefonovali příbuzným, kteří jim říkali, co se na Národní třídě děje," líči dramatické okamžiky svého narození. Studuje střední odbornou školu služeb, obor sociálně-právní činnost. Její sny jsou snad jako každé jiné sedmnáctileté dívky. Chce studovat, cestovat, pak se vdát a mít rodinu. "Chtěla bych se podívat do zemí někde na rovníku, je tam totiž teplo," těší se. Jaký byl podle ní život dříve? "Lidé žili rozkazy a povinnostmi. Dost často říkám nahlas svůj názor, což by se mi asi tehdy dost vymstilo. Lidé byli za vlastní názor potrestáni vězením."
Anna Vrtálková: Lidem chyběla svoboda Nový Zéland a britské ostrovy chce poznat studentka gymnázia Anna Vrtálková, která se proto pilně učí jazyky. Umí anglicky, francouzsky a rusky. Pro ni je nepředstavitelné, že byl nedostatek zboží a že nemohlo se cestovat. "Stály se třeba čtyři hodiny na mandarinky. Rodiče také mohli vyjíždět jen do socialistických zemí. Myslím si, že i když měli lidé v socialismu jistotu, mě by chyběla svoboda," říká sympatická Anna. Jejím velkým snem je stát se lékařkou. "Hodně jsem uvažovala o kardiologii, ale zajímá mě i historie. Teď jsem ale ještě ve druháku na gymplu a uvidím, co bude dál."
Kristýna Zemanová: Socialismus je pro mě pravěk Studentka stavební průmyslovky Kristýna si o bývalém režimu povídá s rodiči. "Říkají mi třeba: ´My jsme se sice neměli úplně zle, ale vy se máte mnohem líp!´" Kvůli režimu emigrovala její teta do západního Německa. "Vím, že byl velký problém ji navštívit. Já přitom cestuji hrozně ráda a je super, že hlavně můžu! Moc mě lákají severské země. Život v socialismu si vůbec neumím představit. Je to pro mě jako cesta do pravěku," říká. V její rodině má datum 17. listopadu skutečně velký význam, sestra Kristýny se totiž narodila ve stejný den jen o tři roky později.
ANKETA Výrazy, které byly před revolucí naprosto běžné. Jejich význam znal každý. Dnes už vpodstatě z mluvy lidí vymizely. Dokáží si pod nimi "Děti revoluce" něco představit? Anna Pionýr: Asi to byla taková organizace jako je dnešní skaut. Akce Z: To vůbec nevím. Nemám představu. Železná neděle: Taky mě nic nenapadá. Tuzex: Prodávaly se tam věci ze zahraničí. Jolana Pionýr: Myslím, že to bylo něco jako je teď skaut. Akce Z: Tak to opravdu nevím. Železná neděle: To taky netuším. Tuzex: Domnívám se, že to byl takový zvláštní obchod s použitými věcmi. Kristýna Pionýr: To byl asi nějaký klub, kde se scházela mládež. A nosili tam šátky. Akce Z: No, tak to vůbec nevím! Je to něco tajného...? Železná neděle: To taky nemám představu. Ani mě nic nenapadá, co by to mohlo být. Tuzex: Tam se za bony chodilo nakupovat. Třeba oblečení. Jirka<"strong> Pionýr: No, to je přece motorka. Akce Z: To byla asi nějaká tehdejší policejní akce. Železná neděle: Pod tím si nedokážu nic představit. Tuzex: To byl nějaký bazar. Správné odpovědi: * Pionýr: Dětská "politická" organizace s pevnými pravidly oblékání i chování. Už zde byly dětem vštěpovány zásady socialismu a komunismu. * Akce Z: Povinně nepovinné brigády, při kterých se stavěly např. mateřské školky. * Železná neděle: Organizovaný sběr železného šrotu. * Tuzex: Prodejny se západním a luxusním zbožím, kde se nakupovalo za peněžní poukázky, tzv. bony.