Dukáty z ryzího zlata šly na dračku!

Co se vyrazilo, to hned sběratelé skoupili. Dva unikáty s motivem českých králů rodu Jagellonců vážily až 350 gramů
Masivní dukáty z ryzího zlata vyrazila včera Česká mincovna v Jablonci nad Nisou. Dva unikáty s motivem českých králů rodu Jagellonců vážily až 350 gramů. I přes cenu 230 tisíc a 93 tisíc korun už sběratelé vykoupili skoro celý náklad po sto kusech. Zbylo jen deset mincí. "Připomněli jsme 550 let od narození Vladislava Jagellonského a 500 let od narození Ludvíka Jagellonského. Obě medaile, stodukát Vladislavův a čtyřicetidukát Ludvíkův jsou především výhodnou investicí," uvedl obchodní náměstek ředitele Libor Křapka. "Loni jsme vyrazili dokonce kilogramovou medaili z ryzího zlata, prodávanou za půl miliónu korun. Dnes, po rychlém růstu ceny zlata, je její hodnota 800 tisíc korun," porovnal Křapka. Podotkl, že náklad dukátů stihli vyrazit během pátku pod tlakem až 650 tun. Vysokohmotnostní mince přitom začali razit teprve od loňského roku. "Experiment jsme zahájili v květnu ražbou zmíněné kilogramové medaile. Byla na paměť našeho vstupu do Evropské unie," připomněl náměstek.
Jagellonci byli na českém trůně padesát let Polská dynastie Jagellonců panovala v Čechách v letech 1471 až 1526. Jagellonci byli odvěkými rivaly Habsburků, ale právě ti je později nahradili. Vladislav II. Jagellonský byl katolíkem, ale kupodivu ho v Čechách uznávali jen husitsky orientovaní lidé. Za jeho vlády vzniklo v českých zemích osobité pozdně gotické umění nazývané vladislavská gotika. V podobě Vladislavského sálu Pražského hradu se stala i námětem právě vyražených dukátů.
Nejdražší peníz světa? Za milióny dolarů! Dvacetidolarová mince z roku 1933 trhla všechny dražební rekordy. Jako poslední existující exemplář ji vydražila v červenci 2002 aukčí síň Sothebys and Stacks v New Yorku za 7 miliónů 590 tisíc amerických dolarů. Rekordní česká cena za minci padla ve stejném roce. V prosinci 2002 zaplatil kupec v aukci společnosti Aurea Numismatika za ruskou carskou minci (novoděl rublu) z roku 1723 1,1 miliónu korun. Podobně jsou ceněné i nejdražší české mince. Patří k nim i stodukát Ferdinanda III. ze sbírek národního muzea v Praze.
Investice do mincí je zisková Drahý, ale ziskový koníček. To je sběratelství vzácných mincí. "Mince nepodléhají módě jako šperky. S časem se jejich cena trvale zvyšuje. Kromě ceny drahého kovu a uměleckého zpracování stoupá i jejich historická cena," uvedl znalec Roman Repka ze společnosti Zlatá koruna. Začínajícím numismatikům doporučil české mince. "Jsou nám nejbližší. Vydává je Česká národní banka a tím je zaručena jejich pravost," vysvětlil. Připomněl, že nejstrmější růst ceny potkal jubilejní minci s motivem katedrály sv. Víta. "Za 11 let od vydání stoupla její cena z pouhých dvou set korun na 30 tisíc korun," poukázal. "Známou českou raritou je i pětihaléř z roku 1924. Teď stojí rovných sto tisíc korun," připojil odborník Roman Veselý ze společnosti Aurea. Podotkl, že aukce zlatých a stříbrných mincí se uskutečňují dvakrát až čtyřikrát do roka.