ONLINE: V Česku hrozí povodně! Na Novojičínsku hasiči evakuují tábor, ohroženy jsou tři kraje
Po tropickém a velmi suchém začátku letních prázdnin se počasí v Česku v tomto týdnu výrazně změnilo. Podle výstrahy ČHMÚ mohou být v oblastech kolem Beskyd srážky až extrémní. Podle předpovědi hydrologů mohou toky v Beskydech vystoupit na třetí stupeň povodňové aktivity, v Jeseníkách na druhý. Záležet ale bude na délce a intenzitě srážek. Vývoj počasí sledujeme na Blesk.cz online.
- Řeky odvodňující Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty a Jeseníky se kvůli trvalým a velmi vydatným až extrémním srážkám nejvíc zvednou dnes v noci a ve středu, vystoupat mohou na první či druhý povodňový stupeň.
- V povodí Olše mohou zejména menší toky překročit i třetí, tedy nejvyšší stupeň.
- Pro slezské regiony Český Těšín, Jablunkov, Třinec proto od dnešních 21:00 začne platit povodňové ohrožení.
- V několika dalších oblastech Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje to bude mírnější povodňová pohotovost nebo bdělost.
- Během dneška a středy bude na Moravě a ve Slezsku vytrvale a vydatně pršet, v oblasti Jeseníků může spadnout až 130 milimetrů, v Beskydech to může být i 180 milimetrů, tedy litrů vody na metr čtvereční. Ve středu odpoledne a večer bude déšť od západu slábnout.
- Kvůli očekávaným intenzivním srážkám se v úterý ráno sešla z preventivních důvodů Ústřední povodňové komise. Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) po zasedání řekl, že současný stav není srovnatelný se situací při ničivých povodních loni v září, které postihly zejména Moravskoslezský a Olomoucký kraj. V Jeseníkách tehdy celkový úhrn srážek dosáhl 500 litrů vody na metr čtvereční.
- Přesto se nyní na povodně chystají státní instituce, vodohospodáři, integrovaný záchranný systém či samosprávy v zasažených oblastech.
- Hladík a další ministři vyzvali občany, provozovatele kempů či organizátory letních táborů k opatrnosti a sledování aktuální situace na řekách. Na Novojičínsku již hasiči preventivně evakuují 41 dětí a deset dospělých z tábora.
Sledujte aktuální počasí na radaru Blesku
Děkujeme za pozornost, kterou věnujete našemu online zpravodajství. Pro tento den se loučíme a přejeme dobrou noc.

Hasiči v Moravskoslezském kraji už dnes odstraňovali spadlé stromy. Novinářům to sdělila mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová. Na případné problémy kvůli hlášenému intenzivnímu dešti se připravují i města, někde zasedaly povodňové komise.
Hasiči podle Langerové zkontrolovali zhruba 60 táborů, o preventivní evakuaci rozhodl jen jeden vedoucí z tábora u Lukavce, místní části Fulneka na Novojičínsku. Předpokládá se, že účastníci budou z tábora pryč jeden den, případně podle situace déle. „Evakuace bude probíhat za pomoci jednotek sboru dobrovolných hasičů Fulnek Město, Fulnek Lukavec a Fulnek Děrné. V tuto chvíli nehrozí nebezpečí, jedná se pouze o preventivní opatření,“ zdůraznila Langerová.
Uvedla, že k 18:00 evidují hasiči 30 událostí. „Jednalo se především o přípravu pytlů s pískem a odstraňování spadlých stromů,“ uvedla mluvčí.

Dobrovolní hasiči dnes večer preventivně evakuují 41 dětí a deset dospělých z tábora u Lukavce, místní části Fulneka na Novojičínsku. Nebezpečí ale nehrozí. Náhradní ubytování pro evakuované je zřízeno v Lukavci. Novinářům to sdělila mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová. Na případné problémy kvůli hlášenému intenzivnímu dešti se připravují i města, někde zasedaly povodňové komise.
Podle Langerové se předpokládá, že účastníci budou z tábora pryč jeden den, případně podle situace déle. „Evakuace bude probíhat za pomoci jednotek sboru dobrovolných hasičů Fulnek Město, Fulnek Lukavec a Fulnek Děrné. V tuto chvíli nehrozí nebezpečí, jedná se pouze o preventivní opatření,“ zdůraznila Langerová.

Provozovatelé mobilních sítí kvůli hrozícímu silnému dešti na severní Moravě a ve Slezsku posílili dohledová centra a připravili mobilní techniku, včetně záložních zdrojů napájení. Vyplývá to z informací firem pro ČTK.
CETIN, který poskytuje infrastrukturu O2 i T-Mobilu, podle mluvčího Ctibora Jappela situaci monitoruje a je v plné pohotovosti. Kvůli výstrahám meteorologů firma aktivovala preventivní opatření, tedy posílila dohled nad provozem sítě a připravila mobilní techniku, včetně záložních zdrojů napájení, které je schopna v případě potřeby rychle nasadit.

Souvislost mezi klimatickou změnou a rostoucím výskytem extrémních projevů počasí je podle klimatologů, které oslovila ČTK, jednoznačná. Shodují se, že hlavním hnacím motorem těchto jevů je zvyšující se teplota atmosféry, která má přímý dopad na intenzitu srážek, výskyt vln veder i další extrémy. Atmosféra je s každým dalším stupněm Celsia schopna pojmout zhruba o sedm procent více vodní páry, která hraje zásadní roli v řadě fyzikálních procesů, včetně vzniku bouřek a srážkové aktivity.

Valašské Meziříčí na Vsetínsku uzavřelo v souvislosti s nepříznivým počasím do odvolání zámecký park u zámku Kinských a také dětské hřiště na Vodní. „Ve městě a místních částech probíhá také čištění odtokových vpustí a kanalizačních žlabů,“ uvedl na webu města mluvčí radnice Jakub Mikuš.

„Doufáme, že to tentokrát meteorologům nevyjde,“ přeje si rodina Stachurova z Jablunkova. Loni na podzim je v noci hasiči zachraňovali před rozvodněnou Olší oknem. Celý text čtěte zde.

Rožnov pod Radhoštěm se na možnou velkou vodu připravuje čištěním propustků a kanalizačních vpustí. Propustek je stavba tunelového typu, obvykle o průměru menším než dva metry, která slouží k vedení vody pod úrovní cesty nebo náspem. Hladiny malých toků ve městě monitorují strážníci. „Prosíme Rožnovany, kteří při loňské zářijové velké vodě si vzali pytle s pískem a nevrátili je, aby je znovu použili a připravili se. Aktuálně máme připravených 500 pytlů, ale v současné době se nevydávají,“ uvedli na sociální síti zástupci rožnovské radnice.

Nejvyšší průtoky v povodí Odry se v příštích hodinách očekávají na Karvinsku na řece Olši, kde mohou menší toky dosáhnout ojediněle i třetího stupně povodňové aktivity (SPA) značící ohrožení. Další toky v beskydské části Moravskoslezského kraje mohou v maximech dosáhnout druhého stupně, tedy stavu pohotovosti. ČTK to dnes sdělila mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková. Aktuální průtoky jsou nyní vzhledem k suchu nízké. Povodí od pondělí upouští vodu z přehrad.

Meteorologové upřesňují výstrahu. „Během úterý 8. 7. a ve středu 9. 7. očekáváme na Moravě a ve Slezsku trvalý a zejména na východě i vydatný déšť s předpokládanými celkovými srážkovými úhrny místy nad 50 mm, v oblasti Jeseníků 70 až 130 mm a Beskyd 90 až 180 mm. Největší intenzita srážek bude v noci na středu a ve středu ráno s intenzitou až 20 mm za hodinu. Ve středu odpoledne a večer bude srážková činnost od západu slábnout,“ uvedli na sociální síti X.
⚠ Souhrnná zpráva k výstrahám ČHMÚ
— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) 8. července 2025
💦 Tato výstraha upřesňuje časovou a územní platnost výstrahy vydané v pondělí 7. 7. na deštové srážky a povodňové jevy.
🌧 Během úterý 8. 7. a ve středu 9. 7. očekáváme na Moravě a ve Slezsku trvalý a zejména na východě i vydatný déšť s… pic.twitter.com/yikBFKCvkq

V rizikových oblastech je v současnosti nahlášeno 19 dětských táborů, uvedla dnes Hygienická služba ČR, která tyto akce eviduje. Hasiči podle hygieniků všechny tábory navštíví a organizátory upozorní na nebezpečí.
Díky ohlášení dětských táborů víme, že v rizikových oblastech je nyní 19 táborů.@hasici_cr osloví všechny organizátory a osobně navštíví všechny nahlášené tábory, aby předal informace o povodňovém riziku.
— Hygienická služba ČR (@Hygiena_cz) 8. července 2025
📍 I proto je ohlašování táborů tak důležité, chráníme zdraví a bezpečí…

Zlínský kraj upozorňuje organizátory táborů a dalších letních aktivit na Vsetínsku na očekávaný vydatný déšť a možný vzestup hladin řek a potoků. Právě okolí Vsetína a Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku by měly dnes a ve středu podle meteorologů zasáhnout extrémní srážky. Povodňové komise kraje i dotčených obcí s rozšířenou působností (ORP) jsou v pohotovosti, řekl dnes ČTK hejtman Radim Holiš (ANO). Na dotčeném území je podle něj na táborech zhruba 700 lidí.
„Ráno proběhla kontrola dosažitelnosti krajské povodňové komise. Zatím ji nesvolávám a jsme v pohotovosti. Informace je teď taková, že asi největší srážky se zatím předpokládají během noci a zítřka (středy) na území Vsetínska a Rožnovska. Tam starostové jsou informovaní. Byla provedena kontrola toků a přehrady se na to připravují,“ řekl hejtman.
Na území ORP Vsetín a Rožnov pod Radhoštěm je nyní podle něj zhruba 700 lidí, kteří se účastní táborů a obdobných letních aktivit. „Přes hasičský záchranný sbor, a děláme to potom i my přes naše lidi, je kontaktujeme, aby věděli, že jsou v území, do kterého přichází předpověď s většími srážkami. Já věřím, že to území je zatím tak hladové po vodě, že část srážek se určitě vstřebá, ale uvidíme. Je to prostě počasí a raději počítejme i případně s horší variantou,“ uvedl Holiš.
V případě zhoršení situace je podle něj kraj ve spolupráci s hasiči připraven rozesílat varovné SMS. „Neprobíhají žádné venkovní evakuace. Spíše varujeme všechny, aby byli v pohotovosti. I já prosím ostatní, aby během noci a zítřka (středy), pokud se budou pohybovat ve volném terénu, měli mobil u sebe a měli ho nabitý. A v případě, že by byl problém, tak ať prostě zavolají,“ řekl hejtman.

Na pořádnou dešťovou sprchu se připravuje i Jablunkovsko. „Připraveny jsou pytle s pískem, na cisternách máme protipovodňové zábrany a vaky, plachty a latě na zakrytí budov, včetně 11 motorových pil kvůli předpovědi silného větru,“ vypočítal velitel hasičů David Sadowski s tím, že jednotka je posílena o dvě výjezdová družstva. Vyzývá lidi, aby na tísňovou linku volali v opravdu nutných případech, nechodili do lesů, protože mohou padat stromy, a ani k řekám.
Také Třinec už je v plné polní. Město s Třineckými železárnami zajistilo písek pro naplnění protipovodňových pytlů. „Město bude v průběhu celého dne monitorovat aktuální vývoj situace a operativně nasazovat všechny dostupné prostředky a techniku,“ vysvětlil krizový manažer města Martin Stryja.

„Během úterý 8. 7. a ve středu 9. 7. očekáváme na Moravě a ve Slezsku trvalý a zejména na východě i vydatný déšť s předpokládanými celkovými srážkovými úhrny místy nad 50 mm, v oblasti Jeseníků 70 až 130 mm a Beskyd 90 až 180 mm. Největší intenzita srážek bude v noci na středu a ve středu ráno s intenzitou až 20 mm za hodinu,“ uvádí ČHMÚ.
„Ve středu odpoledne a večer bude srážková činnost od západu slábnout. Vzhledem k očekávaným vydatným srážkám bude od úterního večera docházet k vzestupům hladin vodních toků, které odvodňují Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty a také Jeseníky. V zasažených oblastech očekáváme nejvýraznější vzestupy hladin v noci na středu a ve středu, a to i s možným překročením 1. nebo 2. SPA. Především v povodí Olše očekáváme i ojedinělé překročení 3. SPA, a to zejména na menších tocích,“ dodávají meteorologové.

Voda z intenzivních srážek může zaplavit silnice a chodníky nebo zanést kanalizaci. Řidiči musejí počítat se sníženou viditelností a rizikem akvaplaningu, při silném dešti by měli zpomalit a jet velmi opatrně. Lidé nemají vstupovat či vjíždět do proudící vody a zatopených míst. Měli by omezit pohyb v podmáčených oblastech, kde hrozí pády stromů nebo podemletí komunikací, varoval ČHMÚ.

Situace bude složitá podle ministra Hladíka na Olši a Rožnovské Bečvě. Ministr uvedl také to, že situace nemusí být tak závažná, protože „jsme na začátku léta, půda není nasycená a většina srážkové vody může být absorbovaná.“ Vyzval však k opatrnosti a připravenosti provozovatele kempů, dětských táborů a ubytovacích zařízení, které se nachází v blízkosti vody. „Při intenzivních srážkách prosíme, aby lidé nevstupovali do rozvodněných řek a dbali pokynů IZS,“ doplnil Hladík.

„Prosím všechny dobrodruhy a milovníků adrenalinu: Netahejte do toho Integrovaný záchranný systém! Když vidíme, jak rozbouřena voda je, nezkoušejme, jak dobrými kajakáři a kanoisty jsme. Protože poté pro vás někdo riskovat život musí, a to budou hasiči, záchranáři a policisté,“ vyzval veřejnost ministr vnitra Rakušan.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ubezpečil občany, že se na „nás neřítí žádná velká tragédie, přicházíme s preventivní obezřetností.“ Dodal taky, že hasiči jsou připravení rozesílat SMS zprávy lidem v případných zasažených oblastech, kdyby se situace změnila.
„Proto doporučujeme, aby lidi měli nabité a připravené telefony a powerbanky, aby se informace mohly k nim dostávat. Jsem rád, že kolega Hladík zmínil dětské tábory. Tady bych provozovatele chtěl poprosit o především zdravý rozum. Ve chvíli, kdy výrazně prší, a vidíme, že stany jsou blízko vody, tak buďme opatrní,“ upozornil ministr Rakušan. Dodal, že prostřednictvím dobrovolných hasičů budou kontaktovat provozovatele dětských táborů, aby jim upřesnili zprávy týkající se jejich lokality.

Ministr Výborný po jednání Ústřední povodňové komise uvedl, že retenční prostor vodních nádrží je na vysoké úrovni, a to právě z důvodu dosavadního suchého období. „Teď máme k dispozici 103 milionů kubíků na zachycení nadlimitních srážek. Operativně jsme připravení v tomto pokračovat,“ popsal situaci ministr Výborný.
Všechna vodní díla v Jeseníkách a Beskydech jsou podle něj připravené na vysoké průtoky. Ministr konkrétně jmenoval tři vodní díla – Karolinka, Bystřička a Horní Bečvy, kde je podle něj uvolněné maximální množství prostoru na zachycení srážek. Upozornil tak vzhledem k stále probíhajícím úklidovým pracím po havárii vlaku v Hustopečích nad Bečvou z letošního konce února.
„Všechny modely naznačují, že situace bude zvládnutelná a nemělo by dojít k zasažení tohoto území,“ dodal Výborný. Výborný veřejnost taky upozornil, že se 25. června podařilo dokončit zvýšenou hráz v Ostravě na soutoku Opavy a Odry, která je posílená a zvýšená o 45 centimetrů.

Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) se na situaci připravuje Povodí Odry a Moravy už od včerejška. „Máme na všech vodních dílech dostatečný prostor, včera začalo na Povodí Odry odpouštění. Od včerejška platí rovněž nepřetržitá pohotovost v oblasti toků odvodňujících Jeseníky a Beskydy,“ vyjmenoval Výborný.
Na očekávané srážky jsme připraveni. V rámci @PovodiOdry máme k dispozici 103 mil. m3 volných prostorů v zásobních prostorech v přehradách. V @PovodiM bude nejvíce zasažena oblast Beskyd, maximálně jsme proto uvolnili zásobní prostor v nádržích Karolinka, Bystřička a Horní Bečva.… pic.twitter.com/qGhpjFrZI3
— Marek Výborný (@MarekVyborny) 8. července 2025

Extrémní srážky mohou v úterý a ve středu zasáhnout ve Zlínském kraji okolí Rožnova pod Radhoštěm a Vsetínsko, v Moravskoslezském kraji regiony kolem Českého Těšína, Frenštátu pod Radhoštěm, Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí, Havířova, Jablunkova, Karviné a Třince. V dalších oblastech Moravy a Slezska bude déšť vydatný nebo velmi vydatný.
Kvůli očekávaným velmi vydatným srážkám budou stoupat hladiny řek, překročit mohou první stupeň povodňové aktivity. Od dnešního večera proto začne platit v severovýchodní části země povodňová bdělost.

Dobrý den. Kvůli očekávaným extrémním srážkám, které mají zasáhnout zejména Beskydy a Jeseníky, se v úterý ráno na ministerstvu životního prostředí (MŽP) sešla Ústřední povodňová komise. Ministr životního prostředí Hladík sdělil, že v Beskydech může dnes a ve středu napršet až 150 litrů vody na metr čtvereční. Toky tam mohou vystoupat na 3. povodňový stupeň, uvedl ministr Hladík.
Povodňová komise byla Hladíkem svolána z preventivních důvodů. Zatím podle něj není jasné jakým způsobem se počasí vyvine. „Záleží na bouřkové činnosti v druhé polovině dne na návětrné části Jeseníků,“ uvedl na úvod tiskové konference ministr.
Situace je odlišná od povodní na podzim loňského roku. Podle některých modelů může od dnešního večera do zítřejšího oběda spadnout až 150 mm srážek. „Bude záležet, jak intenzivni budou lokální srážky. Predikce meteorologů je, že v Jeseníkách bude situace na prvním nebo druhém povodňovém stupni a v Beskydech až na třetím stupni,“ popsal ministr.
Dagmar Honsová předpovídá, že na horách naprší každou hodinu cca 20 mm po dobu mnoha hodin. 😁