Extáze může spustit deprese

Archív
Autor: ČTK, ama - 
4. dubna 2010
10:56

Extáze může u lidí z rodin, kde se deprese vyskytuje dědičně, toto onemocnění spustit. Taneční droga, která povzbuzuje tělo i mysl, může u lidí s genetickou zátěží vyvolat opačný stav, informuje internetový portál www.psychicke-zdravi.cz, který se odvolává na studii britských vědců z roku 2005.

Geneticky podmíněná deprese je jedním z typů deprese, obvykle se vyskytuje v několika po sobě jdoucích generacích v rodině. Dlouhotrvající chorobný smutek, který nelze vůlí zdolat, postihne někdy za život každého desátého člověka, ženy dvakrát častěji než muže.

Češi jsou na prvním místě

Podle výroční zprávy agentury EU pro drogy zaujímají mladí Češi mezi evropskými zeměmi v užívání extáze první místo. Tuto drogu vyzkoušelo téměř 15 procent Čechů do 34 let, evropský průměr je necelých šest procent.

Podle školní studie ESPAD zkusilo někdy v životě jakoukoli nelegální drogu (konopné látky, amfetaminy, kokain, crack, extázi, LSD a heroin) v průměru 23 procent chlapců a 17 procent dívek. Žebříček vede Česká republika, kde drogu zkusilo 46 procent studentů.

Drogy se objevují na tanečních párty. Typ drogy si příznivci elektronické hudby vybírají podle stylu a zaměření akce. Technaři prý preferují extázi, zatímco příznivci hip-hopu mají v oblibě alkohol.

Krátká a dlouhá depresivní verze genu

Extáze zvyšuje tvorbu mozkového neuropřenašeče serotoninu, který reguluje náladu. Extáze toho dosahuje obrácením směru transportérů serotoninu, které místo aby serotonin vychytávaly a vracely do nervových buněk, pumpují jej z nich ven. Zatím jsou známé dva geny, které kódují transportéry serotoninu - dlouhé a krátké. Právě krátké geny jsou zodpovědné za vznik deprese.

Ve studii vědců z Cambridgské univerzity bylo 66 dlouhodobých uživatelů extáze, 30 kuřáků hašiše nebo marihuany a 28 lidí, kteří nikdy žádné drogy neužívali. Vědci u nich zkoumali výskyt deprese s ohledem na přítomnost depresivního genu. U skupiny lidí s krátkou depresivní verzí genu platilo, že při užívání extáze trpěli chronickými depresemi daleko častěji než kuřáci konopí či abstinenti se stejnou genetickou výbavou.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud