Hříbě Lojzík: Sirotek, který bojuje o život

Autor: Kateřina Moravcová - 
13. 5. 2009
05:00

Narodil se jako sirotek a teď bojuje o život. Měsíc staré hříbě si přivezla majitelka domova pro zvířata Ostrovský Macík Hana Šimková (36) z nedalekého hřebčína. Kobyla zemřela při porodu.

V azylovém domě pro měsíční hříbě vymysleli jméno Lojzík. Po narození se sice jmenoval Lucky (z angl. šťastný), snad že měl při porodu štěstí, přežil. Jeho maminka takové štěstí bohužel neměla.

„Stává se zřídka, že kobyly porod nepřežijí, a lze tomu těžko zabránit,“ potvrzuje Šimková, která ve svém azylovém domě chová přes dvacet koní. „Většina koní se k nám dostává v zuboženém stavu. Většinou jde o týrané koně.“

Hana Šimková krmí Lojzíka každé čtyři hodiny z lahveHana Šimková krmí Lojzíka každé čtyři hodiny z lahve | autorka

Takový osud ale malého Lojzíka nepotká. Má prvotřídní péči. „Je důležité, aby hříbě přežilo období tzv. tekuté stravy. Každé čtyři hodiny mu dáváme z lahve čerstvě nadojené kravské mléko. Vstáváme k němu i v noci,“ říká Šimková.

Mateřské mléko však nic nenahradí. To kravské se ředí kvůli tučnosti, ale chybí v něm důležité vitaminy. Imunita hříběte je tak stále ohrožena. Kdykoliv může podlehnout infekci a zemřít. Takto mladá hříbata přežívají jen ve výjimečných případech. Kritické bude období, než přejde na tuhou stravu. Lojzíkovi se ale zatím daří dobře.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Zobrazit celou diskusi
Další videa