Ne raketoplány! Phoenix je trumfem NASA

Slavný Národní úřad pro letectví a vesmír, známější pod zkratkou NASA, včera oslavil 50. výročí od svého založení.
Nejkrásnější dárek k jubileu dostali američtí vědci od už téměř odepsané sondy Phoenix. Ta totiž vůbec poprvé zaznamenala na Marsu padající sníh.
Laser na palubě Phoenixu zaznamenal sníh padající z mraků ve výšce asi tři kilometry nad místem, které sonda zkoumá. Sníh zmizel, než dopadl na povrch.
Phoenix přistál na Marsu 25. května a jeho plánovaná životnost byla tři měsíce. Sonda ale vědce NASA totálně ohromila, protože je zatím stále dostatečně funkční. Mise Phoenixu byla tedy prodloužena. Poznatky zprostředkované sondou Phoenix označili vědci za 'obrovský krok kupředu'. Jejím úkolem bylo zjistit, zda se na Marsu někdy nacházela voda jako klíčový předpoklad jednoduchých forem života na této planetě, a zda na ní existuje, nebo někdy existoval život, byť i ve formě mikrobů. Podle dílčích poznatků mohla být čtvrtá planeta sluneční soustavy dostatečně vlhká a teplá asi miliardu let, poté se ale podmínky pro život začaly zhoršovat. Nynější Mars je studený a suchý.
V NASA ale jinak panuje truchlivá nálada. Její největší triumfy, jako je dobytí Měsíce, jsou již 40 let staré. Dopředu se dere Čína a panují obavy, že americká nadvláda ve vesmíru brzy skončí.
Také americké raketoplány se ukázaly být neúspěchem: Původně měly opakovaným užitím cesty do vesmíru zlevnit, ale tento propočet nevyšel. Ve skutečnosti polykaly vysoce komplikované kluzáky po desítky let lví podíl z rozpočtu NASA. Ta už oznámila, že v roce 2010 lety raketoplánů ukončí.