Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, bouřka 21°C

Vědci z NASA zkoumají záhadu Marsu

Pohled na členité hory – rudá planeta, jak ji neznáme
Pohled na členité hory – rudá planeta, jak ji neznáme  (Autor: ČTK/AP)
Autor: ČTK, vk - 
27. června 2008
05:00

Vědci z amerického úřadu NASA zkoumají, proč má planeta Mars dvě odlišné tváře. Ohromná planina na jedné straně a zvýšený terén na straně druhé. Co je způsobilo? Ohromný kráter vyhloubený dopadem asteroidu, nebo komety?

Tyto dvě možnosti jsou alespoň podle tří nezávisle na sobě pracujících vědeckých týmů nejpravděpodobnějším vysvětlením.

Jižní polokoule rudé planety je posetá členitými horami. Naopak severní polokoule je hladká a pokrytá nízko položenými planinami. Výsledky bádání, které v nejnovějším čísle zveřejnil časopis Nature, nabízejí zatím nejpřesvědčivější důkazy, že za dvojí tvářnost Marsu může nějaká vnější síla.

Podle vědců narazil asteroid či kometa do mladé planety Mars asi před čtyřmi miliardami let, odtrhl větší část jeho severní kůry a vytvořil ohromnou jámu na čtyřiceti procentech povrchu. Nová měření uvádějí, že oblast známá jako kráter Vastias Borealis měří 8500 kilometrů na šířku a 10 600 kilometrů na délku. Pokrývá tak plochu odpovídající Asii, Evropě a Austrálii dohromady.

Nové studie podle vědců posilují teorii nárazu vesmírného tělesa do Marsu. Najít důkazy nárazu asteroidu či komety je těžké, protože část okraje planiny pokrývá vzdouvající se vulkanický pás.

Video se připravuje ...
Další videa