Britové tvrdí: Žádný mrak z islandské sopky nebyl!

sopka
Autor: ama - 
26. 4. 2010
18:54

Nedávné uzavření vzdušného prostoru nad Velkou Británií kvůli sopečnému mraku z islandského vulkánu nebylo nutné, tvrdí Jim McKenna, šéf odboru letové způsobilosti britského Úřadu pro civilní letectví.

V pondělí ho citoval server Daily Mail, podle kterého satelitní snímky dokazují, že nad britskými ostrovy nebyl žádný oblak sopečného prachu, kvůli němuž by musely být na šest dní přerušeny veškeré lety.

„Je zjevné, že na počátku této krize nebyl dostatek jasných údajů. Je také pravda, že po určitou dobu byla hustota popela nad Británií téměř nezjistitelná,“ řekl McKenna.

Jak uvádí server novinky.cz, zákaz letů nad britskými ostrovy byl vydán na základě meteorologických počítačových modelů, které znázorňovaly oblak sopečného popela postupující směrem na jih od islandského ledovcového vulkánu Eyjafjallajökull.

Nad Velkou Británií bylo jasno

Nové družicové záběry podle Daily Mail údajně dokazují, že nad Británií panovalo jasno a nevyskytoval se zde žádný souvislý oblak sopečného prachu. Hustota popela byla prý natolik nízká, že nepředstavovala pro leteckou dopravu žádné riziko.

Server uvádí, že maximální hustota popela činila zhruba jednu dvacetinu limitu, který vědci ve shodě s výrobci letadel a leteckých motorů stanovili za bezpečný.

Právní bitva o milióny liber

Server novinky.cz uvádí, že letecké společnosti nyní hodlají satelitní snímky využít ve své právní bitvě o milióny liber, které chtějí na vládě vysoudit jako kompenzaci za své ztráty. Británie přerušila leteckou dopravu na šest dní, v zahraničí tak uvízlo až půl miliónu Britů a letecké společnosti vykázaly ztráty v řádu miliónů liber.

„Osobně se domnívám, že jsme klidně mohli po určitou dobu létat dál,“ uvedl šéf British Airways Wille Walsh, který je přesvědčen, že totální uzavření vzdušného prostoru bylo příliš tvrdým opatřením.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa