Americký kosmonaut poletí opravit teleskop s českou vlajkou

Americký astronaut Andrew Feustel vynese v květnu do kosmu českou vlajku a výtisk Písní kosmických Jana Nerudy.
Autor: ČTK, Lenka Chvostová - 
29. 4. 2009
10:14

Americký astronaut Andrew Feustel, který se v květnu zúčastní servisní mise k Hubbleovu vesmírnému teleskopu, poletí do kosmu s českou vlajkou a s výtiskem Písní kosmických básníka Jana Nerudy.

Kosmonaut to řekl serveru Novinky.cz.

"Důvodem je, že matka mé ženy je z Plzně a hodně členů rodiny máme v České republice. Cítil jsem, že vzít s sebou tyto věci by bylo pěkným gestem pro vaši zemi i pro astronomický ústav, abyste mohli sdílet vzrušení z mise," řekl Feustel.

Raketoplán Atlantis by měl odstartovat z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě 11. května ve 20:02 SELČ.

Česká vlajka nepoletí do vesmíru poprvé. V prosinci 1972 ji jako československou měl u sebe Eugene Andrew Cernan. Americký astronaut, jehož předci pocházeli z Čech a Slovenska, byl tehdy posledním člověkem, který na povrchu Měsíce zanechal stopy.

Sedmičlenná skupina astronautů, které velí Scott Altman, by při květnové misi měla opravit a vylepšit funkce Hubbleova vesmírného teleskopu, aby byl funkční nejméně do roku 2013. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír počítá s pěti výstupy do volného kosmu, při kterých chtějí astronauti mimo jiné nainstalovat nové kamery, opravit vědecké nástroje, vyměnit baterie a gyroskop.

Podle serveru kosmo.cz má teleskop jinou oběžnou dráhu než Mezinárodní vesmírná stanice (ISS), proto bude případnou záchrannou misi zajišťovat jiný raketoplán, který bude na Zemi připraven ke startu. Na obou rampách vesmírného střediska tak budou ve stejnou dobu stát dva raketoplány zároveň.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

nygdo ( 30. dubna 2009 08:36 )

V prosinci 1972 vypadala česká vlajka úplne, ale úplne jinak. V prosinci 1972 kosmonaut vynesl do vesmíru Československou vlajku !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa