Zaplatí Karlovy Vary 10 miliard za dluhopisy?

Autor: Kateřina Moravcová, mivrk - 
18. října 2011
18:07

Pořádný průvan v městské kase lázeňského města by mohly způsobit nevyplacené dluhopisy, které Karlovy Vary vydaly už v roce 1924. Jejich splatnosti po třiceti letech tehdy ale nikdo nevyužil. Známý americký právník Ed Fagan nyní po lázních požaduje jejich vyplacení. Hodnota cenných papírů je 506 milionů dolarů (asi 10 miliard korun).

„Vše jsme začali řešit s Českou národní bankou (ČNB) i s ministerstvem financí. ČNB existenci emise z roku 1924 potvrdila a celou situaci bere velmi vážně. Od té doby se ale udála řada okolností. Dnešní Karlovy Vary nejsou tytéž jako ty před 90 lety,“ uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Vedení města je tak přesvědčeno, že celá emise dluhopisů v udávané hodnotě 506 milionů dolarů splatná nebude. „Pokud si je od města v roce 1924 nakoupili čeští občané, pak o dluhopisy přišli při měnové reformě v roce 1953,“ nastínil postoj radnice Kopál.

Schůzka s americkým právníkem Edem Faganem, který je znám ze zastupování rakouských a německých odpůrců Temelína, proběhne už ve čtvrtek v Karlových Varech. „Uvidíme, co ze schůzky vyjde,“ dodal Kopál.

A co by mohli ve Varech prodat? „Teoreticky naše historické a další budovy. Otázkou je, zda by našly kupce. Ve vlastnictví máme rovněž řadu škol a silnic. V současné době ale nevěříme, že bychom celých deset miliard museli sami vyplatit. Myslíme si totiž, že je to i věc státu,“ konstatoval Kopál.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

panaj ( 19. října 2011 11:16 )

Pokud se od roku 1954 (kdy byla původní splatnost) nikdo o výplatu nepřihlásil a ani ji neurgoval-mělo by to být promlčené!

bobou ( 19. října 2011 10:32 )

No a co? Vždyť ta kolonáda naše není již dávno. O tu jsme se připravili sami a bez dluhopisů. Takže američané se budou vlastně soudit s rusama. Že by nová studená válka?

anelam ( 19. října 2011 09:39 )

No a pak si kupte dluhopisy Splatnosti se nemusíte dočkat a nemusí to ani dlouho trvat.

rudyptak48 ( 18. října 2011 21:23 )

Nečas se před několika dny setkal, nebo byl pozván na kobereček k Obamovi. Obama mu zajisté přátelsky nabízel americké investice do našich jaderních elektráren. Možná, že toho Fagana poslal jako předvoj. Kolem kauzy Temelín již skušenost má, ale ta ho zřejmě neodradí. Třeba nás USA zachrání při krachu EU a připojí k sobě jako první stát v Evropě.

jaselka ( 18. října 2011 20:09 )

Tak zase Fagan. Že by si chtěl zopakovat své první vystoupení u nás? Tehdy tady chtěl pro rakušany vysoudit zákaz Temelína. Velký humbuk a očekávání, že se češi posadí před jeho profláknutým jménem na zadek a když to jeho bububu nevyšlo, stratil se jako smrad.Tak to jsem zvědavá, co předvede tentokrát.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud