Sloní chlapeček je mrtvý! Ošetřovatelé jsou v šoku

Autor: šim, Kjos - 
6. května 2011
14:16

V ostravské zoo zavládl obrovský smutek. Sloník, kterému nestačili ani vybrat jméno, zemřel. Chovatelům se ani přes maximální péči a snahu nepodařilo zachránit sloní mládě, které hned od narození jeho matka prakticky odmítala. "Možná měl vrozenou vadu," uvedla mluvčí ostravské zoo. Jistotu ale dá až pitva, na kterou tělo nyní putuje.

V pátek v noci kolem půl druhé se stav sloního samečka náhle prudce zhoršil. Pohyboval se jen velmi málo a byl apatický. "Přes rychlý zásah přivolaného veterinárního lékaře se jeho stav nadále zhoršoval, mládě ztrácelo rovnováhu, těžce dýchalo. Přibližně v půl páté mladě ulehlo a krátce po půl šesté uhynulo," uvedla tisková mluvčí zoo ostrava Šárka Kalousková.

Zoo už dříve nevyloučila možnost, že se sloník narodil s nějakou vrozenou vadou. "Jsem přesvědčen o tom, že kdyby se narodil ve volné přírodě, tak již dávno nežije," uvedl ředitel zahrady Petr Čolas. Sloník totiž přišel na svět předčasně, s tím mohly souviset komplikace.

"Je nuté vyzdvihnout úlohu ošetřovatelů, veterináře a dalších pracovníků ostravské zoologické zahrady, kteří dnem i nocí trávili čas u slonů a snažili se malého samečka udržet při životě. To že sameček v Ostravě doslova bojoval o svůj život a nakonec proti všem předpokladům dokázal přežít téměř dva měsíce, má obrovský význam pro budoucnost. Pro jeho matku Vishesh, nezkušenou prvorodičku, která nikdy předtím nezažila porod sloního mláděte ani jeho následnou péči, je to zkušenost naprosto nenahraditelná," dodal ředitel ostravské zoo Petr Čolas.

Video Sloní mládě se dožilo jen necelých dvou měsíců - Youtube.com / ZOO Ostrava, foto: Blesk

Narodil se v březnu, ale měl těžký život

Sloní chlapec, který se narodil čtrnáctileté slonici Vishesh, byl prvním sloním mládětem, který se v Česku narodil. Na svět přišel 11. března. Byl to její první potomek.

Hned po narození ho však maminka odmítla. Začala se k němu chovat agresivně, na sloníka útočila. Nezabránila tomu ani starší slonice Suseela (50), která měla ve výběhu mládě chránit. Matka nakonec slůně přijala, sloník začal asi hodinu po narození pít. Pak ho však matka střídavě odmítala a zase přijímala.

Slůně den ode dne chřadlo. Oproti samičce, která se narodila měsíc po sloníkovi samici Johti a která prospívá dobře, měl sloník o padesát kilo méně. Ošetřovatelé ho museli dokrmovat. Vůbec však nepřibíral.

Navíc slonici Vishesh začaly trápit zuby. "Proces výměny zubů může být u slonů i bolestivý a myslíme si, že právě tato výměna stoličky mohla být příčinou její zvýšené nervozity a snížené tvorby mléka," řekl ve středu Čola.


crakazasecrak ( 11. května 2011 15:08 )

CTENAR ...souhlas!!!

meda5554 ( 11. května 2011 00:09 )

Napsal jste to naprosto správně.

jtabp ( 8. května 2011 15:06 )

Aha, další odborník na mezinárodní dění a zákulisní boje. Že teda nemlluvil ty celé roky když měl možnost, zvláštní.

deadlyeagle ( 8. května 2011 11:42 )

Hi friends Tohle je pro mne nejsmutnejsi zprava za mnoho let. Sledoval jsem jeho stav od narozeni a veril jsem, ze bude ok. Bohuzel po jeho narozeni nejaky blb prohlasil, ze po prikrmovani z neho bude agresivni jedinec. To mohlo napadnout pouze totalniho idiota. Narodil se predcasne a nechali ho prakticky nekolik tydnu o hladu. Meli okamzite zacit ho prikrmovat nahradni vyzivou, napr. od jinych slonic. Dnes mohl byt tento nadherny slonik ZIVY !!!!. Lady Death to tedy opravdu prehnala. Mela misto neho si vzit treba nejake postbolsevicke parazity co vas vsechny uz pres 20 let okradaji. Tohle se muze stat jedine u vas v CZ. God help him in the heaven.

crakazasecrak ( 8. května 2011 07:02 )

nora ty jsi mu fandila aby umřel!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud