Pátek 22. října 2021
Svátek slaví Sabina, zítra Teodor
Polojasno 11°C

Sloní kluk chřadne a lezou mu žebra

Autor: Ivana Žáková, Kjos - 
30. dubna 2011
12:23

Vypadají jako úžasná sloní rodinka. Každé z mláďat se drží u své mámy a snaží se si s ní i hrát. Přesto mají ošetřovatelé sloního pavilonu v ostravské zoo velké starosti. Sloní kluk nepřibírá na váze, a dokonce mu začínají lézt žebra. O měsíc mladší sloní holka roste jako z vody.

„Stav samečka není vůbec optimální a je jako na houpačce. Sice malinko vyrostl, ale když jsme ho zvážili, prakticky vůbec nepřibral,“ kroutil hlavou ředitel ostravské zoo Petr Čolas.

Od své mámy, prvorodičky Vishesh (14), se napije jen tehdy, když ji krmí chovatelé. A protože je malý, má potíže dosáhnout na struky. „Denně vypije až 12 litrů sloní mléčné náhražky, víc nezvládne. Ve volné přírodě by nepřežil,“ dodal Čolas. Měsíc a půl od narození váží jen 80,5 kila. Naopak bez problémů pije mléko od své mámy Johti (44) a také kolem ní čiperně pobíhá osmnáct dní stará samička. Však taky už pořádně přibrala, váží bezmála 130 kilo.

O měsíc starší sameček je na pohled mnohem menší a unavenější než ona. Pokud bude teplo, chtějí ošetřovatelé už příští týden pustit slůňata do výběhu a seznámit je i s nejstarší slonicí Suseelou. Pavilon však zůstane pro veřejnost uzavřen. „Křik návštěvníků by mohl slonice vylekat a vzhledem k obrovskému váhovému rozdílu by mohly mládě i nechtěně zabít,“ zdůvodnil to ředitel Čolas.

cocococo ( 2. května 2011 05:59 )

Ted jsem si to uvedomil.V ty Ostravsky ZOO jsou Indicti sloni,poddruh nejakeho Laoske ci Thajske rodiny.Ti sloni tady jsou bohuzel jini.Jsou to africani a ti jsou tak o 30 % vetsi a asi by to nedelalo ordung. To mam z toho chlastu ...

cocococo ( 2. května 2011 05:46 )

Urcite se radi s vice odborniky.Nechal bych to na nich.Jinak tady mam nekolik kamaradu ,kteri na svych pozemcich maji stada prochazejicich slonu.Maly slunata jsou tam pochopitelne take.Staci zavolat a poslat nejaky prasule a muzou si vybrat.Bude to lepsi ,naz aby jsme museli honit a strilet pytlaky.Tech je taky tady dost.

spajka ( 1. května 2011 06:43 )

kousek od ZOO,netrpělivě čekáme,až budeme moci vidět narozené sloní dětičky.Dělejte všechno možné,aby jste sloníka zachránili,moc vás prosím.Nejen za sebe,ale za všechny,kdo mají rádi zvířata a přírodu.Přece musí existovat nějaká možná varianta.Když se narodil a tak dlouho se na něj čekalo,přece nechcete,aby zemřel.Je mi ho děsně líto.

agneskax ( 30. dubna 2011 16:26 )

Taky se moc a moc přimlouvám!!!!!

defakto ( 30. dubna 2011 15:57 )

proboha , snad ho nenecháte umřít !!! Dělejte něco , poradte se s jinými Z00 !!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa