Slůně v krizi: Babička ho chce zabít, máma ho odmítá

Autor: evak, koj - 
17. března 2011
17:55

Zatím bezejmenné první české slůně, které se narodilo v pátek v ostravské zoo, stále nemá svůj boj vyhraný. Matka ho odmítá krmit, slůně ubývá na váze. Babička Johti už musela být oddělena, jelikož by slůně okamžitě zabila. Pokud matka Vishesh mládě nepřijme, slůně zemře. Umělý odchov zoo odmítá.

Mluvčí ostravské zoo Šárka Kalousková sdělila Blesk.cz, že situace je i nadále kritická. Prvorodička Vishesh odmítá krmit své mládě a často na něj útočí. Slůně ubývá na váze. Ošetřovatelé drží u slonice stráž ve dne v noci. Snaží se vystresovanou matku uklidňovat, protože poté pro ni snad bude jednodušší připoutat se mateřskými pudy k mláděti.

Trvá to už ale poměrně dlouho a slůně musí být dokrmováno z lahvičky. Rozhodně ale zoo odmítá umělé mléko. Matku oddojují. Bohužel je ale i tak pro slůně mléka málo. Ošetřovatelé ho tedy ředí vodou s glukózou. Důležité je, aby příkrm neměl jinou chuť než mateřské mléko. Pokud by se Vishesh rozhodla kojit, slůně by mohlo být překvapené chutí a kojení by odmítalo.

Babička musela být oddělena

Slůněti nepřeje ani zbytek rodiny. Babička Johti, která bude také zanedlouho rodit, má velmi agresivní sklony. Musela být oddělena, jelikož by podle mluvčí ostravské zoo Šárky Kalouskové slůně okamžitě zabila. U Johti se s podobným chováním jako u Vishesh po nadcházejícím porodu nepočítá, jelikož už má za sebou porody třech předchozích mláďat. Z toho ale dvě zemřela, jelikož je, stejně jako Vishesh nynějšího novorozence, odmítla kojit.

Ošetřovatelé, kteří tráví se slony každou minutu, jsou už unavení. Navíc je stále nahlodává možnost, že slůně může zemřít, pokud ho Vishesh nepřijme. Umělý odchov tak velkého zvířete není takřka možný. "Je nutné, aby matka naučila mládě, jak být slonem," řekla Kalousková. Z umělého odchovu by mohl vyrůst slon "zabiják". "Zatím nejásáme. Staráme se, jak se dá. Ale zároveň víme, co může každým dnem nastat. Slůně potřebuje rychle zesílit, a to bez kojení bohužel nepůjde. Počítá se i s případnou smrtí. Příroda se s tím musí sama srovnat," dodala smutně mluvčí.

lo2f ( 18. března 2011 20:32 )

Ty ses taky vyved

kockamnau ( 18. března 2011 17:51 )

nezdrhnul z,7.pád,z koho čeho,bez ohledu na počet vemen,také by mohlo být, Vy vemeno,z důvodu zachování úcty,tudíž vykání je dodržením slušnosti a společenské normy psaného projevu,za slovem psychiatrie chybí čárka,

meda5554 ( 18. března 2011 10:53 )

Skvěle napsané,máte naprostou pravdu !

insignia ( 18. března 2011 10:29 )

V životě jsem nikomu, žádnému tvorovi nepřál újmu na zdraví, či smrt. U tebe, ty primitivní zrůdo, udělám výjimku. Chcípni a navíc v těžkých bolestech. Všem ostatním normálním lidem se omlouvám

cocococo ( 18. března 2011 07:57 )

Neni to otazka penez za dopravu nekam do Indie ci Thajska.Ale je to stejny jako kdyz ho privezete rovnou na jatka.Prvni slon kterej ho potka ho rozdupe.Je pro nej cizi element.A je to samecek a vychova samce oddelene od jinejch slonu z nej udelal jen agresivniho jedince .kterej bude jenom zabijet.Je to stejny jako u africkejch slonu.Ty jsou jeste o stupen agresivnejsi a taky mohutnejsi a rychlejsi.Neda se nic delat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud