Slonice utočila na mládě, přežije?

Autor: ČTK - 
16. března 2011
11:19

Po dramatickém úterku, kdy slonice Vishesh začala v ostravské zoologické zahradě napadat své nedávno narozené mládě, se v noci situace v pavilonu slonů uklidnila.

Mluvčí zahrady Šárka Kalousková dnes ČTK řekla, že útoky slonice ustaly a nyní na ní nejsou patrné žádné známky agrese. Změnu Visheshina chování, která se dosud o mládě vzorně starala, si pracovníci zoo nedovedou vysvětlit.

Sameček slona indického se v ostravské zoo narodil minulý týden v pátek. Jde o první živé slůně narozené v Česku a na Slovensku. Kalousková řekla, že chování třináctileté slonice bylo pro ošetřovatele šokem a jeho příčinu neznají. "Je možné, že jenom vychovává mládě sloním způsobem, a protože je prvorodička, neví, jak na to," řekla Kalousková. Padesátiletá slonice Suseela, která měla být slůněti "babičkou", situaci příliš neuklidnila, protože sama na mládě útočila.

Před ní ho právě jeho matka naopak bránila. "Kombinace staré babičky bez zkušeností a prvorodičky asi není moc dobrá. Suseela s Vishesh byly dlouho v kontaktu, mají spolu vztah. Starší slonice byla dominantní, ale to se po porodu možná změní. Je možné, že právě teď si sloni nějak vyjasňují situaci, se kterou nemají zkušenosti," uvedla mluvčí zoo.

Podle Kalouskové je možné, že v některých případech jako útok mohlo vypadat, když matka o mládě, které se jí neustále motá mezi nohama, jenom zakopla. "Má ho neustále pod sebou, když mládě zakvičí, možná sama neví, co má dělat. Možná k napětí přispěl i menší prostor pavilonu, proto je včera (v úterý) ošetřovatelé zkusili vypustit do výběhu. Momentálně je slonice v klidu, ale ta situace se může změnit během pěti minut," řekla Kalousková. Po třináctileté Vishesh bude brzy rodit i její dvaačtyřicetiletá matka Johti. Otcem obou mláďat je čtyřiadvacetiletý samec Calvin.

kudlankabezbozna ( 17. března 2011 10:11 )

Jako bys neznala Plesk - to video určitě nekoresponduje s tou situací: matka měla údajně zaútočit na mládě, když byli zavření v pavilonu. Ošetřovatelé se proto snažili slony vypustit ven do výběhu, aby ve volném prostoru tu agresivitu jaksi vydýchali. A venku už byla matka prý v pohodě, dokonce mladého bránila, když si na něm chtěla zchladit žáhu stará. Takže to video je sice o těch slonech, ale zobrazuje situaci, kdy už mezi matkou a mládětem byly věci OK - nikov horké chvilky, jak to naše redaktorské bedny otitulkovaly.

liskabystrouska ( 16. března 2011 13:42 )

tak má na ně vliv věčné očumování a osahavání mláděte a pak se diví ,že ho kolikrát matka odstčí nebo zabije!!!

zizze ( 16. března 2011 13:31 )

podle mě to není to video....ale jo krásný ňuňánek

znojmacka ( 16. března 2011 12:54 )

ahoj, já na to koukala taky dvakrát, ale taky jsem tam neviděla agresivitu, dokonce ani tu neohrabanost.. Slůně se jí občas motalo pod nohy a máma si ještě dávala bacha, aby ho nějakým rychlým pohybem nohou nekopla a tím chobotem ho spíš hladila.. Tak já nevím- je tohleto konkrétní video opravdu ta situace, z níž má být patrná agresivita, nebo to je už video po sklidnění??

e.44 ( 16. března 2011 12:15 )

a podle mě to vypadá spíš na tu nezkušenost a na neohrabanost, než na to, že by byla úmyslně agresivní.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud