Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

OP Prostějov v konkurzu: O práci přijde 900 lidí

Největší tuzemský výrobce oděvů je v konkurzu.
Největší tuzemský výrobce oděvů je v konkurzu.  (Autor: ČTK- Vladislav Galgonek)
Autor: ČTK, oj - 
3. května 2010
12:34

Největší český výrobce oděvů OP Prostějov je v konkurzu. V pondělí ho tam poslal brněnský městský soud. O práci tak přijde dalších 900 lidí.

Brněnský krajský soud vyhlásil konkurz na Oděvní podnik Prostějov (OP). Největší domácí výrobce oděvů byl od ledna v úpadku. V březnu soud povolil firmě reorganizaci, podnik ale neměl dostatek peněz na provoz a plán reorganizovat výrobu vzdal. Firma dluží svým věřitelům asi 1,6 miliardy korun.

Už v pátek přišlo o práci 600 lidí

V pátek podnik propustil zhruba 600 lidí. Nyní jich zaměstnává 900.
Soud ve svém rozhodnutí jmenoval zvláštním insolvenčním správcem pro oblast zpeněžování majetku OP Jiřího Kocvrlicha. "Insolvenční správce a zvláštní insolvenční správce předloží společně soudu nejpozději do deseti dnů od okamžiku zveřejnění tohoto rozhodnutí v insolvenčním rejstříku společný návrh zásad pro postup při zpeněžování majetku zařazeného do soupisu majetkové podstaty dlužníka," uvedl v rozhodnutí soud.

Vedení společnosti vyhlášení konkurzu očekávalo. Plán na reorganizaci firmy nepředložili ani jeho věřitelé či další subjekty, které soud oslovil. Za první tři měsíce letošního roku OP vykázal provozní ztrátu 104 milionů korun. Kvůli tomu, že nemá zajištěné provozní financování, je kapacitně vytížený jen z 30 procent.

Konkurz byl nevyhnutelný

Podle mluvčího firmy Karla Samce vedení podniku propouštěním reagovalo na současný ekonomický stav, objem zakázek a nedostatek peněz na provoz. "Dalším čekáním by se ještě více prohlubovala ztráta hospodaření a snižovala majetková podstata firmy," uvedl ve středu mluvčí.

Zaměstnanci, kteří nedostali výpověď, pracují podle předsedkyně podnikového výboru odborového svazu OP Heleny Vyroubalové v jednom objektu. "Funguje jedna dílna, která šije pro jednu firmu, a dále výroba měřenek (výroba na míru). Výplaty zaměstnanci dostávají, zakázky by měli mít zajištěné na květen," uvedla Vyroubalová.

anelam ( 4. května 2010 13:58 )

na klíšťata je taky dobrý B-komplex forte-dávám každý den 1x i psovi-česnek on nered,užívat celou sezonu

arcaben ( 4. května 2010 12:44 )

nakupte pytel rýže,na nohy žabky,absolvujte kurz mandarínštiny,podstupte plastiku očních víček=do šikma a práci máte zajištěnou!!Spoléhejte se na vlastní kreativnost,pupkáči se na vás rajc kvajc.....

sakra ( 4. května 2010 09:48 )

A takhle to dopadne i s kladrubským hřebčínem i když politici říkají, že to se nikdy nestane.

hananka ( 4. května 2010 01:00 )

Souhlasím. Zkusme začít u maličkostí...kupovat české zelí, české zubní pasty atd., choďme častěji nakupovat do malých krámů. Jinak je mi moc líto všech propuštěných švadlenek. Některé pracovaly v OP spoustu let a nebude pro ně lehké začínat znovu a jinde (v jiném oboru). V Ostravě zavřeli pobočku OP v r.2008. ,,Štěstí v neštěstí" - chvíli před krizí. Přestože někteří dosud nesehnali práci (i když jsou produktivní a kvalitní pracanti), dost dalších lidí ze 450 ti propuštěných práci našlo. Dnes by to bylo horší. OP byl oděvní gigant a jeho management zaspal už před lety.

miroslav ( 4. května 2010 00:41 )

hnus-hnus-hnus a Marcel Winter 100% HNUS

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud