Pátek 22. září 2023
Svátek slaví Darina, zítra Berta
Oblačno, déšť 19°C

Krize dopadla i na OP Prostějov, vedení požádá o insolvenci

Hlavní vchod největšího evropského výrobce pánské a dámské konfekce
Hlavní vchod největšího evropského výrobce pánské a dámské konfekce  (Autor: Pavel Ryšlink)
Autor: ČTK - 
15. ledna 2010
11:39

Společnost, k jejímž zákazníkům se řadí i firmy a instituce, OP obléká například i české olympioniky, bude od příštího týdne pracovat kvůli úbytku zakázek jen čtyři dny v týdnu.

S vedením prostějovského Oděvního podniku, které zřejmě požádá soud o zahájení insolvenčního řízení, se na tom dohodli odboráři. Vedení největšího domácího oděvního podniku, který zaměstnává 1500 lidí, je nadále přesvědčeno, že zachování výroby a zaměstnanosti je reálné i v rámci insolvenčního řízení.

Závodní výbor řediteli schválil, že zaměstnanci budou od 18. ledna na 60 procentech mzdy s tím, že v pondělí nebudou pracovat. Mzdu ve výši 60 procent zaměstnanci budou dostávat i za pondělky, kdy budou doma. "Dohoda je taková, že čtyřdenní pracovní týden bude v podniku platit dva měsíce," uvedla Vyroubalová.

Samec ČTK řekl, že čtyřdenní pracovní týden byl zaveden z toho důvodu, aby výroba byla kontinuálně pokryta. "Lidé budou pracovat za 60 procent mzdy jen v den, kdy nebudou v zaměstnání. Jinak samozřejmě v době, kdy budou v práci, obdrží plnou výši mzdy. O zkrácení pracovního týdne bylo rozhodnuto již od začátku ledna 2010," upřesnil Samec.

O zahájení insolvenčního řízení požádá vedení OP podle zdroje ČTK zřejmě příští týden. Mělo by tak učinit proto, že věřitelské banky, kterým firma dluží 1,2 miliardy korun, firmě neudělily souhlas s předinsolvenčním moratoriem, které by podnik až na čtyři měsíce ochránilo před věřiteli. Na schválení moratoria byl potřeba souhlas alespoň dvou bank, dvě ze tří, podle Hospodářských novin Raiffeisenbank a Citibank, ale odmítly.

Vedení firmy však stále doufá, že po restrukturalizaci výrobu zachová. "OP Prostějov počítal i s variantou, že věřitelé předinsolvenční moratorium nepodpoří. Vedení společnosti je i nadále přesvědčeno, že zachování výroby a zaměstnanosti je stále reálné i v rámci insolvenčního řešení. Půjde jen o jiné mechanismy a posloupnost procesních kroků. Je důležité, že největší věřitel, Česká spořitelna, stále podporuje restrukturalizaci vedoucí k záchraně firmy," uvedl Samec.

Podle mluvčí České spořitelny Kristýny Havligerové ČS nechce firmy posílat do konkurzu, pokud vidí šanci na záchranu životaschopné části podniku. "Také v případě OP Prostějov platí, že pokud došlo k odmítnutí moratoria, my i přesto budeme nadále podporovat nelikvidační řešení situace a intenzivně o tom vyjednávat s firmou i ostatními bankami," uvedla mluvčí.

Podnik loni podle odhadů hospodařil se ztrátou 400 milionů korun při tržbách 1,3 miliardy, uvedly dnes Hospodářské noviny. Předloni firmě klesly tržby zhruba o 550 milionů na 1,94 miliardy Kč při rekordní ztrátě 1,085 miliardy korun. Ještě v roce 2007 OP vykázal zisk 13,7 milionu korun. Tržby tuzemských oděvních podniků negativně ovlivňují kurzové výkyvy a levná pracovní síla v Asii.

gogo ( 16. ledna 2010 08:53 )

Kdysi OP Prostějov nestíhal ani na tři směny vyřizovat všechny zakázky... Dnes trh, zaplavený vitnamským pašem s benevolencí našich podplacených politiků, zasadil OP smrtelnou ránu ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud