Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

OP Prostějov končí. Šijeme tu dneska naposledy!

Naďa Juhaňáková (46) pracovala v žehlírně jesenické pobočky OP Prostějov skoro třicet let. Práci bude, stejně jako další tři stovky propuštěných, shánět těžko.
Naďa Juhaňáková (46) pracovala v žehlírně jesenické pobočky OP Prostějov skoro třicet let. Práci bude, stejně jako další tři stovky propuštěných, shánět těžko.  (Autor: Jiří Krušina)
Autor: Jiří Krušina - 
30. dubna 2010
09:45

V beznaději, zoufalství a zmaru jsou stovky zaměstnanců pobočky OP Prostějov v Jeseníku. Dnes jdou do práce naposledy. Jesenická textilka zavírá brány po 55 letech provozu. Mezi bezmála 300 propuštěnými lidmi je 95 % žen. Mnohé se pro fi rmu OP Prostějov vyučily a pracovaly v továrně celý život.

Jana Kutašovičová (44) dělala v žehlírně 25 let. „Pro OP jsem se vyučila. Je mi z toho smutno. Nevím, kdo může za krach, ale určitě ne dělníci, kteří vydělávali pár tisíc. Vždyť ještě v roce 2007 jsme byli v zisku,“ řekla zklamaná Kutašovičová.

Slzy v očích byly vidět i u Nadi Juhaňákové (46). Ta v továrně pracovala 28 let. „Už se mi nechce nic říkat. Vidíte, jaké je tu ticho a smutek,“ podotkla žena.

Jedním ze zhruba 20 mužů v továrně byl Václav Zajac (34). V žehlírně pracoval 7 let. „Práce se tu sháněla těžko, ale kvůli rodině jsem vzal i toto místo. Když se člověk nadřel, vydělal okolo 10 tisíc korun. Co bude dál, nevím,“ řekl Zajac. Doma na něj čeká manželka a dvě děti. „Z Jeseníku je to všude daleko. Práci budu hledat těžko,“ dodal.

V daleko horší situaci jsou samoživitelky. Těch v továrně pracovaly desítky. „Dělala jsem tady jako vedoucí žehlírny řadu let. Celou noc jsem probrečela. Mám dceru a jsem samoživitelka. Nikdo nám neřekne, co budeme dělat,“ slzela Bohdana Grygarová.

Přibude nezaměstnaných

Kvůli uzavření továrny stoupne na Jesenicku o několik procent nezaměstnanost. Ta se již dnes pohybuje okolo 20 %. „Situace je o to horší, že v továrně pracovaly většinou ženy. Uplatnění se pro ně bude hledat jen těžko,“ řekl starosta Jeseníku Petr Procházka.

Na zaměstnance čeká odstupné. „Mělo by jít o částku do 35 tisíc korun,“ podotkla Jana Kutašovičová z žehlírny. Měsíčně se v jesenické pobočce OP šilo 12 tisíc sak a 11 tisíc kalhot. Vyráběly se tam vesty i pláště. V posledních letech šla výroba převážně na export do Británie, Skandinávie i Ruska.

mustang ( 11. května 2010 21:09 )

Propuštěné švadlenky z Jeseníku a Prostějova Stát by se měl stydět!!!!!!!! Když dovolí, aby se rozkradly takové podniky. A nejvíc to odnesou obyčejní lidé, kteří každý den poctivé chodili do práce a odváděli daně.Teď nemají práci a odstupné jim dá stát. Je to výsměch všem propuštěným švadlenkám. Obohatili se na tom všichni!!!! I ti co v prosinci v ředitelském křesle tvrdili,že jsou to nejlepší co nás mohlo potkat.I tento člověk byl ve vedení OP hodně vysoko než ho sesadili.

anelam ( 2. května 2010 07:26 )

Přesně!

djaba ( 1. května 2010 21:47 )

Tunel jako bejk , jako ty sklárny a další podobné.Jinak je ale pravda ,že téměř shodný oblek z velmi slušné látky od vietnamce stál 2 000 korun a z Prostějova byl za 7 000 .Navíc prodavačka z z podnikové prodejny byla neochotná jako za komančů.

lasanda ( 30. dubna 2010 13:27 )

Docela by mě zajímalo zda končí taky vedení a zda někdo od roku 2008 co se najednou dostal podnik do ztráty bude za tenhle stav potrestán.Nebo ve vedení se za stejné peníze nemusejí snažit jako dělníci?Je mi jich líto ale asi v lidech na nejnižších pozicích chyba nebude.

smrk ( 30. dubna 2010 12:07 )

No,ale jestli se nepletu tak začali šmelit ve velkém až po roce 89 a to už byli u vesla úplně jiní lidé (Vašíček Havlů,Vašíček Klausů a jiná podobná verbež), takže bych to zase až tak na komouše nesváděl .

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa