Zemřel nejstarší Čech (†107)

Nejstarší Čech Josef Flanděra
Autor: rys - 
11. března 2010
14:54

Zemřel nejstarší obyvatel Česka. Ve věku nedožitých 108 let odešel Josef Flandera z Habartic na Šumpersku. Před týdnem se nechal propustit z olomoucké fakultní nemocnice a den poté zemřel.

„Byl u nás asi čtrnáct dní a sám si už přál jít domů. Loučil se s námi s tím, že už se neuvidíme. Do poslední chvíle byl ve výjimečně dobré psychické kondici, pro celé oddělení to byla vždy událost, když jsme o něj mohli pečovat,“ řekl primář Oddělení geriatrie FN Olomouc Zdeněk Záboj.

„On to tušil, že se blíží konec. Když jsem za ním byl v úterý v nemocnici, ještě si dal hanušovické pivko, které měl rád a naznačil, že už je asi poslední,“ řekl Blesku zeť zesnulého muže František Navrátilík.

Podle něho byl Josef Flandera velmi činorodým člověkem, který žil velmi zdravě. „Jedl málo, ale často. S bábinou pak měli takovou jednu specialitku. Každý večer si před spaním dávali brambory s cibulkou a mlékem. A dodnes si rád dal hanušovické pivko a čtvrtečku slivovičky,“ prozradil František Navrátilík.

Josef Flandera se narodil v Mirhošti ve Volyni. Bojoval za druhé světové války na Dukle a v roce 1946 přišel na Šumpersko, kde se usadil. Měl dvě dcery. 108 let by mu bylo v červnu.

 

Nejstarší Čech Josef FlanděraNejstarší Čech Josef Flanděra | Pavel Ryšlink

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

ondrejkabrabcova ( 11. března 2010 16:50 )

to je úplně pohádkový odchod. Kdo je teď vůbec nejstarší Čech(ška)?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud