ČEZ staví nejvyšší budovu Česka! Za 30 miliard!

Autor: Ondřej Čermák - 
7. března 2009
05:00

Kniha českých rekordů a kuriozit se bude přepisovat. Nejvyšší budova v Česku – hotel City Tower v Praze vysoký 109 metrů – ztratí své prvenství. Už brzy ji zastíní obří kotelna elektrárny Ledvice, kterou buduje ČEZ.

Monstrózní stavba vyroste do výšky 145 metrů.

„Stejně vysoká je například Cheopsova pyramida v Egyptě. V Česku nebude mít obdoby,“ řekl Blesku mluvčí ČEZ Ota Schnepp. V Ledvicích se nyní hloubí základy pro kotelnu a strojovnu. Zařízení bude stát na základové desce ze speciální betonové směsi, desku bude držet více než 800 pilot.

„Do jara se bude kopat, pak betonovat a za rok a čtvrt by měla být spodní stavba kotelny a strojovny hotova,“ uvedl Karel Ludvík z projektového týmu.

Zahájení provozu je naplánováno na konec roku 2012. Součástí stavby budou i dvě obrovské schodišťové věže. Mezi ně se pak zapasuje ocelová konstrukce kotelny. V jedné věži bude dokonce i rozhledna pro návštěvníky, kteří zavítají na exkurzi.


 

Budova, nebo stavba? Je v tom rozdíl!

Nejvyšší budova v zemi ještě neznamená, že je zároveň nejvyšší stavbou v Česku. Rozlišuje se to! A jaký je v tom rozdíl?

Stavba je volně stojící nebo ukotvená konstrukce určená pro trvalé užívání. Stavba velmi často nějakým způsobem ohraničuje nebo uzavírá určený prostor.

Budova je stavba navenek uzavřená obvodovými stěnami a střešními konstrukcemi, s jedním či více ohraničenými prostory, určená pro pobyt lidí nebo pro bydlení.

warumfernet ( 7. března 2009 08:03 )

Chléb s uhlím, beru si do práce a polostátní ČEZ staví v Ledvicích strmí paláce, z krve mé a mého potu a hlavně díky nekřesťansky vysoké ceně elektřiny....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud