Stavby, které (letos) ohromily Evropu

Stavby 2008  (Autor: abl, profimedia.cz)
Autor: luc - 
14. září 2008
05:00

Moderní nádraží, luxusní byty, stanice lanovky, soudní palác, hudební sál a nové prostory westminsterské akademie.

To je šest letošních finalistů mezi evropskými stavbami, které soutěží o nejprestižnější britskou cenu architektů Stirling Prize. Cenu věhlasného architekta Jamese Stirlinga vyhrál před devíti lety i Čech. Byl jím Jan Kaplický, tvůrce vítězného návrhu Národní knihovny.


Stavby 2008Stavby 2008 | abl, profimedia.cz

Amsterdam Bijlmer Arena Station

Vlakové nádraží v holandském Amsterdamu je schopno odbavit kolem pětadvaceti tisíc cestujících každých devadesát minut. Trať je vedena nad zemským povrchem, v atriu jsou umístěny moderní eskalátory a skleněné výtahy. Cena stavby se vyšplhala na necelých 30 milionů liber (asi 0,93 miliardy Kč).

Kde: Amsterdam, Holandsko


Stavby 2008Stavby 2008 | abl, profimedia.cz

Accordia

Komplex luxusních bytů se buduje v britské Cambridgi. Domov v atraktivním několikablokovém sídle najde 382 rodin. K mání jsou všechny možné velikosti od jednopokojových apartmánů po mezonetové byty s dvěma garážemi. Ceny se pohybují od zhruba sedmi a půl milionu korun po sídla za více než 27 milionů korun.

Kde: Cambridge, Velká Británie


Stavby 2008Stavby 2008 | abl, profimedia.cz

Manchester Civil Justice Centre

Největší soudní budovu v Anglii v březnu slavnostně otevřela sama britská královna. Manchesterské justiční centrum má šestnáct pater, mimo jiné ukrývá 47 soudních síní a nespočet kanceláří. Uvnitř architekti naprojektovali šedesát metrů vysoké trojúhelníkové atrium.

Kde: Manchester, Velká Británie


Budovy 2008Budovy 2008 | abl, profimedia.cz

Royal Festival Hall

Budovu na břehu Temže, která byla otevřena již na začátku 50. let, Britové rekonstruovali téměř dva roky. Vylepšily se akustické vlastnosti koncertní síně, renovovány byly vstupní prostory, které v posledních letech sloužily jako kanceláře, a kavárny.

Kde: Londýn, Velká Británie


Stavby 2008Stavby 2008 | abl, profimedia.cz

Nord Park Cable RailwayNord

Lanovka spojující centrum Innsbrucku s horskou vesnicí Hungerburg je turistickou atrakcí, ale slouží také vesničanům jako spojnice s městem. Architektka Zaha Hadid u čtyř stanic zkombinovala železobeton a zaoblená skla, která vytvářejí dojem tajícího ledovce.

Kde: Innsbruck, Rakousko


Budovy 2008Budovy 2008 | abl, profimedia.cz

Naim Dangoor Centre

Barevná budova westminsterské akademie, která rozjasňuje jednu z londýnských čtvrtí, je vidět už zdálky. Po vstupu dovnitř se otevírá prostorná dvorana, po jejímž obvodu jsou umístěny učebny. Součástí je i velká knihovna. Centrum pro 1175 studentů vyšlo akademii na 25 milionů liber (přes tři čtvrtě miliardy Kč).

Kde: Londýn, Velká Británie

 

Další videa
Články odjinud