Soukromí versus bezpečí. Proč Evropané touží po covid pasu a USA ho odmítají?
Od 1. července budou všechny členské státy Evropské unie akceptovat digitální zelený certifikát alias covid pas coby průkaz očkování proti covidu-19, nedávného negativního testu nebo prodělání choroby. V Evropském parlamentu dostal 9. června plán jasné „ano“. Za Atlantikem však podobné ideje čelí silnému odporu, ať už jde o cestování, nebo domácí účely, píše CS Monitor.
Jiannis Kluvas na Rhodosu provozuje restauraci Blue Lagoon, která si od roku 1992, co na ni přestavěl staré kino, vysloužila slušnou reputaci díky živé hudbě. Ta tam nyní nezní. Jeho podnik, tak jako spousty dalších na řeckých ostrovech, kvůli omezením cestování skomíral. „Když dnes vidíme na ulici turistu, fotíme si ho, abychom si vůbec vzpomněli,“ žertuje hořce. Teď ale má naději, že zelený certifikát urychlí návrat zahraničních zákazníků a zachrání zbytek letní sezóny.
Federální vláda Joea Bidena odmítla, že by takové očkovací pasy sama zaváděla: „Nebude žádná centralizovaná, všeobecná federální očkovací databáze a žádné federální nařízení vyžadující po každém jednotný doklad očkování,“ zdůraznila prezidentova mluvčí Jen Psakiová. V principu Bílý dům nechává volnou ruku soukromému sektoru, potažmo třeba státům. Některé, například Texas, Florida či Michigan, už preventivně takové možnosti rovnou zakazují.
Diskriminace neočkovaných
Zatímco v Evropě se patrně covid pasy stanou novým normálem, Američané se o ně přou. Rozdíl je dán jak okolnostmi, tak trochu odlišnými hodnotami obou kultur. „Do Ameriky dorazil medicinský Jim Crow,“ přirovnal přední moderátor konzervativní televize Fox News Tucker Carlson covid pasy k rasistickým segregačním zákonům před ani ne stoletím.
V Americe jsou silnější sentimenty, pokud jde o svobodu a soukromí jednotlivce, a větší nedůvěra vůči státním strukturám. Ostatně to není první příklad opatření, jež by byla v Evropě silnější než v USA.
„Alabama nikdy nezavřela hranici s Mississippi tak, jako ji Finsko zavřelo Švédsku,“ poukazuje na zásadní rozdíl Anders Herlitz, výzkumník švédského Institutu studií budoucnosti. „Tady v EU se očkovací pasy berou jako nutné zlo, abychom se zbavili jiných, daleko obsáhlejších omezení svobody, zatímco v USA by to nepomohlo zbavit se jiných restrikcí, naopak by to jen způsobilo nové,“ argumentuje badatel.
„Když si vezmeme, jak se covid odehrával po celém světě, tak si uvědomujeme jednu věc: Na kultuře záleží,“ dodává pro CSM Jen Katesová, která se v neziskové organizaci KFF zaměřuje na globální zdravotnictví. „Politika, kultura, všechny odlišnosti, které strukturují lidské životy, se musí brát v potaz, jak pro návrat k normálu, tak pro přípravu na příští pandemii,“ vybízí a připomíná, že s kulturními odlišnostmi dosavadní pandemické plány nepočítaly.
Průzkum Ipsos naznačuje, že napříč Evropou je postoj vůči očkovacím certifikátům dominantně pozitivní. Co se týče domácího využití, občané řeší otázky férovosti spíš než soukromí, jisté sféry společnosti pak nejí zcela pozitivní přístup k vakcínám, někteří je dokonce odmítají. Ale pokud jde o cestování do ciziny, převažuje pozitivní názor na covid pasy.
V průzkumu 28 zemí světa měl covid pas nejmenší podporu v Maďarsku a Polsku; i tam si však 52, respektive 58 % dotázaných přeje, aby takový průkaz měli zahraniční návštěvníci jejich zemí.
Mobil místo průkazu
I v Německu, kde se o covid pasu vedly etické debaty a které se chlubí přísnými zákony na ochranu soukromých dat, je teď pro, třebaže by je to mohlo omezit – vakcinace nepostupuje příliš rychle, první dávku ještě nedostala ani polovina Němců. „Je to otázka etiky. Každá vláda se musí rozhodnout, jak se někam smí omezovat přístup kvůli ochraně ostatních, a přitom zbytečně neomezovat svobody neočkovaných lidí,“ uvedla právnička Olga Stepanovová, která se v advokátní kanceláři Winheller zaobírá ochranou dat.
„Beztak už se digitalizuje neformálně,“ konstatuje Malcolm Jorgensen, který nedávno obdržel druhou dávku. „V posilovně už neukazuji fyzický očkovací průkaz, stačí jim, že ho mám vyfocený v mobilu. Digitalizace je nevyhnutelná,“ řekl CS Monitoru.
Zato Američané často očkovací pasy odmítají pro obavy z možného zneužití jejich osobních dat ze strany úřadů či korporací, potažmo kvůli pocitu osobní svobody obecně. Podobně jako další opatření proti covidu, jako třeba zákazy vycházení či povinné roušky, i očkovací certifikát rozděluje společnost víceméně podle politické hranice. Republikáni preferují osobní svobodu, Demokraté kolektivní bezpečí.
A podle toho pak vypadá situace v jednotlivých státech USA. Liberální New York už covid pas zavedl, pojmenoval ho Excelsior Pass; občanům slouží, aby se při vstupu do určitých podniků prokazovali, že by neměli být infekční. Jiné, konzervativní státy naopak takové záležitosti rovnou zakazují.
Trump proti lockdownu
Loni byl hodně sledován stát Michigan, zejména když tehdejší prezident Donald Trump na jaře výhružně tweetoval „Osvoboďte Michigan!“ jako by snad byl okupován cizí mocností. Trump tím však horlil proti lockdownu a dalším opatřením, jež nařídila demokratická guvernérka.
O rok později si stát prošel prudkou vlnou, opět propukla vášnivá debata o opatřeních. Guvernérka opakovaně prohlašovala, že covid pas zavádět nehodlá. Přesto dolní komora michiganského kongresu, ovládaná Republikány, preventivně schválila zákon, který to zakazuje. „Hrozba, že by vláda ovládala každodenní život jednotlivce skrze identifikaci, zda je očkován, nebo není, je děsivá,“ zdůvodnila potřebu takové legislativy zákonodárkyně Sue Allorová.
I tak například Michiganská univerzita vyžaduje po studentech ubytovaných na kolejích důkaz očkování. Michiganští Demokraté zase tlačí na zavedení nějakých certifikátů, jež by usnadnily cestování do sousední Kanady a zrušily potřebu karantény.
„Debaty se vedou o tom, že mi vláda nemá říkat, co smím a co nesmím,“ shrnuje politický reportér michiganského listu Detroit Free Press Dave Boucher. „Vždycky to sklouzává k argumentu, že pokud nyní vláda zavede očkovací pasy, získají tím o vás důležité informace a zneužijí je k neznámým, nekalým účelům.“
Pravda je, že koronavirus v mezinárodním měřítku urychlil záležitost, o níž snili mnozí zdravotničtí odborníci v USA: digitalizované zdravotní záznamy. Data, jež by se zpřístupnila skrze chytrý telefon či třeba čipovou kartou každému lékaři či zdravotníkovi, kterému by to pacient/klient povolil.
Jenže táž technologie, jež slibuje snadnější komunikaci, finanční úspory a snad i omezení chyb při léčbě, vyvolává také obavy. Soukromí, náchylnost na hackerské útoky či férový přístup ke službám, pokud takový digitální nástroj odmítnete.
Většina členů michiganské hospodářské komory je podle jejího šéfa pro bezpečné otevírání a návrat k normálu, ale covid certifikát za vhodný způsob nepovažují. „Pro povinné očkování a průkazy se nezdvihla velká podpora,“ tvrdí předseda komory Rich Studley. „Jestli se podnikatelé v Michiganu za poslední rok něco naučili, kromě toho, jak vůbec přežít, pak je to jak bezpečně provozovat svůj podnik, aby ochránili své zaměstnance i zákazníky.“
Pro cesty do zahraničí jsou Američané více ochotni tolerovat potřebu očkovacího dokladu. Učitelka Laurie Rileyová se z Bostonu vypravila na karibskou Arubu. Kromě letenky/boarding passu a cestovního dokladu si nyní musela vytisknout i výsledek testu na covid; kvůli tomu si pro jistotu do telefonu nainstalovala i covidovou aplikaci. „Vypadá to trochu jako 1984,“ odkazuje na dystopický román George Orwella o všeobecném dohledu diktatury Velkého bratra. „Ale jako 1984 teď trochu vypadá všechno. Mají můj průkaz totožnosti, otisky prstů… Hlavně, že to pomůže nás všechny udržet v bezpečí,“ svěřila se CS Monitoru.
Někteří analytici předpokládají, že jinak ani globální cestování po pandemii vypadat nemůže. „Digitální zdravotní certifikáty už jsou k dispozici v EU a hádám, že se budou obecně dost používat, i pokud je nezavedou USA,“ soudí Chris Dye, profesor epidemiologie na Oxfordské univerzitě.
Očkování na výletní lodě
Vedle leteckých společností jsou očkování a covid pasům podobně nakloněni provozovatelé lodních výletů – i tam cestující stráví významný čas ve velké koncentraci. Odstrašujícím příkladem jsou výletní lodi, kde se i navzdory izolacím, skrze klimatizaci, například neslavně proslulá Diamond Princess uvízlá v karanténě v jokohamském přístavu: V únoru se z 3711 lidí na palubě nakazilo 712 a 14 zemřelo. Plavby do Karibiku či Evropy tak byly dlouho v USA zakázané a provozovatelé se snažili omezení zrušit právě návrhem povinného očkování.
Do Karibiku obrovské výletní lodě vyplouvají často z Floridy, jenže tamní republikánský guvernér Ron DeSantis covidové pasy zakázal. „Je zcela nepřijatelné, aby na vás vláda nebo soukromý sektor uvalily nutnost prokázat očkování, jen abyste se mohli účastnit normálního společenského života,“ argumentoval guvernér. „Uděláte to, a co pak, dáte všechna tato data nějaké velké korporaci? Uděláte kozla zahradníkem?“
Mírnější opatření než zákaz vstupu zkusil zavést basketbalový klub Miami Heat: očkovaným fanouškům nabídl lepší místa. Guvernérův zákaz covid pasů však tým z ligy NBA přiměl svou iniciativu zrušit.
Americké federální zákony dávají firmám docela svobodu, pokud chtějí nějak omezovat, koho obsloužit či koho zaměstnat. Státy však mají pravomoc to regulovat, včetně například požadavků na očkování, vysvětluje pro CS Monitor Dorit Reissová, profesorka práv Kalifornské univerzity v Hastings. „Je to nezvyklé použití státní pravomoci – obvykle státy konají, aby zvýšily bezpečnost na pracovišti, ne ji snížily – ale není to protiústavní.“
V jiných odvětvích jsou podnikatelé opatrnější: „Firmy se nepřipraví byť jen o malý zlomek své klientely zaváděním očkovací povinnosti, pokud to nebude požadovat velká většina jejich zákaznické základny,“ uvedl pro CS Monitor Johnson Mcgee, děkan lékařské fakulty Univerzity v New Havenu.
Naopak ještě nadšenější než Evropané jsou vůči certifikátům Kanaďané: skoro tři čtvrtiny uznává jeho vhodnost pro cestování letadlem a návštěvy domovů důchodců; i celé dvě třetiny v průzkumu Ipsos se vyslovily pro jeho zavedení pro návštěvu koncertu, divadla či stadionu.
Evropané netouží po covid pasu,ale EU.