Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Ignorovat menopauzu v práci je porušení zákona: Britové debatují nad klimakteriem

Autor: ksi, Welt - 
19. června 2021
13:55

Je menopauza soukromá záležitost? Ve Velké Británii jsou s přechodem spojené poruchy spánku, výkyvy nálad nebo deprese mezi zaměstnanci nyní také relevantním tématem pro růst ekonomiky, uvádí server Welt. Nedostatečná pozornost na pracovišti v této fázi života dokonce může znamenat až porušení zákona.

Elliot Foster pracuje pro NHS, britskou národní zdravotní službu, v nemocnici v Nottinghamu jako odpovědná osoba za otázky zdraví zaměstnanců. Pořádá kurzy o všech aspektech duševního a fyzického zdraví, které mohou ovlivňovat práci.

Od loňského roku se k nim přidal další úkol; stal se jedním z 20 supervizorů, které velká nemocniční organizace vyškolila jako kontaktní osobu zaměstnanců pro všechny otázky okolo menopauzy. „Může se zdát, že pro mladého muže to není úplně blízké téma,“ přiznává pro server Welt s upřímným smíchem. Před kurzem byl trochu nervózní, protože byl jeho jediným mužským účastníkem.

„Ale vlastně úplně každý by měl vědět o menopauze. I když se mužů netýká přímo, může nás také ovlivňovat. Lepší povědomí o problematice není nikdy na škodu.“ Už se ani nečervená, když o tématu mluví. „Pro mě je důležité podporovat ostatní. V naší nemocnici pracuje osmdesát procent žen, to znamená, že se téměř každý z kolektivu potká s někým, kdo prochází hormonálními změnami,“ vysvětluje mladík na serveru organizace Menopause in the Workplace (Menopauza na pracovišti).

Fakultní nemocnice v Nottinghamu je svým důrazem na klimakterium velmi trendy. Stále více institucí a společností ve Velké Británii se tímto problémem zabývá. Mezi opatření spadají například důvěrníci, s nimiž mohou dotčené osoby hovořit o starostech se zdravím, dále kampaně na předávání znalostí a tool-boxy, se kterými mohou nadřízení a kolegové pomoci.

Sofie, hraběnka z Wessexu, manželka nejmladšího královnina syna Edwarda, převzala záštitu nad organizací Wellbeing of Women (Pohoda žen), která se zabývá také společenským významem menopauzy. Klimakterium, změny v hormonální rovnováze, kterými ženy prochází mezi 45. a 55. rokem, jsou na mnoha místech stále tabu a znalosti o této problematice jsou mezi lidmi navíc velmi omezené.

Klimakterium může ukončit kariéru

Ani ženy samy nedokážou někdy příznaky jako pocení, ospalost, poruchy spánku, změny nálad a v některých případech deprese samy identifikovat. Navíc velmi různorodé zkušenosti ještě více ztěžují uchopení tématu. Zatímco některé ženy v této fázi života nezaznamenají téměř žádné změny, jiné trpí dlouhé roky.

„Ve Velké Británii se potřeba zvyšovat povědomí o tomto období v životě ženy stala trochu hnutím,“ říká Claire Handyová, profesorka pracovní psychologie na Lancasterské univerzitě. Všechno to začalo téměř před deseti lety, kdy se vědci nejprve intenzivněji zabývali otázkou, zda příznaky během menopauzy mohou narušit sebevědomí žen, a dokonce vést až k úplnému stažení z profesionálního života.  

Tuto obavu nyní potvrdil i výzkum, jak uvedla Deborah Garlicková, výkonná ředitelka organizace Henpicked: Menopause in the Workplace, která radí společnostem, jaké strategie lze použít při řešení tohoto tématu, a organizuje workshopy.

„Každá čtvrtá žena v této věkové skupině uvažuje o odchodu ze zaměstnání,“ uvádí Garlicková. Některé ženy zvažují odchod do důchodu, jiné si chtějí nechat zkrátit pracovní dobu nebo berou hůře placená pracovní místa, protože mají pocit, že práci nezvládají či jí nerozumí správně.

Řada společností poskytujících finanční služby se podílela na rozsáhlé studii problémů na pracovišti spojených s menopauzou, a to z obavy, že nedostatečná podpora brání rovnosti žen a mužů a mohla by zapříčinit snížení počtu žen ve vedoucích pozicích. „Víme, že u většiny žen se šance na postoupení do managementu kryje s přechodem,“ vysvětluje Tanuj Kapilashramiová, která je odpovědná za personální otázky ve společnosti Standard Chartered, která tuto studii zadala. „Je to téma, o kterém nemáme dostatek informací,“ uvedla.

Lékařské poradenství o menopauze

V rámci studie odpovídalo více než 300 tisíc zaměstnanců v pojišťovnách, bankách a poradenských firmách, aby společnosti získaly lepší obrázek o tom, jak zlepšit podíl žen na vedoucích pozicích. Standard Chartered věří, že je důležité, aby se menopauza stala jedním z témat na pracovišti.

Britská pobočka Santander šla ještě dál. V roce 2019 banka zahájila informační akce pro pracovníky. Cílem je vytvořit atmosféru, ve které zaměstnanci nebudou mít obavy z mluvení o menopauze a nikdo nebude v rozpacích nebo neklidný, když se toto téma objeví. V loňském roce byla nabídka doplněna o přístup k aplikaci Peppy, lékařské poradní službě pro otázky týkající se menopauzy, jako doplňkové sociální služby.

„Je to zjevná ekonomická úvaha pro stále více společností,“ vysvětluje Garlicková. Udržet ve společnosti zkušené zaměstnance, motivovat je a nabídnout jim příjemné pracovní prostředí se firmám vyplatí. Demografický vývoj a rostoucí počet žen v profesním životě učinily toto téma ještě důležitějším, stejně jako rostoucí význam podpory rozmanitosti a inkluze.

Existuje také právní aspekt; ve Velké Británii lze nedostatečnou podporu v této fázi života postihovat podle zákona o rovných příležitostech.

Certifikát „Přátelští k menopauze“

Zpočátku projevovaly zájem především společnosti z veřejného sektoru, vysvětluje serveru Welt Hardyová. „Policie se touto otázkou velmi důkladně zabývala, stejně jako NHS.“ Mezitím se však přidala velká část ekonomiky, včetně průmyslových odvětví, kterým dominují muži. Mnoho z nich je ostatně nepřímo ovlivněno prostřednictvím svých partnerek, matek, příbuzných nebo kolegyň.

Předávání znalostí, otevřená debata a porozumění jsou obvykle hlavními prioritami společností, které přijmou politiku v otázkách menopauzy, vysvětluje Hardyová, podle které mohou mít v závislosti na odvětví smysl i další možnosti podpory. Uvádí příklad společnosti, která rozšířila sortiment látek pro pracovní uniformy o tenčí a přírodní materiály.

Profesní asociace HR manažerů, Chartered Institute of Personnel and Development, vydala v květnu průvodce, který také doporučuje praktická témata, jako je možná úprava harmonogramu směn, ventilátory na pracovišti, dostatek pitné vody a šatny.

Garlicková je přesvědčena, že normalizace dlouhodobého tabuizovaného tématu v pracovním prostředí rychle postupuje. Zaměstnavatelé se mezitím mohou nechat certifikovat jako „přátelští k menopauze“ (Menopause Friendly). „A mnozí jsou na to hrdí, dokonce k tomu odkazují ve svých pracovních inzerátech,“ uzavírá pro Welt Garlicková.

latecia ( 19. června 2021 20:24 )

Jenze ty hormony nejsou bez nasledku. Mohou zpusobit i rakovinu.
Co je nejlepsi je zdravy zivotni styl, vynechat cukr, sportovat, nekourit, otestovat si stitnou zlazu, nedostatek vitaminu...

Zobrazit celou diskusi