Čtvrtek 27. ledna 2022
Svátek slaví Ingrid, zítra Otýlie
Zataženo, déšť se sněhem 4°C

Mutace mění pravidla cestování v Británii: Nutné 3 testy a karanténa, za lhaní vězení

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
9. února 2021
16:35

Kvůli obavám z šíření mutací koronaviru zavádí Británie ještě přísnější pravidla pro všechny příjezdy do země. Pro příjezd do Británie ze zahraničí je již teď zapotřebí negativní test na koronavirus, od pondělí začne platit povinná desetidenní karanténa ve státem vybraných hotelech pro příjezdy z rizikových zemí. Ministerstvo zdravotnictví dnes navíc oznámilo, že v rámci karantény musí cestující podstoupit další dva testy, a to druhý a osmý den pobytu, napsal server BBC News. Za uvedení lživých informací při příjezdu do země hrozí až deset let vězení, píše Reuters.

„Neustále se snažíme zpřesňovat náš přístup k hranicím jednoduše proto, že existuje riziko, že se nové varianty koronaviru do země dostanou z jiných zemí světa,“ řekl ministr životního prostředí George Eustice stanici Times Radio. „Dokud nedokončíme očkování a nenalezneme cestu, jak ho pravidelně obnovovat, abychom mohli čelit novým výzvám, musíme být opatrní v přístupu k mezinárodnímu cestování,“ dodal ministr Eustice.

Británie doufá, že nové opatření umožní lépe vyhledávat kontakty nakažených a zabrání dalšímu šíření epidemie. Pro vstup do Británie je nyní potřeba test ne starší než 72 hodin, úředníci na hranicích je náhodně kontrolují. Pokud cestující test nemá, čeká ho pokuta 29 300 korun, doposud to byla polovina. Vláda zatím neupřesnila, zda během karantény bude požadovat drahé PCR testy, nebo postačí levnější antigenní varianty, píše BBC News.

Vězení za lhaní

„Kdokoliv, kdo bude lhát v dotazníku pro cestující a bude se snažit zamaskovat, že byl v posledních deseti dnech v zemi, která je na červeném (rizikovém) seznamu, může být odsouzen až na deset let ve vězení,“ uvedl britský ministr zdravotnictví Matt Hancock citovaný agenturou Reuters.

Cestující z rizikových zemí musí ihned po příletu v doprovodu úředníků zamířit do jednoho z 16 státem vybraných hotelů, kde stráví desetidenní karanténu. Místo v hotelu si musí předem rezervovat a zaplatit zhruba 51 300 korun za osobu. Vláda zatím podle agentury Reuters pro tento účel rezervovala 4600 hotelových pokojů, další podrobnosti zveřejní ve čtvrtek.

Jihoafrická mutace děsí Brity

Nebezpečí šíření mutací, zvláště té jihoafrické, s reportéry listu Daily Mail rozebíral rovněž epidemiolog Jonathan Van-Tam. Ten se domnívá, že se jihoafrická varianta v Británii masově nerozšíří, nebo alespoň ne v dohledné době. Protože by musela „překonat“ tu variantu nákazy, která je momentálně v zemi dominantní.

Koronavirus v Británii: Epidemiolog Jonathan Van-Tam. Koronavirus v Británii: Epidemiolog Jonathan Van-Tam. | Reuters

Zároveň uklidnil společnost tím, že vakcíny se zdají být proti mutacím účinné. A to i přestože některé studie zpochybňují efektivitu očkovací látky, která vznikla ve spolupráci firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity.

Van-Tam vyzval Brity ke klidu, expert věří, že vakcíny poskytnou ochranu proti všem mutacím koronaviru, zároveň požádal lidi, aby nemeškali a nechali se očkovat. Stejně jako další odborníci se nechal slyšet, že „by nás nemělo překvapovat, že koronavirus mutuje a že je možné, že bude třeba poupravit vakcíny“.

„Ano, zaznamenali jsme případy jihoafrické mutace, ale jejich velmi málo, není to dominantní varianta. Dominantní varianta v Británii je mutace známá jako B1.117, která byla identifikovaná na jihu Anglie v Kentu,“ vysvětlil Van-Tam. Od počátku pandemie se v Británii nakazilo již 3,9 milionu lidí, více než 113 tisíc jich nákaze podlehlo.

Video „Nová mutace koronaviru není důvodem k panice.“ Expertka zmínila i spekulace o nakažlivosti. - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Zobrazit celou diskusi
Další videa