Návrat turistiky: Řekové lákají na vyprázdněné ostrovy, Španělé na opuštěný venkov

Autor: mav, DW, ČTK, reuters - 
22. května 2021
20:31

Premiér Kyriakos Mitsotakis slibuje, že řecké ostrovy budou do června coviduprosté a turisté by se neměli obávat přijet. Dorazí jich ale dost na to, aby ekonomicky letošní sezónu zachránili?, ptá se zpravodajka stanice DW. Otevírají se také španělská letoviska, tamní vláda se však snaží přilákat turisty i na venkov, kde je stále méně lidí.

Řecko zoufale potřebuje restartovat turistický ruch. V roce 2019 napočítalo 34 milionů návštěvníků, loni jen 7,4 milionu. Před týdnem se uvolnily podmínky, od 14. května umožňuje návštěvu negativní PCR test, ale také potvrzení o očkování nebo prodělání covidu-19. Na Krétě zatím změna není moc znát, píše zpravodajka.

Dokonale modrá obloha, uklidňující moře a teploty i k 27 stupňům… přesto zůstávaly písčité pláže skoro pusté. A tak i většina hotelů a resortů je nadále zavřená, kavárny a taverny podél pláží jsou dál zabedněné. „Je to šílené, nikdo tu není. Obvykle otevíráme hned po Velikonocích, ulice už bývají plné mladých na čtyřkolkách, ale letos se vyplatí otevřít až tak v červnu,“ uvedl pro DW Sofokleos, majitel bistra ve věhlasném mejdanovém městě Malia.

Stejně to vidí Giorgos Kaloutsakis, který vlastní hotel Abaton Island v resortu Hersonissos na severu Kréty: „Vyčkáváme, otevřeme 28. května. Otevřít takový resort stojí spoustu peněz, takže napřed musíme mít rezervace.“

Začátek turistické sezony v Řecku. Začátek turistické sezony v Řecku. | ČTK / AP / Thanassis Stavrakis

Na Řecko měla pandemie koronaviru ohromný dopad, v turistice pracuje každý pátý. Odvětví se však koncentruje na ostrovy, takže třeba na Krétě zaměstnává polovinu pracujících. „Spousta firem je ochromena dluhy, mnozí zaměstnanci jiných hotelů přišli o práci,“ popisuje Evgenia Chasapidouová, manažerka hotelu Capsis Astoria v Heráklionu, hlavním městě Kréty. Její podnik jako jeden z mála zůstal otevřený i během lockdownu, byť jen s minimem služeb a personálu. „Teď se turistika začíná zase rozjíždět, ale hodně menších hotelů nebude moci otevřít, stojí to moc peněz,“ dodává manažerka.

Podle statistik serveru Our World in Data Řecko naočkovalo 17 % obyvatel oběma dávkami a 13 % jednou, což jsou v kontextu Evropské unie zhruba průměrná čísla. Denně ale přibývá kolem 19 pacientů na 100 tisíc obyvatel, o víc než polovinu víc než je unijní průměr a skoro dvaapůlkrát víc než aktuálně v Česku. To už pro potenciální cestovatele nevypadá příliš bezpečně.

Francouz Patrice Lamouroux je zvláštním případem – do Řecka se před pár měsíci přestěhoval, aby „uprchl“ lockdownu ve vlasti. „Říkám přátelům, že Kréta je bezpečná, měli jsme tu relativně málo případů, ale prostě mi nevěří,“ svěřil se DW.

„Myslím, že to pro nás na Krétě nebude lehká sezóna,“ povzdychla si manažerka Chasapidouová. „Zatím jsou veškeré rezervace jen last minute. Všichni se chtějí napřed naočkovat, než vycestují – aby se cítili bezpečně.“

Řecký premiér proto spustil „operaci Modrá svoboda“ – kampaň s cílem co nejdřív, zhruba do raných červnových dní, naočkovat obyvatele ostrovů, tedy destinace jako Kréta, Rhodos, Korfu, Santorini. „Chci vyslat jasný signál: Řecko je opět otevřené,“ prohlásil Mitsotakis.

Naději řeckým politikům dali kolegové z Německa, odkud samozřejmě pochází velmi významná část návštěvníků Řecka; od minulého týdne takoví nebudou po návratu do vlasti muset do karantény, pokud už covid prodělali nebo byli očkováni. „Jak se hranice otevřou, oblíbeným hotelům se rezervace rychle naplní,“ věří Marek Andryszak z vedení cestovní kanceláře TUI.

Zatím si prázdné ulice a těch pár otevřených podniků v Heráklionu užívají spíše místní. „Nějakou dobu jsme se mohli pohybovat jen dva kilometry od domova, a to ještě po odeslání SMS úřadům, a od šesti večer byl zákaz vycházení,“ vypočítává Giorgos Terizakis, manažer restaurace hotelu Capsis Astoria. „Po řadě měsíců lockdownu jsme unavení. Chceme prostě zase žít!“

Španělsko a venkovská turistika

Turisty potřebuje i Španělsko, byť na nich není ekonomicky tolik závislé jako Řecko. Tamní úřady se nově snaží nalákat zahraniční turisty k návštěvě místních vnitrozemských venkovských oblastí. V těch v posledních letech rychle ubývá obyvatel a vláda premiéra Pedra Sáncheze proto přišla s ambiciózním plánem, jak vymírající vesnice zachránit, napsala agentura Reuters.

Levicová vláda chce vynaložit na obnovu venkovského života deset miliard eur (254 miliard korun). Ty by směřovaly mimo jiné na rozšíření přístupu k internetu, vylepšení dopravy a výstavbu silnic. Úřady plánují rovněž nové granty pro mladé podnikatele a chtějí zahájit výměnný studentský program podobný Erasmu, který se bude orientovat na venkovské oblasti.

Ve Španělsku podle vlády hrozí 42 procentům tamních vesnic vylidnění. „Turisté by si měli užít bohaté venkovské atrakce, které jsou jedním z našich korunních klenotů," řekl Sánchez na setkání se starosty španělských venkovských měst.

Země od pondělí otevírá hranice pro turisty přijíždějící ze zemí mimo EU, které pokládá za málo rizikové, mezi něž patří zejména Británie a Japonsko. Tamní cestovatelé se nebudou muset prokazovat negativním testem. Od 7. června pak dovolí vstup do země všem lidem naočkovaným proti covidu-19. Snaží se tak nastartovat obnovu zdevastovaného turistického sektoru.

Z ČR je nyní v případě letecké či lodní dopravy nutné prokázat se při cestě do Španělska negativním PCR testem, při cestování pozemní dopravou tento požadavek odpadá.

Němečtí turisté na španělské Mallorce (21. 3. 2021) Němečtí turisté na španělské Mallorce (21. 3. 2021) | Reuters

Itálie minulý týden zrušila povinnou karanténu, nyní cestovatelům z EU a některých dalších zemí stačí negativní PCR či antigenní test. Brzy by měla akceptovat i potvrzení o očkování, jak se domlouvají členské země EU.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi