Lavrov u Kima v KLDR: Úsměvy v novém plážovém letovisku! A podpora pro Rusko na Ukrajině
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se dnes v severokorejském přístavním městě Wonsan na poloostrově Kalma setkal se svým severokorejským protějškem a také severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Podle ruské agentury TASS Pchjongjang znovu vyjádřil podporu ruským vojenským akcím na Ukrajině.
Lavrov do KLDR přicestoval v pátek z malajsijského Kuala Lumpuru, kde se zúčastnil jednání ministrů zahraničí ASEAN. Jeho návštěva je dalším z řady vysoce postavených setkání mezi Moskvou a Pchjongjangem, které odrážejí stále užší spolupráci obou zemí. Ta nyní zahrnuje i novou vzájemnou obrannou dohodu a nasazení tisíců severokorejských vojáků na pomoc ruským jednotkám během invaze na Ukrajinu, upozornila agentura Reuters.
„Vyměnili jsem si názory na situaci kolem ukrajinské krize. Naši korejští přátelé potvrdili svou pevnou podporu všem cílům speciální vojenské operace, stejně jako akcím ruského vedení ozbrojených sil,“ citovala agentura TASS Lavrova po jeho setkání s ministrem Čche Son-huiem. Rusko invazi označuje jako speciální vojenskou operaci. Lavrov také varoval USA, Jižní Koreu a Japonsko před vytvořením bezpečnostního partnerství zaměřeného na KLDR.
Později ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že se Lavrov setkal také s Kimem. Na sociální síti telegram pak zveřejnilo fotografii obou mužů, která byla pořízena při setkání.
Setkání se uskutečnilo ve Wonsanu, kde se nachází nově otevřené přímořské letovisko. Je ale také hlavní námořní základnou a přístavem a jsou zde významní vojenské zařízení. TASS uvedl, že nové letovisko Wonsan by mohlo podpořit ruský cestovní ruch do Severní Koreje díky obnovení přímých vlakových spojů z Moskvy do Pchjongjangu a projektu výstavby mostu přes řeku Tumen, která tvoří část hranice mezi KLDR, Čínou a Ruskem.
Posílají vojáky na Ukrajinu
Podle ruských zpravodajských služeb by z KLDR měl Lavrov zamířit do Číny, kde se v pondělí a v úterý zúčastní zasedání Šanghajské organizace pro spolupráci. Tato regionální bezpečnostní a politicko-ekonomická organizace byla založená v roce 2001 v Šanghaji. Kromě Ruska a Číny jsou jejími členy například také Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Uzbekistán, Indie a Pákistánu.
Pchjongjang aktivně podporuje ruskou válku proti Ukrajině - poskytl nejen množství munice, raket a dalších zbraní, ale i tisíce severokorejských vojáků. Ti se zapojili do bojů proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti.
Země nezveřejnily, kolik severokorejských vojáků v Rusku nasadily, ale představitelé Jižní Koreje, USA a Ukrajiny odhadují, že Severní Korea vyslala na podzim loňského roku do Ruska přibližně 10 000 až 12 000 vojáků. Jižní Korea později uvedla, že Severní Korea počátkem tohoto roku vyslala do Ruska dalších zhruba 3000 až 4000 vojáků.
V polovině června navštívil Severní Koreu tajemník bezpečnostní rady ruského prezidenta a exministr obrany Sergej Šojgu, který po jednání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem oznámil, že KLDR vyšle tisícovku ženistů a 5000 armádních stavebních dělníků na obnovu poničené infrastruktury v Kurské oblasti.
Jo hoši.Dobře to tam vedete.
Nikdo nikoho nikam netlačí.Vzájemné logické závěry.To tady v EU se chrabří podporovatelé Ukrajiny sejdou a už mrskají čísly.Kolik zase vsypeme našich peněz do Kyjeva.Jaké nové zbraně se tam tomu malému zelenému nakoupí.A poslední "majterštyk"? USA dodají/prodají zbraně NATO.A NATO je věnuje do Kyjeva. Jejda to jsme upřimně rádi takovému kšeftování za peníze EU.