Odhlasovali odvolání prezidenta po aféře se stanným právem v Jižní Koreji! Nevzdám se, vzkazuje Jun
Jihokorejský parlament dnes na druhý pokus rozhodl o odvolání prezidenta Jun Sok-jola, který se minulý týden pokusil v zemi zavést stanné právo. Pro krok, který musí do šesti měsíců ještě potvrdit Ústavní soud, se vyslovilo 204 poslanců, 85 bylo proti. Pro přijetí návrhu bylo třeba 200 hlasů. Informovaly o tom tiskové agentury.
- Jihokorejský parlament na druhý pokus rozhodl o odvolání prezidenta Jun Sok-jola.
- Prezident Jun po rozhodnutí poslanců o jeho odvolání řekl, že se nikdy nevzdá, a vyzval k udržení stability vládních funkcí, píše Reuters.
- Někdejší generální prokurátor Jun Sok-jol nastoupil do úřadu hlavy státu v květnu 2022 po těsném volebním vítězství – volilo přes 32 milionů voličů a Jun, nominovaný konzervativní Stranou lidové moci (PPP), získal jen o čtvrt milionu hlasů více než jeho protivník I Če-mjong, nominovaný demokraty.
- Při nástupu do funkce čelil Jun Sok-jol dvěma hlavním problémům – severokorejským testům nových zbraní a chřadnoucí ekonomice.
- Jun Sok-jol byl v poslední době rekordně neoblíbený, popularita hlavy státu u voličů klesla v souvislosti s několika korupčními skandály – včetně toho, že Junova manželka přijala darem kabelku od Diora, a také toho, který se týkal manipulace s akciemi.
- Minulý měsíc byl prezident nucen se v celostátní televizi omluvit a prohlásit, že zřídí úřad, který bude dohlížet na činnost první dámy. Odmítl však širší vyšetřování, po kterém volaly opoziční strany.
- V úterý 3. prosince nečekaně vyhlásil v zemi stanné právo. Při vyhlášení opatření obvinil opoziční demokratickou stranu ze sympatií vůči KLDR a paralyzování vlády údajnou protistátní činností. Žádné konkrétní důkazy ale nepředložil. Parlament následně v hlasování prezidenta vyzval k odvolání tohoto kroku, což Jun respektoval, a vláda stanné právo po šesti hodinách zrušila.
- Parlament už ve čtvrtek 12. prosince schválil návrh zákona o ustavení zvláštního vyšetřovatele, který prošetří nedávné vyhlášení stanného práva.
Dnešního hlasování se zúčastnilo všech 300 zákonodárců poté, co první pokus o odvolání hlavy minulou sobotu neuspěl, když sál opustili poslanci z prezidentovy Strany lidové moci (PPP). Někteří z nich od té doby nicméně avizovali, že v druhém hlasování už hodlají pro odvolání prezidenta zvednout ruku.
Junovy prezidentské pravomoci a povinnosti budou pozastaveny, jakmile budou kopie rozhodnutí o obžalobě doručeny Ústavnímu soudu, a jeho funkci dočasně zastane premiér země.
Soud má nyní podle listu The Guardian až 180 dní na to, aby rozhodl, zda Juna prezidenta z funkce odvolá, nebo jeho pravomoci obnoví. Pokud bude zbaven funkce, musí se do 60 dnů v zemi konat nové prezidentské volby, a stane se druhým odvolaným prezidentem v historii Jižní Koreje.
Do ulic Soulu v posledních necelých dvou týdnech vyrážely navzdory mrazům desetitisíce lidí, kteří požadovali Junovo odvolání i zatčení. V hlavním městě se shromažďovaly ale i tisíce Junových konzervativních příznivců, demonstrace obou táborů byly převážně pokojné, píše agentura AP.
I před dnešním hlasováním se před budovou parlamentu sešly tisíce lidí, kteří žádali prezidentovo odvolání. Po oznámení výsledku hlasování v parlamentu začali demonstranti oslavovat, uvedly agentury.
Prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo 3. prosince v krátkém televizním projevu, v němž slíbil „vymýtit síly, které napomáhají KLDR, a bránit demokratický ústavní pořádek“.
Opozici zároveň obvinil ze sympatií vůči Severní Koreji a z protistátní činnosti, jež paralyzovala vládu. Jen několik hodin po ohlášení stanného práva se však proti prezidentovu rozhodnutí postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda. Prokuratura země prezidenta vyšetřuje pro podezření z velezrady.
A co třeba PEPY nebo Nutelly ?