Konec prozápadní prezidentky! V Gruzii zvolili bývalého hráče Manchesteru a kritika Západu
Gruzínští zákonodárci dnes zvolili novým prezidentem kandidáta vládní strany Gruzínský sen, bývalého fotbalistu a kritika Západu Michaila Kavelašviliho (53). Hlavu státu podle ústavních změn poprvé nevybírali voliči, ale sbor 300 volitelů. Kavelašvili coby fotbalista hrál za Dinamo Tbilisi, Manchester City a několik švýcarských týmů. Do funkce mu dopomohl miliardář Ivanišvili, zakladatel Gruzínského snu, považovaný za nejvlivnějšího muže Gruzie. Panují další obavy z příklonu země k Rusku.
- Gruzií poslední více než dva týdny zmítají protivládní protesty, které bezpečnostní složky potlačují silou a které před parlamentem pokračovaly také ode dnešního rána.
- Kavelašvili byl jediným kandidátem v dnešním hlasování, které ovšem gruzínská opozice bojkotovala.
- Prozápadní prezidentka Salome Zurabišviliová označuje nynější nepřímou volbu prezidenta za nelegitimní, jelikož neuznává regulérnost říjnových parlamentních voleb.
- Už dříve prezidentka uvedla, že neodstoupí, dokud nebudou nové parlamentní volby.
- Kavelašviliho do funkce prezidenta, která je především reprezentativní, nominoval zakladatel Gruzínského snu, miliardář Bidzina Ivanišvili. Ten bývá považován za nejmocnějšího muže Gruzie.
- Kavelašvili je od roku 2016 členem parlamentu, v minulosti působil ve vrcholném fotbale. Má na svém kontě 132 startů (a 80 gólů) za Dinamo Tbilisi, ale také působení v Manchesteru City (v letech 1995 až 1997), za který si v Anglii zahrál ve 28 zápasech (a vstřelil 3 branky). Dlouhá léta působil v 1. švýcarské fotbalové lize. Nastoupil rovněž k 46 zápasům za gruzínskou reprezentaci (vstřelil 9 branek), fotbalovou kariéru ukončil v roce 2006.
- Zurabišviliová označila zvolení bývalého fotbalisty a kritika Západu Kavelašviliho jejím nástupcem za parodii a výsměch demokracii.
Příštího prezidenta nevybírali podle ústavních změn prosazených Gruzínským snem v roce 2017 samotní Gruzínci, ale kolegium volitelů složené z poslanců a regionálních zástupců.
Po říjnových parlamentních volbách, jejichž výsledky opozice i prezidentka považují za zfalšované, má Gruzínský sen v zákonodárném sboru většinu. Značný vliv má i v regionech, zvolení Kavelašviliho se proto očekávalo.
Prozápadní opozice bojkotuje nový parlament i prezidentské volby, takže Gruzínský sen byl jedinou stranou, která navrhla kandidáta, napsala stanice Deutsche Welle (DW).
Opoziční strany podle serveru Civil.ge prohlásily, že jedinou legitimní institucí v Gruzii je nyní prezidentka; parlament označily za nelegitimní, nemá tudíž podle nich právo vybírat novou hlavu státu. „Žádná inaugurace nebude a můj mandát pokračuje,“ prohlásila už 30.listopadu prezidentka, které má skončit funkční období koncem roku.
Kavelašviliho inaugurace je podle Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) naplánována na 29. prosince.
„Před rokem získala Gruzie status kandidáta (na členství v EU), dnes ústřední výbor jako parlament 'volí' 'jednoho a jediného' kandidáta jako výsměch demokracii. To nikdy nezabrání Gruzii jít po evropské cestě a k demokratické budoucnosti!“ napsala Zurabišviliová na sociální síti X.
Zurabišviliová už dříve uvedla, že neodstoupí, dokud nebudou nové parlamentní volby. Země tak zažívá ústavní krizi, podotkla agentura AFP.
Současnou prozápadní hlavu státu zvolili do čela země Gruzínci v přímé volbě v roce 2018 jako nezávislou kandidátku, která měla podporu Gruzínského snu. Od té doby se však Zurabišviliová s touto stranou, která podle kritiků uplatňuje autoritářskou politiku a inspiruje se Ruskem, rozešla.
Kavelašvili pronášel v minulosti protizápadní výroky a opozici označil za pátou kolonu, která se prý na pokyn americké administrativy snaží podkopat mír v Gruzii. Média ho obecně označují za krajně pravicového politika.
Jeho nominace podle AFP dále popudila Gruzínce, kteří vyšli demonstrovat do ulic poté, co vláda rozhodla pozastavit do roku 2028 přístupová jednání s Evropskou unií.
Tisíce lidí od té doby každý večer demonstrují v Tbilisi i dalších městech. Policie od začátku protestů zadržela přes 460 lidí, z nichž více než tři stovky podrobila mučení či špatnému zacházení, uvedly podle Civil.ge nevládní organizace. Represe vyvolaly v bývalé sovětské republice pobouření a odsoudily je Spojené státy či EU.
Premiér Irakli Kobachidze mezitím pohrozil zničením opozice. „Za dva týdny bude muset Zurabišviliová opustit funkci prezidenta,“ prohlásil podle ruské agentury Interfax Kobachidze v reakci na prezidentčino zpochybnění dnešního hlasování. Stávající hlavu státu označil za „tragickou postavu sloužící zahraničním silám“.
Ženy v politice většinou své zemi škodí, a když jde o političku navíc prozápadní, lze Gruzii jenom blahopřát, že se jim podařilo zbavit se té ženy včas. 👍