Trumpův triumfální návrat do Bílého domu. Harrisová přiznala porážku, republikáni ovládnou i Senát
Příštím americkým prezidentem se stane republikán Donald Trump, který se do Bílého domu vrátí po čtyřech letech. Výsledek úterních voleb označil za dosud největší politické vítězství. Trumpova soupeřka, demokratická viceprezidentka Kamala Harrisová uznala svou porážku a republikánskému exprezidentovi již gratulovala řada zahraničních státníků. Pro demokraty jde o drtivou porážku. Republikáni je zároveň připraví o většinu v Senátu, což příštímu prezidentovi usnadní prosazování jeho programu. Dění kolem amerických prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz online!

Indické modlitby za vítězství Harrisové
Obyvatelé vesnice v Indii, odkud pocházejí předci Kamaly Harrisové, se modlí za její vítězství v prezidentských volbách. Modlitby budou probíhat i během volebního úterý v hinduistickém chrámu vzdáleném více než 13 000 kilometrů od Washingtonu, informují indická média.
Dědeček Harrisové z matčiny strany P.V. Gópálan se narodil před více než sto lety ve vesnici plné zeleně Thulasendrapuram, která se nachází ve státě Tamilnádu na jihu země. „V úterý ráno se bude v chrámu konat speciální modlitba,“ uvedl jeden z vesničanů, který provozuje malý obchod poblíž svatostánku. Modlitby za vítězství Harrisové se zde v poslední době konají každý den. „Pokud vyhraje, budou následovat oslavy,“ dodal.
Jméno Harrisové je spolu se jménem jejího dědečka v chrámu vyryto do kamene, na němž jsou uvedena jména dárců. Venku je umístěn velký transparent, který přeje „dceři země“ úspěch ve volbách. Transparenty a billboardy s tváří Harrisové a přáním štěstí v místním jazyce tamilštině byly vztyčeny po celé vesnici. Gópálan se společně se svojí rodinou z vesnice přestěhoval do Čennaí, hlavního města Tamilnádu, které leží na pobřeží. Zde pracoval jako vysoce postavený vládní úředník, dokud neodešel do důchodu.
Harrisová často zmiňuje formující vliv indických kořenů své matky Shyamaly Gópálanové Harrisové, která se narodila v Čennaí. Nejprve studovala na univerzitě v Dillí, ale v 19 letech se přestěhovala do USA poté, co byla přijata na Kalifornskou univerzitu v Berkeley do magisterského programu. Později se stala slavnou vědkyní zabývající se výzkumem rakoviny prsu.

Donald Trump bude sčítání hlasů sledovat v konferenčním centru ve West Palm Beach na Floridě.

Harrisová o volební noci zůstane ve Washingtonu
Kamala Harrisová stráví dnešní volební noc na Howardově univerzitě ve Washingtonu. Harrisová na Howardově univerzitě studovala politologii a ekonomii a později hovořila o tom, jak v ní tato tradičně černošská škola vzbudila chuť stát se právničkou a zformovala její identitu.
Když Harrisová v roce 2019 zahájila prezidentskou kampaň v minulých volbách, oznámila to oficiálně právě na Howardově univerzitě. Kampaň Harrisové televizi CNN sdělila, že demokratická kandidátka má dnes na programu několik rozhlasových rozhovorů.

Trump drsně urážel Nancy Pelosiovou
Donald Trump se během svého posledního shromáždění v Grand Rapids ve státě Michigan pustil do americké poslankyně Nancy Pelosiové, přičemž při popisu bývalé předsedkyně Sněmovny reprezentantů hraničil s použitím vulgárního výrazu.
„Je to křivá osoba, je to špatná osoba. Zlá, je to zlá, nemocná, šílená bi- Začíná to na 'B', ale neřeknu to. Chci to říct,“ řekl Trump za jásotu davu.
„Moc (sprostých slov) nepoužívám, víte, jednou za čas, a nikdy to není opravdu sprosté slovo, nikdy to není špatné... Ale je to trochu lepší, když použijete sprosté slovo. Jsou to zlí lidé,“ pokračoval.

Trump v Michiganu končí turné
„Chtěl bych Grand Rapids speciálně pozdravit, bylo to speciální místo, pamatujete si na rok 2016?“ řekl jásajícímu davu, který skandoval jeho jméno. Trump již dříve ve městě zakončil svou předvolební cestu také v letech 2016 a 2020.
Trump ve svém závěrečném projevu kampaně v Michiganu označil Harrisovou za „radikálního levicového blázna“, zatímco jeho soupeřka jej téměř nezmínila. Republikán zároveň prohlásil, že tyto volby vyhraje. „Z politického hlediska to bude největší vítězství v dějinách naší země,“ řekl.

Prezident, nebo prezidentka?
Hlasováním v malé obci Dixville Notch ve státě New Hampshire na východě USA začal hlavní den voleb amerického prezidenta, nebo prezidentky.

Donald Trump dorazil na své poslední shromáždění v Grand Rapids v Michiganu s téměř dvě a půlhodinovým zpožděním. I tak se mu dostalo obřího aplausu.

Kamala Harrisová zakončila kampaň po boku manžela. „Naše kampaň zasáhla do ambicí, tužeb a snů amerického lidu. Jsme optimističtí a jsme nadšení z toho, co spolu dokážeme,“ říkala ve Filadelfii. Voliči podle ní mají možnost „otočit stránku za desetiletím politiky, která byla poháněna strachem a rozdělením“.

Vítěze prezidentských a jiných voleb v USA oznamují velká média na základě neúplných výsledků a odhadů ohledně nesečtených hlasů.
V roce 2020 se na rozuzlení souboje o Bílý dům čekalo až do konce týdne a něco podobného by mohlo nastat i tentokrát, obzvláště pokud se potvrdí průzkumy nasvědčující těsným výsledkům hned v několika klíčových státech.

Večerní částí programu ve Filadelfii provází moderátorská superstar Oprah Winfreyová. Vyprávěla o setkání se ženou na výletě, která prý řekla, že neplánuje jít k volbám. „Pokud se zítra neukážeme, je zcela možné, že nebudeme mít příležitost znovu hlasovat,“ apelovala Winfreyová a uvedla na pódium Kamalu Harrisovou.

Donald Trump měl začít mluvit ve 22:30 místního času (4:30 SEČ) v Grand Rapids v Michiganu, ale nestalo se. Ještě tam není. "Kdo to sakra je," ptali se naštvaní příznivci při vystoupení místního kongresmana. pobavilo. Na rozdíl od jiných Trumpových dnešních shromáždění je Van Andel Arena v centru Grand Rapids i téměř plná. "A venku čeká stejný počet lidí, kteří se nemohli dostat dovnit," uvedl jeden z čřečníků. Venku podle reportéra The Guarddian nebyl nikdo.
Kampaň Kamaly Harrisové ve Filadelfii vrcholí. Lady Gaga u piána zazpívala God Bless America. Vystoupila i Katy Perry.

V dnešní hlavní volební den se začnou hlasovací místnosti ve velkém otevírat v 06:00 východoamerického času (12:00 SEČ) a v nejzápadnějších státech hlasování končí až o 24 hodin později. Oficiální výsledky budou známé o několik dní později, když součty schválí příslušné volební orgány.

Populární americký spisovatel Stephen King podpořil na sociálních sítích Kamalu Harrisovou. "Pokud máte rádi demokracii, hlasujte prosím pro Kamalu Harrisovou," napsal na síť X, kde má více než 7 milionů sledujících.
Last tweet from me (probably not from the Musk-Man) before Election Day:
— Stephen King (@StephenKing) November 4, 2024
IF YOU LOVE DEMOCRACY, PLEASE VOTE FOR KAMALA HARRIS.

Mítink Kamaly Harrisové ve Filadelfii je v plném proudu. Zástup hvězd rozšířil Ricky Martin. Viceprezidentka by ěla dorazit každou chvíli.

Oba kandidáti na amerického prezidenta zamíří na poslední zastávku intenzivní kampaně. Trump je na cestě do Grand Rapids v Michiganu. Harrisová míří do Filadelfie, kde ji podpoří Katy Perry a Lady Gaga.
Michigan i Pensylvánie jsou označovány za takzvané swing states, které by mohly rozhodnout, kdo se stane příštím prezidentem.

Trump v Pittburghu mluvil bezmála dvě hodiny. „Tento národ patří vám. Byli to takoví tvrdí vlastenci, jako jste vy, kteří vybudovali naši zemi a zítra jsou to tvrdě pracující vlastenci jako vy, kteří naši zemi zachrání,“ zakončil své vystoupení.

Pittsburgh je předposlední zastávkou také pro Kamalu Harrisovou. Už poněkolikáté během poslední fáze kampaně se stalo, že oba soupěři měli mítink jen pár kilometrů od sebe. "Místo toho, abych se dusila seznamem nepřátel, budu trávit každý den prací na svém seznamu úkolů," slíbila se zjevnou narážkou na Trumpa, aniž by zmínila jeho jméno.

Na pódiu v Pittsburghu se po boku Trumpa znovu objevily jeho děti Donald junior, Eric a Tiffany, a také snacha Lara. Ivanka znovu chyběla, stejně jako nejmladší Barron a manželka Melania.
Trump hned poté zaútočil na svého předchůdce Baracka Obamu a jeho ženu Michelle. Pak si vzal na paškál demoratického kongresmana Adama Schiffa. Označil ho mimo jiné za „zlo“, „lidskou špínu“ a „hlavu vodního melounu“. Trumpovy děti se projevu smály, stejně jako dav příznivců.

Ve Filadelfii se čeká na Kamalu Harrisovou. Na mítinku zatím vystupují politici Demokratické strany, bouřlivý ohlas měla starostka města Cherelle Parkerová.

Donald Trump dorazil na předposlední velký mítink do Pittsburghu. Podle svých poradců, které cituje CNN, chce přednést klíčové poselství. Po jeho boku by se měl objevit někdejší ministr zahraničí z dob jeho administrativy Mike Pompeo.

Více než dvě desítky amerických států uvedly, že jsou ochotny vyslat vojáky Národní gardy do Washingtonu v týdnech po volbách a v období před inaugurací, uvedli představitelé Národní gardy. Panují obavy, aby se neopakoval brutální útok na Kapitol, kterého se před inaugurací Joea Bidena dopustili Trumpovi příznivci, informují média v USA.

V šoku z toho, kdo jim večer klepe na dveře, zůstali lidé v Readingu v Pensylvánii. Byla to viceprezidentka Kamala Harrisová, která se jen ár hodin před začátkem voleb snaží získat každičký hlas. „Je den před volbami a já jsem jen chtěla říct, že doufám, že si zasloužím váš hlas,“ řekla Harrisová lidem, kteří jí otevřeli.
Do závěru kampaně se zapojila i končící první dáma Jill Bidenová Zavítala mezi podporovatele demokratů v Severní Karolíně, Přinesla jim krabici sušenek a diskutovala s nimi.

Více než 80 milionů Američanů využilo možnosti hlasovat v prezidentských volbách v předstihu, informuje BBC.
Máte pravdu. Dobře že vyhrál Trump. 👍👍👍