Trumpův triumfální návrat do Bílého domu. Harrisová přiznala porážku, republikáni ovládnou i Senát
Příštím americkým prezidentem se stane republikán Donald Trump, který se do Bílého domu vrátí po čtyřech letech. Výsledek úterních voleb označil za dosud největší politické vítězství. Trumpova soupeřka, demokratická viceprezidentka Kamala Harrisová uznala svou porážku a republikánskému exprezidentovi již gratulovala řada zahraničních státníků. Pro demokraty jde o drtivou porážku. Republikáni je zároveň připraví o většinu v Senátu, což příštímu prezidentovi usnadní prosazování jeho programu. Dění kolem amerických prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz online!

Hlasoval už i Trumpův kandidát na viceprezidenta J. D. Vance, k volbám zamířil ve městě Cincinnati ve státě Ohio. Podle CNN vypadal, že má dobrou náladu, přišel i s manželkou Ushou a dětmi. „Čekáme, že vyhrajeme,“ řekl Vance novinářům před volební místností. „Ale je jasné, že nehledě na to, kdo vyhraje, polovina země bude minimálně částečně zklamaná,“ dodal. Rozkol v zemi by se podle něj dal zacelit co nejlepším vládnutím.

Takhle voliči čekají frontu před kostelem ve Phoenixu, hlavním městě Arizony. Právě teď je tam půl osmé ráno.

Nejvyšší státní zástupci 47 amerických států dnes v prohlášení vyzvali Američany, aby respektovali volební proces. Násilí nemá ve volbách místo, uvedli podle agentury AP. Americké úřady se chtějí vyvarovat toho, aby se opakovala situace z ledna 2021, kdy příznivci Donalda Trumpa, kteří odmítli přijmout jeho volební porážku, vtrhli do budovy Kongresu ve Washingtonu, přičemž zemřelo několik lidí.
„Vyzýváme všechny Američany, aby volili, aby se zúčastnili občanské diskuse a především aby respektovali integritu demokratického procesu,“ napsali státní zástupci. „Násilí nemá v demokratickém procesu místo; využijeme své autority k prosazení práva proti jakýmkoli nezákonným činům, které ho ohrožují,“ uvedli také s tím, že preventivě odsuzují jakékoli násilné činy související s volbami.

Nyní již po otevření místností v 15:00 hlasují voliči i v dalších státech, mezi kterými jsou Colorado, Montana, Nebraska, Nové Mexiko a Utah.

„Volby jsou teď ústředním tématem jako další katalyzátor pro finanční trhy,“ říká výkonná ředitelka oddělení strategického výzkumu ve společnosti JPMorgan Amy Ho. „Upozorňujeme, že nejistota ohledně výsledků se může protáhnout, neboť certifikace volebních výsledků by v případě prezidentských voleb mohla trvat několik dnů a v případě voleb do Kongresu i několik týdnů,“ dodala.

Fronty před volebními místnostmi hlásí třeba Birmingham v Alabamě či Scranton v Pensylvánii, rodiště Joe Bidena.

Prezident Joe Biden a první dáma Jill Bidenová budou sledovat výsledky voleb z rezidence Bílého domu s dlouholetými spolupracovníky a vysokými zaměstnanci Bílého domu, uvedl pro CNN představitel Bílého domu. Účast Bidena na veřejných akcích se neočekává.

Profil Kamaly Harrisové na facebooku zaplavila motivační hesla k tomu, aby šli lidé volit a dali jí hlas. „Den voleb je tady. Dnes volíme, protože milujeme svou zemi a věříme v příslib Ameriky (...) Tvůj hlas je tvůj hlas a tvůj hlas je tvá síla,“ apeluje prezidentská kandidátka.
„Zaklepejte na dveře. Zavolejte voliče. Kontaktujte přátele a rodinu. Společně napíšeme další kapitolu toho nejlepšího příběhu, jaký kdy byl vyprávěn,“ pokračuje.

Trump předčil Harrisovou a zaostal za Pavlem. Na Slovensku
Obyvatelé Slovenska mají za nejdůvěryhodnější světové politiky českého prezidenta Petra Pavla a maďarského premiéra Viktora Orbána. Oběma důvěřuje shodně třetina Slováků. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos, který uveřejnil Denník N. Na třetím místě v žebříčku důvěryhodnosti u Slováků skončil Donald Trump, Kamala Harrisová byla ve slovenské sondáži až na šestém místě.
K nejdůvěryhodnějším světovým politikům Slováci zařadili také ruského prezidenta Vladimira Putina - skončil čtvrtý. Putinovi stejně jako Trumpovi na Slovensku důvěřují více než tři pětiny voličů Směru-SD.

Z Wilmingtonu v Severní Karolíně hlásili reportéři CNN dlouhé fronty lidí, kteří chtěli odevzdat svůj hlas mezi prvními.
Ve 13:00 a v některých místech ve 14:00 se otevřely volební místnosti v dalších oblastech: Alabama, Delaware, Washington DC, Florida, Georgia, Illinois, Kansas, Maryland, Massachusetts, Michigan, Missouri, Pensylvania, Rhode Island, Jižní Karolína a Tennessee, byť i v těchto státech se objevují místní specifika.
Ve 14:00 se otevřely místnosti v Arizoně, Iowě, Louisianě, Minnesotě, Jižní a Severní Dakotě, Oklahomě, Texasu a Wisconsinu.

Kamala Harrisová v příspěvku na sociálních sítích po otevření volebních místností vyzvala Američany, aby šli k volbám s tím, že jejich hlas má moc. „Dnes volíme, protože milujeme svou zemi a věříme v příslib Ameriky,“ uvedla.
Trump zhruba tři hodiny před otevřením volebních místností na své sociální sítí Truth Social napsal: „Je čas jít ven a volit, abychom mohli společně učinit Ameriku opět velikou“.

Obchodní politika USA bude mít podle francouzské stanice RFI negativní dopad na ekonomiky afrických zemí, ať už se hlavou státu stane Kamala Harrisová, nebo Donald Trump. Oba totiž zvažují protekcionistická opatření.
Harrisová chystá podle RFI omezení dovozu v sektoru obnovitelných zdrojů energie, Trump má zase v úmyslu zavést cla na všechny výrobky dovezené do USA. Export z Afriky utrpí podle RFI větší ztráty v případě znovuzvolení Trumpa než při jeho prvním prezidentství mezi lety 2017 a 2021. Dopady jeho obchodní politiky patrně zasáhnou celý kontinent, od jihoafrických aut přes diamanty a kalhoty z Lesotha až po madagaskarskou vanilku a kakao z východní Afriky.
„Během Trumpova prvního funkčního období byl dopad na Afriku poměrně omezený, protože protekcionistická opatření byla zaměřena na velmi malý počet výrobků, jako je ocel a domácí spotřebiče,“ uvedl Julien Marcilly, hlavní ekonom společnosti Global Sovereign Avisory. „Pokud by tentokrát skutečně zavedl cla ve výši deset až 20 procent na veškerý dovoz, dopady by byly citelnější, zejména pro země, které do Spojených států hodně vyvážejí,“ dodal.
Trump se chce v plánu na ochranu amerického průmyslu zaměřit speciálně na čínské výrobky. To bude mít podle Marcillyho nepřímý dopad i na africký vývoz. „Země, které hodně vyvážejí do Číny, by mohly utrpět ztráty v důsledku zpomalení čínské ekonomiky,“ vysvětlil. V případě zvolení Harrisové utrpí nejvíce vývoz kovů potřebných pro transformaci energetiky.

Ve státech na východě USA se dnes ve 06:00 (12:00 SEČ) otevřely volební místnosti pro prezidentské volby. Další se budou otevírat postupně podle časových pásem. První odhady i dílčí výsledky z jednotlivých států se čekají po půlnoci SEČ. Vítěz souboje o Bílý dům by však po volební noci podobně jako před čtyřmi lety nemusel být ihned známý, průzkumy předpovídají těsný souboj obou kandidátů.

Ať se stane americkým prezidentem kdokoli, dříve či později pochopí, že Evropa je nejbližším spojencem Spojených států, nikoli konkurentem. Při zahájení švýcarsko-českého podnikatelského fóra to v Curychu řekl český prezident Petr Pavel. Podle hlavy státu je zřejmé, že jen společně mohou Evropa a Spojené státy čelit výzvám od zemí, jako je Čína.

„Mladé ženy, voličky ve věku 18 - 29 let, preferují Kamalu Harrisovou až rozdílem 37 procentních bodů, zato u mužů ve stejné věkové kategorii je to zhruba nastejno. Donaldu Trumpovi se daří asi lépe, než republikánům předtím, cílit právě na mladé muže,“ uvedl pro CNN Prima News komentátor Jiří Pondělíček.
„Mladí voliči budou možná o něco více pro demokraty, protože ve volbách v roce 2020 to byla jedna z těch důležitých skupin, která dostala Bidena do Bílého domu a Kamala Harrisová by potřebovala něco takového zopakovat,“ dodal amerikanista.

V Dixville Notch se letos voleb podle CNN zúčastnili čtyři republikáni a dva voliči, kteří se nehlásí k žádné straně. Stanice BBC uvedla, že hovořila s obyvatelem obce, který dosud volil republikány, ale tentokrát dal svůj hlas Harrisové, což se propsalo do vyrovnaného výsledku. V rozhovoru Les Otten svou volbu zdůvodnil slovy, že zatímco Trump od svých voličů vyžaduje věrnost, Harrisová naopak voličům slibuje svou loajalitu.
Většina volebních místností na východním pobřeží USA se začne otvírat od šesté ráno místního času (12:00 SEČ). V nejzápadnějších státech pak hlasování končí až o 24 hodin později.

V říjnovém rozhovoru s Fox News Trump prohlásil, že od svých příznivců neočekává o volebním dni chaos. Exprezident ale vzápětí začal mluvit o „vnitřním nepříteli“ a „radikálních levicových bláznech“, proti nimž by podle něj v případě potřeby měla zakročit národní garda nebo armáda.
Připraveni zakročit v případě nepokojů jsou nyní stovky příslušníků národní gardy, a to jak ve Washingtonu, tak v řadě států, včetně Alabamy, Arizony, Delawaru, Iowy, Illinois, Severní Karolíny či Nového Mexika.

Tiffany Trumpová na scéně
Zatímco Ivanka Trumpová se k politice nevyjadřuje a kampaně se neúčastní, na scéně se během závěru kampaně v Grand Rapids se naopak objevila i 31letá Tiffany Trumpová, jejíž matkou je Trumpova exmanželka, americká herečka Marla Maplesová. Tiffany doprovodil její manžel Michael Boulos.

Některé podniky ve Washingtonu preventivně před dnešními americkými prezidentskými a kongresovými volbami zakryly své skleněné výlohy dřevěnými deskami. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Obchody se podle něj rozhodly dodatečně zabezpečit pro případ, že by v sídle amerických politických institucí propukly nepokoje.

Ivanka Trumpová a její rady do života. Otce nezmínila!
Ivanka Trumpová v předvečer amerických prezidentských voleb sdílela u příležitosti svých nedávných 43. narozenin na sociální síti X příspěvek s 19 životního ponaučeními. Svého otce Donalda Trumpa však dcera zlínské rodačky Ivany Trumpové, rozené Zelníčkové, nezmínila. Ivanka píše mimo jiné o významu rodiny, přátel, pohybu a kvalitní stravy. K politice se nevyjádřila.
Podle listu The Independent by se však několik z jejích ponaučení dalo interpretovat v souvislosti s volbami, například bod, v němž píše „buďte otevření k pravdě, ať vás zavede kamkoliv“ či v radě „přistupujte k lidem a životu s láskou a optimismem“.
Ivanka Trumpová koncem roku 2022 oznámila, že nebude vystupovat v kampani svého otce a nebude se obecně politicky angažovat. „Ačkoli budu svého otce vždy milovat a podporovat, budu tak nadále činit mimo politickou scénu,“ uvedla.
This past week, I turned 43!
— Ivanka Trump (@IvankaTrump) 4. listopadu 2024
Reflecting on life’s lessons, here are some truths I’ve learned along the way: pic.twitter.com/vP1zFJ7onX

„Nezapomeňte volit - Jagger kids hlasují pro Kamalu,“ uvedl na instagramu zpěvák Mick Jagger, který má celkem osm dětí s pěti různými partnerkami.

„Evropa potřebuje silné Spojené státy a Spojené státy potřebují silného lídra. Proto držím palce Donaldu Trumpovi. Věřím jeho slibu, že ukončí válku na Ukrajině, protože když byl americkým prezidentem, žádná válka nebyla. Taky doufám, že za jeho prezidentství by se podařilo dotáhnout obchodní dohodu mezi EU a USA, která bude výhodná pro občany na obou stranách Atlantiku,“ uvedl dnes na twitteru šéf ANO a expremiér Andrej Babiš, kterého Trump přijal v Bílém domě 7. března 2019.
Evropa potřebuje silné Spojené státy a Spojené státy potřebují silného lídra. Proto držím palce @realDonaldTrump. Věřím jeho slibu, že ukončí válku na Ukrajině, protože když byl americkým prezidentem, žádná válka nebyla. Taky doufám, že za jeho prezidentství by se podařilo…
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) 5. listopadu 2024

Frontman skupiny Black Eyed Peas Will.i.am podpořil Harrisovou v krátké písni s názvem Yes She Can (Ano, ona to dokáže) doprovázenou klipem s tvářemi Američanů.
Součástí klipu jsou také záběry z útoku Trumpových stoupenců na sídlo Kongresu z 6. ledna 2021, kde se snažili zabránit formálnímu potvrzení vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena.

Moderátor nejpopulárnějšího podcastu na světě Joe Rogan vyjádřil podporu Donaldu Trumpovi. S exprezidentem v říjnu nahrál téměř tříhodinový rozhovor.
Rogan, jenž v posledních dílech svého podcastu The Joe Rogan Experience také dlouze hovořil se senátorem a Trumpovým viceprezidentským kandidátem J.D. Vancem a miliardářem Elonem Muskem, který již republikánovu kandidaturu podpořil, uvedl, že Musk předložil „nejpřesvědčivější argumenty pro Trumpa“. Rogan dodal, že s Muskem zcela souhlasí. „Aby bylo jasno, ano, toto je vyjádření podpory Trumpovi,“ uvedl.
O několik minut později Trump zmiňoval Roganovu podporu během volební kampaně v Pittsburghu, přičemž nepravdivě naznačil, že Rogan nikdy předtím nepodpořil žádného politického kandidáta. Rogan v roce 2020 podpořil levicového senátora Bernieho Sanderse v souboji o demokratickou nominaci do voleb, připomněl list The New York Times (NYT).
The great and powerful @elonmusk.
— Joe Rogan (@joerogan) 5. listopadu 2024
If it wasn't for him we'd be fucked. He makes what I think is the most compelling case for Trump you'll hear, and I agree with him every step of the way.
For the record, yes, that's an endorsement of Trump.
Enjoy the podcast pic.twitter.com/LdBxZFVsLN

Lady Gaga podpořila Kamalu Harrisovou osobně na mítinku ve Philadelphii. Společně se zpěvačkou dorazil i její snoubenec, obchodník Michael Polansky.
Máte pravdu. Dobře že vyhrál Trump. 👍👍👍