Trumpův triumfální návrat do Bílého domu. Harrisová přiznala porážku, republikáni ovládnou i Senát
Příštím americkým prezidentem se stane republikán Donald Trump, který se do Bílého domu vrátí po čtyřech letech. Výsledek úterních voleb označil za dosud největší politické vítězství. Trumpova soupeřka, demokratická viceprezidentka Kamala Harrisová uznala svou porážku a republikánskému exprezidentovi již gratulovala řada zahraničních státníků. Pro demokraty jde o drtivou porážku. Republikáni je zároveň připraví o většinu v Senátu, což příštímu prezidentovi usnadní prosazování jeho programu. Dění kolem amerických prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz online!

Prezident Petr Pavel po novinářském dotazu na zahájení švýcarsko-českého podnikatelského fóra v Curychu promluvil o svém zhruba dva roky starém výroku v podcastu Standa show, v němž uvedl, že na něj Trump působil jako odpudivá lidská bytost. „Bylo to vyřčeno v době, kdy ani Donald Trump, ani já jsme nebyli prezidenty. Jako soukromá osoba jsem vyjádřil názor, který se opíral o moji osobní zkušenost z osobního setkání,“ řekl dnes český prezident.

Agentura AP informovala o zadržení muže ve státě New York, který vyhrožoval zapálením jedné z volebních místností. Hrozba ve státě New York se týkala města Fowler poblíž kanadské hranice. Muž, kterému bylo řečeno, že nemůže hlasovat, protože se po propuštění z vězení znovu neregistroval, začal vyhrožovat, že se do hlasovací místnosti vrátí se zbraní nebo ji zapálí. Z místa utekl, ale policie ho o něco později zadržela.

Donald Trump prohlásil, že si nemyslí, že by musel svým příznivcům říkat, že by nemělo docházet k násilí a že by měli přijmout výsledky voleb, pokud prohraje. „Nemusím jim říkat, že nebude žádné násilí. Samozřejmě že nebudou žádné násilnosti. Moji příznivci nejsou násilníci, nemusím jim to říkat. Jsou to skvělí lidé,“ řekl Trump.

Podle nejnovějších údajů, které shromáždily CNN, Edison Research a Catalist, již 83 milionů lidí odevzdalo svůj hlas. To je více než polovina ze zhruba 158 milionů hlasů odevzdaných v prezidentských volbách v roce 2020, ale je to výrazně méně než celkový počet předvolebních hlasů v tomto roce, kdy se zhruba 70 % voličů rozhodlo hlasovat poštou nebo předčasně osobně.

„Máme nejspravedlivější, nejsvobodnější a nejbezpečnější volby. Máme svobodný tisk, který moderuje volby, zajišťuje, aby se věci dělaly správně,“ řekl voličům kandidát Harrisové na viceprezidenta Tim Walz v Harrisburgu. „Takže zůstaňte v klidu. Držte se toho.“ Své vystoupení zakončil slovy: „Tento stát něco ví o vyhrávání. Co kdyby to Pennsylvánie vyhrála pro Ameriku?“

Není jisté, jak stráví volební noc Trump a zda opustí své sídlo Mar-a-Lago, aby promluvil k novinářům, uvedly zdroje CNN. V jeho táboře však vzrostlo přesvědčení, že vývoj by mohl být jasnější alespoň v některých kritických státech do večera amerického času. Na snímku níže je Trump s tvůrci své kampaně.

Šamani v Peru provedli rituál, který má oběma prezidentským kandidátům přinést štěstí.

Bez ohledu na vítěze prezidentských voleb ve Spojených státech bude muset Evropa přijmout větší zodpovědnost za svoji bezpečnost. Před dnešním odletem do Srbska to novinářům řekl český premiér Petr Fiala (ODS). V zájmu Česka je podle něj mít co nejlepší vztahy s USA, ať už se prezidentem stane republikán Donald Trump, nebo demokratka Kamala Harrisová. „Česká republika počítá s oběma variantami,“ uvedl dnes Fiala.
„Bude v tom muset udělat mnohem víc, než v minulosti udělala,“ uvedl. Řada lídrů evropských zemí si to podle něj uvědomuje. V této souvislosti zmínil, že Česko dává na obranu konečně dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). „Další státy se k tomu přidávají, ale budeme v tom muset pokračovat bez ohledu na to, jestli budou mít Spojené státy prezidenta nebo prezidentku,“ uvedl Fiala.

Na Floridě odvolil Donald Trump, jeden z prezidentských kandidátů a bývalý prezident. S manželkou Melanií dorazil do svého volebního okrsku v Palm Beach, pak pronesl řeč. Novinářům řekl, že je „velmi poctěn“ zjištěním, že jsou fronty na hlasování dlouhé, podle něj jde o příznivce republikánů. „Tohle je ta nejlepší kampaň,“ řekl.
Cítí se prý velmi sebevědomě. „Nebude to ani těsné,“ míní Trump. „Ale bude trvat dlouho, než se to potvrdí,“ dodal. „Nemusím jim říkat, ať nedochází k násilí. Samozřejmě, že žádné násilí nebude,“ odpověděl novinářům na dotaz, zda svým příznivcům řekne, aby se nedopouštěli násilí.

Volí se na různých místech, kromě kostelů třeba i na běhací dráze. Lidé si po hlasování mohou vzít nálepku „Volil jsem“. K tomu, aby šli lidé volit, vyzval na sociální síti X i exprezident Barack Obama a slíbil, že bude příběhy lidí s touto nálepkou sdílet.

Volební místnost ve státě Missouri vyřadily z provozu záplavy. Ty rovněž zhoršily dostupnost jiných místností a uzavřely podle The Guardian desítky silnic. Problém je to i z hlediska přístupnosti elektřiny, někde využívají generátor.

Hlasovací místnosti se v 07:00 místního času (16:00 SEČ) otevřely také v Nevadě, posledním ze sedmi klíčových států, v nichž se především rozhodne o tom, zda se příští americkou hlavou státu stane demokratka Kamala Harrisová, nebo republikán Donald Trump. V Nevadě jsou ve hře hlasy šesti z celkem 538 volitelů.
Server BBC News napsal, že do Nevady, kde ani republikáni, ani demokraté nemají jasnou převahu, zamířilo i hodně aktivistů ze sousední a převážně demokratické Kalifornie, kteří se snaží místní na poslední chvíli přimět k tomu, aby šli hlasovat.
Například ve východní části Las Vegas se dnes sešlo asi 150 dobrovolníků, kteří podporují Harrisovou. „Musel jsem se do té práce fyzicky vložit, a ne jen vypisovat šeky nebo se hádat u stolu,“ líčil novinářům Peter Brock z kalifornského Fairfaxu. Věří, že se mu v Nevadě podařilo přesvědčit alespoň některé voliče, že mají hlasovat pro šedesátiletou viceprezidentku, zároveň ale připouští, že mezi lidmi, které potkal, byla často také znát velká únava z předvolební kampaně.

V Georgii přerušily hlasování ve dvou místnostech neprokázané hrozby, úřady tam požádají o prodloužení voleb. Pět bombových výhrůžek vedlo asi k půlhodinové evakuaci. „Naštěstí jsou teď tato místa opět v provozu a všechny volební místnosti zabezpečuje aktivní ochranka,“ uvedla ředitelka okresního úřadu pro registraci a volby Nadine Williamsová.

Volební výsledky Florida očekává v úterý večer, což pro Českou republiku znamená v brzkých ranních hodinách či během zítřka. Podle floridského státního tajemníka Corda Byrda od pondělí hlasovalo přes osm milionů Floriďanů v předčasných volbách a korespondenčně, dalších 500 tisíc lidí přišlo k urnám dnes ráno. Volební místnosti tam budou otevřené ještě osm hodin.

Mnozí vyrazili k volbám navzdory fyzickým indispozicím. Pomáhali jim děti či partneři.

Harrisová vystoupila v ranní show The Big Tigger na rozhlasové stanici V-103, která působí v hlavním městě Georgie Atlantě. „Musíme to udělat,“ řekla. „Dnes je volební den, lidé musí vyjít ven a být aktivní," pokračovala. Povzbudila obyvatele Georgie, aby šli volit. Sama dnes stráví volební noc s rodinu u večeře. Pak zamíří na Howardovu univerzitu, kde sama studovala.

Snímek ukazuje matku s dcerou, jak spolu míří do volební místnosti se šerpami s nápisem "Hlasy pro ženy". Podobnou situaci popsala i CNN, která jinou matku s dcerou po odvolení vyzpovídala. „Je to poprvé v historii naší země, kdy mohla volit ženu, a nejen ženu, ale i takovou, která vypadá jako ona. Je to neuvěřitelně emotivní, nedocházelo mi to, dokud jsme se ráno nechystaly, že vyjdeme ze dveří,“ popsala společný zážitek matka. Pro její dceru jsou práva žen důležitá. Dalším ženám jde třeba zejména o reprodukční práva, kvůli kterým míří k volebním urnám.

Agentura AP dnes informovala o novém falešném videu, které tvrdí, že je z dílny Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a varuje před údajným nebezpečím teroristických útoků na hlasovací místnosti. Další falešné video ukazuje vymyšlenou tiskovou zprávu FBI, podle níž vedení věznic v několika klíčových státech zmanipulovalo hlasování vězňů.
FBI nesdělila, kdo podle ní za dvojicí videí stojí. V uplynulých týdnech ale agentura opakovaně obvinila ruské vlivové skupiny z celé řady vymyšlených internetových příspěvků a záznamů.

Naopak v pensylvánském okrese Cambria se podle CNN sčítání o něco prodlouží kvůli softwarové poruše, která narušila skenování odevzdaných hlasovacích lístků. Podle Volební komise by ale tato chyba neměla odradit jiné voliče, kteří ještě svůj hlas neodevzdali. „Volební komise okresu Cambria se dnes brzy ráno dozvěděla, že softwarová závada v okresním elektronickém volebním systému znemožnila voličům naskenovat hlasovací lístky,“ stojí v prohlášení.

Sčítání hlasů bude o něco rychlejší než v roce 2020, uvedl filadelfský městský komisař Seth Bluestein pro CNN. „S předběžným sčítáním korespondenčních hlasovacích lístků jsme začali hned, jakmile se dnes v sedm hodin ráno otevřely volební místnosti,“ řekl. Přispět by podle něj mohlo i to, že mnozí se vrátili k osobnímu hlasování a nebude potřeba přepočítávat tolik korespondenčních lístků.

V 95 letech dnes uprostřed voleb zemřel americký miliardář Bernard Marcus, spoluzakladatel společnosti Home Depot a podporovatel a člen republikánské strany. V posledních letech otevřeně pomáhal také prezidentskému kandidátovi Donaldu Trumpovi. Na jeho kampaně a kampaně dalších republikánských politiků, jako je třeba Ron DeSantis, daroval miliony dolarů, tedy miliardy, ne-li desítky miliard českých korun.
Máte pravdu. Dobře že vyhrál Trump. 👍👍👍