Trumpův triumfální návrat do Bílého domu. Harrisová přiznala porážku, republikáni ovládnou i Senát
Příštím americkým prezidentem se stane republikán Donald Trump, který se do Bílého domu vrátí po čtyřech letech. Výsledek úterních voleb označil za dosud největší politické vítězství. Trumpova soupeřka, demokratická viceprezidentka Kamala Harrisová uznala svou porážku a republikánskému exprezidentovi již gratulovala řada zahraničních státníků. Pro demokraty jde o drtivou porážku. Republikáni je zároveň připraví o většinu v Senátu, což příštímu prezidentovi usnadní prosazování jeho programu. Dění kolem amerických prezidentských voleb sledujte na Blesk.cz online!

Kamala Harrisová je od roku 2014 vdaná za právníka Douglase Emhoffa. Pár spolu děti nemá, manžel má ale dva potomky z předchozího vztahu - Colea Emhoffa a Ellu Emhoffovou.
Po manželčině nástupu do funkce viceprezidentky Emhoff opustil svou kariéru, aby podpořil snahy svojí ženy. Emhoff se jako „první gentleman USA“ angažuje ve prospěch své ženy a plní i společenské povinnosti. Emhoff je také prvním židovským partnerem, kterého kdy viceprezident nebo prezident Spojených států měl.

Souboj mezi Trumpem a Harrisovou bude dle predikcí těsný. Amerikanista Jan Hornát z FSV UK si myslí, že chvíli před volbami vede v klání Trump. „V tuto chvíli bych si tipoval, že bude spíše prezident nežli prezidentka,“ řekl v pořadu Epicentrum na Blesk.cz.
Trumpův věk podle něj není u voličů zásadní. „Přes různé bizarní epizody v rámci kampaně, i když se Harrisová snaží útočit na Trumpův věk, tak není to karta, která funguje. To varování – nedávejte bláznivému dědečkovi jaderné zbraně - nevzbuzuje obavy, “ dodal s tím, že pro republikány je mnohem důležitější autorita.
Nejsilnější stránkou Harrisové je podle Hornáta právo na potrat. „Slyší na to jak demokratky, tak republikánky. Téma potratů bude tak klíčové,“ uvedl a zmínil, že Harrisová vede u mladších voličů.

Více než 200 000 lidí už zrušilo své digitální předplatné amerického listu The Washington Post (WP) poté, co se na poslední chvíli rozhodl nevyjádřit podporu demokratce Kamale Harrisové před prezidentskými volbami, uvedla dnes americká rozhlasová společnost NPR. Deník nepodpořil ani jednoho ze dvou hlavních prezidentských kandidátů poprvé za 36 let, a to z rozhodnutí majitele listu, amerického miliardáře Jeffa Bezose.
Počet zrušených předplatných tvoří podle NPR osm procent ze všech 2,5 milionu předplatitelů, mezi nimiž jsou i ti, kteří pravidelně odebírají tištěné vydání.
WP uvedl, že nepodpoří žádného z kandidátů tento rok a ani při žádných dalších volbách, i když redakce listu měla původně připravený článek na podporu Harrisové, který nakonec nevydala.

S Trumpem chce do Bílého domu coby jeho možný vicepremiér senátor J. D. Vance (40). Zastupuje stát Ohio a v minulosti byl hlasitým Trumpovým kritikem, v předvolební době v roce 2022 ale postoj změnil, řekl, že se mýlil, a za svoje předchozí výroky se omluvil.
Vance se stal jednou z řady nových tváří Republikánské strany kráčejících ve stopách Trumpa. Kritizoval Trumpa například při prezidentských volbách v roce 2016 a mimo jiné řekl, že Trumpovy politické návrhy „sahají od nemorálních po absurdní“. Pozdějšího vítěze voleb nazýval „opioidem mas“ či „kulturním heroinem“. Podle médií kdysi soukromě napsal svému bývalého spolubydlícímu z právnické fakulty, který to zveřejnil, že Trump by mohl být americkým Hitlerem.
Nyní je Vance mimo jiné hlasitým kritikem americké vojenské pomoci Ukrajině. Je autorem knihy Hillbilly Elegy (česky vyšla jako Americká elegie), která vypráví o jeho dospívání v oblasti tzv. „rezavého pásu“, amerického venkova, postiženého úpadkem tradičního těžkého průmyslu, a popisuje životy tamních chudých bělochů. Na kontě však má Vance i řadu kontroverzních výroků. V rozhovoru v televizi Fox News v roce 2021 řekl, že Spojené státy řídí „banda bezdětných dam, které vlastní kočky a jsou nešťastné ze svého života a z rozhodnutí, která učinily, a tak chtějí, aby byl nešťastný i zbytek země“.

Republikán a někdejší realitní magnát Donald Trump ve svých 78 letech usiluje o návrat do Bílého domu - prezidentem byl od 20. ledna 2017 do 20. ledna 2021. Je zároveň první bývalou hlavou USA odsouzenou v trestním procesu. Že se bude znovu ucházet o Bílý dům, to Trump veřejně oznámil v listopadu 2022. Republikány byl na sjezdu nominován jako kandidát na prezidenta už potřetí za sebou.
Trump byl v minulosti i členem Demokratické strany, Reformní strany a nezávislým. Když v roce 2015 oznámil kandidaturu na prezidenta ta republikány, byl považován za jasného outsidera. Ve volbách 8. listopadu 2016 však porazil demokratku Hillary Clintonovou.
Trump, který vydělal jmění v realitách, moderoval v televizi a byl spjat i se soutěžemi Miss, přišel s vizí America First (Amerika na prvním místě), kterou se ve funkci řídil. Prohru s Joem Bidenem ve volbách 2020 neunesl - a volby uvrhly USA do politické krize... Trump je nepodloženě označoval za zmanipulované a označil je bez důkazů za „největší volební podvod, jaký byl kdy ve Spojených státech amerických spáchán“.

Donalda Trumpa během kampaně zasáhl 13. července atentátník na předvolebním mítinku ve městě Butler v Pensylvánii.
Trump z útoku vyvázl se zraněním ucha, zabit však byl jeden účastník akce a další dva byli zraněni, zemřel i útočník. Trumpa hned po prvních výstřelech na mítinku obklopili osobní strážci a s krví na tváři ho odvedli z pódia, na němž exprezident začínal svůj projev.
FBI identifikovala útočníka jako dvacetiletého Thomase Matthewa Crookse z pittsburského předměstí Bethel Park. Podle úřadů vystřelil několikrát ze střechy budovy u předvolebního mítinku, než ho zabili agenti tajné služby. Útočníka dělilo od Trumpa méně než 150 metrů a střelba vyvolala otázky o tom, zda nepochybily bezpečnostní složky.
Trump v neděli 14. července, den po útoku, v rozhovoru s New York Post řekl, že měl být mrtvý a střelbu přežil možná díky štěstí nebo „boží pomoci“. Trump se také vyjádřil k fotografiím, na nichž se zkrvavenou tváří zvedá pěst. „Mnoho lidí říká, že je to nejikoničtější fotografie, jakou kdy viděli,“ řekl. „Mají pravdu a já jsem nezemřel. Obvykle musíte zemřít, abyste měli ikonickou fotku,“ dodal.

Právnička Kamala Harrisová přepisuje již nyní dějiny Spojených států. V současnosti je viceprezidentkou v administrativě prezidenta Joea Bidena a je tak vůbec první ženou v této funkci.
V listopadových volbách se bude jako demokratická kandidátka ucházet o funkci prezidentky a je tak teprve druhou ženou, která získala nominaci velké strany. Harrisová, která 20. října oslavila šedesáté narozeniny, tak má reálnou šanci stát se nejen první prezidentkou, ale také první osobou s předky jižní Asie v prezidentské funkci. Již dříve se stala teprve druhou senátorkou tmavé pleti, první s indickými a jamajskými kořeny.

Dobrý den, prezidentské volby v USA se blíží, volební noc proběhne již 5. listopadu. Na Blesk.cz budeme souboj kandidátky demokratů Kamaly Harrisové (60) a republikánského exprezidenta Donalda Trumpa (78) sledovat v online přenosu.

Trumpovým původním soupeřem byl v kampani současný prezident Joe Biden, který zvítězil ve stranických primárkách. Jeho podpora mezi demokraty se rozpadla po velmi slabém výkonu v první předvolební debatě 27. června a Biden v červenci z prezidentské kampaně odstoupil. Prezident poté uvedl, že obrana demokracie je důležitější než jakákoliv funkce a že chce sjednotit zemi tím, že uvolní místo nové generaci a podpořil svou viceprezidentku Kamalu Harrisovou.
Máte pravdu. Dobře že vyhrál Trump. 👍👍👍