Jasným vítězem voleb ve Velké Británii je opoziční Labouristická strana, která deklasovala vládní konzervativce. K moci se labouristé dostávají po 14 letech. Získali přes 400 křesel z celkových 650. Starmer ve vítězném projevu v Londýně uvedl, že „změna začíná teď“ a že na Británii znovu svítí naděje. Labouristé ve svém programu slíbili voličům obnovit ekonomický růst, ze kterého budou mít prospěch i chudší vrstvy obyvatel. Starmer ve funkci vystřídal Rishiho Sunaka, který dnes podal u krále demisi. Triumf slavil s manželkou Victorií po boku, došlo i na vítězný polibek na pódiu. Vítězi voleb gratulují i světoví lídři.
Nový premiér u Karla III.! Labouristé u moci po 14 letech v opozici, vládní stranu drtivě porazili
1.Nový premiér u Karla III.
Velká Británie má den po parlamentních volbách nového premiéra. Stal se jím lídr Labouristické strany Keir Starmer, když jej dnes přijal britský král Karel III. a vyzval ho k sestavení nové vlády, uvádí britská média.
Starmer dovedl labouristy k zisku obří parlamentní většiny, středolevá strana se tak vrací k moci po 14 letech vlády pravicových konzervativců.
Britský panovník na konci dopoledne přijal demisi dosavadního premiéra Rishiho Sunaka a následně se v Buckinghamském paláci sešel se Starmerem. Labouristický lídr pak zamířil do nedalekého premiérského sídla v Downing Street, aby poprvé jako předseda vlády promluvil k občanům.
Starmer slíbil, že jeho vláda bude sloužit všem Britům. Ukáže, že politika může být pozitivní silou, řekl v prvním projevu jako britský premiér.
2.Vítězný polibek s manželkou
Keir Starmer má křestní jméno po zakladateli Labouristické strany - rodiče ho pojmenovali po Keiru Hardiem, který Labouristickou stranu v roce 1900 založil.
Narodil se 2. září 1962 v londýnském obvodě Southwark. Byl prvním z rodiny, kdo šel studovat, absolvoval právo na univerzitě v Leedsu a poté postgraduální studium na Oxfordské univerzitě.
V roce 2014 obdržel titul rytíře-komandéra britského vojenského Řádu lázně. V roce 2017 byl jmenován do Státní rady (Privy Council), která je hlavním poradním orgánem královny.
Starmer je ženatý od roku 2008, s manželkou Victorií má dvě děti. Právě polibkem s manželkou Victorií slavil Starmer volební triumf také.
Starmer ve vítězném projevu v centrálním Londýně uvedl, že „změna začíná teď“ a že na Británii znovu svítí naděje. „Takovýto mandát přichází s velkou zodpovědností,“ řekl 61letý někdejší prokurátor. Starmer uznal deziluzi v britské společnosti a vyhlásil, že obnovování jejich důvěry v politiku je „bitva, která definuje naši dobu“.
3.Ponížený Sunak
Konzervativci sklízí frustraci Britů ze stavu země a utrpěli nejhorší porážku v dějinách strany. Premiér Rishi Sunak podal demisi, z čela Konzervativní strany chce odstoupit, až bude připravená volba nového lídra.
V táboře poražených konzervativců teď začíná boj o post nového lídra strany, který rozhodne o jejím dalším směřování.
„Dnes dojde k předání moci pokojným a spořádaným způsobem, s dobrou vůlí na všech stranách,“ prohlásil Sunak. „Je toho hodně, z čeho se musíme poučit a nad čím se zamyslet, a beru na sebe odpovědnost za prohru... Je mi to líto,“ dodal.
O křeslo v dolní komoře britského parlamentu přišla i bývalá premiérka Liz Trussová, která zemi vládla 49 dní, porazil ji labourista Terry Jermy.
Sunaka při cestě z Downing Street 10 doprovodila jeho manželka Akshata Murtyová.
4.Brilantní stratég Starmer
Vedení britských labouristů převzal Keir Starmer (61) v dubnu 2020, po debaklu labouristů v posledních parlamentních volbách, který vedl k odchodu příliš levicového Jeremyho Corbyna.
Starmer tuto stranu přetvořil podobně jako kdysi jeho předchůdce Tony Blair, odklonil ji od levicové politiky svého předchůdce a přiblížil politickému středu. Předtím v roli advokáta se specializací na lidská práva figuroval v ostře sledovaných procesech proti společnostem Shell a McDonalds a také v procesu kolem uzavření dolů bývalé konzervativní premiérky Margaret Thatcherové.
Starmer je podle britského tisku v kontrastu k bojovému zápalu svého předchůdce Corbyna umírněný a obezřetný, současně je ale brilantní stratég. „Nejlepším argumentem ve prospěch Starmera je, že by dokázal Británii řídit strategicky a efektivně stejně dobře, jako to dokázal s Labouristickou stranou,“ uvedl před volbami Fraser Nelson, šéfredaktor konzervativního magazínu The Spectator.
Při své volbě do čela labouristů Starmer zastáncům tvrdé linie vzkázal, že priority vidí jinde: „Východiska pro radikální labouristické vládnutí jsou stejně silná jako kdykoli předtím. Nyní ale musíme stranu přebudovat a zajistit, že důvěra v nás jako ve stranu progresivní změny bude obnovena.“ Poté s labouristy zabral politický střed, a vytlačil tak konzervativce dále doprava. Stranu vyčistil od radikálů a labouristy zaměřil na středová témata hospodářského růstu a služeb poskytovaných státem.
V předvolební kampani Starmer hlásal „desetiletí národní obnovy“ po letech škrtů ve výdajích a klesající životní úrovně za vlády toryů. Pod jeho vedením labouristé do značné míry akceptovali rozpočtové škrty navrhované současnou konzervativní vládou a neplánují žádné zásadní zvyšování daní. Hospodářský růst chce nastartovat dotacemi, slíbil zdanit soukromé školy a ukončit výrobu spalovacích motorů v roce 2030.
5.Dělnický původ
V kampani Starmer také často zmiňoval svůj dělnický původ (jeho otec byl nástrojař, matka zdravotní sestra) s tím, že celoživotní boj jeho matky s těžkou nemocí mu poskytl hlubokou vděčnost vůči britskému zdravotnickému systému (NHS).
Jeho volební kampaň vedl stejný stratég, který zajistil tři vítězství někdejšímu labouristickému premiérovi Blairovi. V britském parlamentu zasedá Starmer od roku 2015, od září 2015 do června 2016 byl stínovým ministrem pro přistěhovalectví. Mluvilo se o něm jako o kandidátovi na lídra strany již ve volbách v roce 2015, tehdy ale Starmer svoji kandidaturu vyloučil s odvoláním na svoje nedostatečné politické zkušenosti. Uspěl až o pět let později.
Kritika Sunaka i Trussové
V čele britské opozice Starmer kritizoval konzervativní vládu za její ekonomickou bilanci a prohlašoval, že konzervativci „zdevastovali ekonomiku“. Podle něj žádný premiér „nezvedal daně častěji“ než Sunak. Nyní Sunak podle Starmera například předkládal nereálné sliby na investici dalších 46 miliard liber do systému národního pojištění, ale neříká, kde chce peníze vzít.
Rovněž bývalou premiérku Trussovou kritizoval Starmer za její „kamikadze rozpočet“, který přinesl „mnoha lidem v Británii větší výdaje při placení jejich hypoték“.
Starmer se zaměřuje na problematiku lidských práv. V letech 2008 až 2013 působil jako šéf veřejné prokuratury. Předtím byl poradcem na lidská práva během uzavírání Velkopáteční dohody v roce 1998 za bývalého premiéra Blaira. V roce 2002 získal od britské královny Alžběty II. čestný titul Queen’s Counsel, který je udělován úspěšným právníkům s alespoň desetiletou praxí.
6.Zpět do EU nechce
Starmer vyloučil návrat do EU. K otázce migrace se Starmer nedávno zavázal, že v případě vítězství labouristů v parlamentních volbách rozbije gangy, které na člunech přivážejí do Británie žadatele o azyl.
Její plány posílat žadatele o azyl do Rwandy označil za plýtvání penězi. Konzervativci ale opoziční stranu obviňují, že sama nemá na řešení nelegálního přistěhovalectví žádný plán.
Ve stínovém kabinetu bývalého šéfa labouristů Jeremyho Corbyna byl Starmer ministrem pro brexit a před referendem o odchodu Británie z Evropské unie v roce 2016 se stavěl proti brexitu.
„Gratuluji Keirovi Starmerovi k historickému volebnímu vítězství ve Spojeném království,“ napsal na síti X šéf Evropské rady Charles Michel. Evropskou unii a Británii označil za zásadní partnery. „Těším se na spolupráci s vámi a vaší vládou v tomto - pro Británii - novém cyklu. Brzy se uvidíme na zasedání Evropského politického společenství,“ dodal šéf Evropské rady s odkazem na summit, který bude 18. července v Londýně.
Video Expert na britskou rodinu: William musí být připraven zastoupit otce v plném rozsahu.Video se připravuje ...7.Gratuloval i Zelenskyj
Starmerovi gratuluje k vítězství v parlamentních volbách řada zahraničních čelních představitelů včetně francouzského prezidenta Emmanuela Macrona nebo kanadského premiéra Justina Trudeaua.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj gratuloval Starmerovi a zároveň poděkoval dosavadnímu premiérovi Rishimu Sunakovi za podporu své vlasti, která se brání ruské vojenské agresi.
„Jsem vděčný svému dobrému příteli Rishimu Sunakovi za neochvějnou podporu britské vlády pod jeho vedením,“ napsal na síti X Zelenskyj, jenž v příspěvku vyjmenoval příklady vojenské pomoci, kterou Londýn za vlády Sunaka Kyjevu poskytl. „Ukrajina na to nezapomene,“ dodal ukrajinský prezident.
Ve svém dalším příspěvku Zelenskyj pogratuloval Starmerovi a Labouristické straně k volebnímu vítězství. „Ukrajina a Spojené království byly a budou i nadále spolehlivými spojenci. Budeme i nadále bránit a prosazovat naše společné hodnoty života, svobody a mezinárodního řádu založeného na pravidlech,“ napsal Zelenskyj a popřál šéfovi labouristů úspěchy na domácí i zahraniční scéně.
Francouzský prezident Emmanuel Macron společně s gratulacemi na síti X uvedl, že je spokojený s první diskuzí se Starmerem. Podrobnosti neuvedl. „S Británií budeme pokračovat v započaté práci ohledně naší bilaterální spolupráce, pro mír a bezpečnost v Evropě, klima a také ohledně (umělé inteligence) AI,“ napsal šéf Elysejského paláce.
Starmerovi podle agentury Reuters pogratulovali už také mimo jiné irský ministerský předseda Simon Harris, šéf australské vlády Anthony Albanese, nebo novozélandský premiér Christopher Luxon.