Pátek 20. září 2024
Svátek slaví Oleg, zítra Matouš
Polojasno 21°C

Kdo je Jamileh Alamolhodaová? S manželkou Raísího se pojí řada kontroverzních výroků

Autor: DVL, lig - 
23. května 2024
05:15

Kdo je íránská první dáma a manželka zemřelého Ebráhíma Raísího? Jamileh Alamolhodaová je žena, která považuje práci a vzdělávání u žen za akt násilí. Přitom sama získala doktorát. Je kontroverzní postavou, se kterou se pojí řada šokujících výroků. Napsal o tom britský deník Daily Mail.

Kdo přesně je manželka zemřelého prezidenta Ebráhíma Raísího, Jamileh Alamolhodaová? Žena, která kdysi tvrdila, že pracovat a studovat je pro ženy násilným činem. 

Kontroverzní první dáma

Jamileh Alamolhodaová se narodila v roce 1965 v druhém nejlidnatějším íránském městě Mašhadu a získala doktorát z filozofie výchovy na Univerzitě Shahida Beheshtiho. V 18 letech se provdala za Ebráhíma Raísího, se kterým mají dvě dcery. V roce 2001 se stala členkou katedry Vedení a rozvoj vzdělávání na stejnojmenné univerzitě. 

Celému světu prokázala, že je kontroverzní postavou, pro své otevřené názory na roli žen ve společnosti. 

V rozhovoru pro venezuelskou státní televizi v červnu 2023 první dáma Íránu Alamolhodaová tvrdila, že vlády nebo pracoviště sexuálně zneužívají ženy ve jménu svobody. 

Když hovořila po boku svého manžela pro latinskoamerický televizní kanál teleSUR, řekla tehdy, že organizace na ochranu práv žen se příliš soustředily na případy domácího násilí, přičemž tvrdila, že „mnohem důležitější je organizované násilí mimo rodinu“.

„Chceme, aby ženy zůstaly ženami. Proč bychom měly být jako muži? Proč bychom měly studovat, pracovat nebo žít jako muži? Toto je forma násilí,“ řekla podle zpravodaje Iran International.

O několik měsíců později řekla, že tresty odnětí svobody v Íránu pro ženy, které se rozhodnou nenosit hidžáb, byly „z úcty k ženám“. Manželka íránského prezidenta promluvila poté, co parlament země schválil kontroverzní návrh zákona, který zvýšil tresty odnětí svobody a pokuty pro ženy a dívky, které poruší jeho přísný kodex oblékání. 

V době, kdy byl návrh zákona schválen, každému, kdo jej nedodržel, hrozil trest odnětí svobody v délce od 10 dnů do dvou měsíců nebo pokuta.

„Kodexy oblékání máte všude, dokonce i zde na univerzitách, ve školách a všude jinde. A musím vám říct, že hidžáb byl tradicí, byla to nábožensky nařízená tradice, široce přijímaná. A nyní se to po léta změnilo v zákon. A porušování zákonů, pošlapávání jakýchkoli zákonů, stejně jako v jakékoli zemi, má svůj vlastní soubor trestů,“ řekla íránská první dáma. 

Dopis pro Macronovou

V listopadu 2023 vyvolala další kontroverzi pro svůj výběr slov v dopise manželce francouzského prezidenta Emmanuela Macrona Brigitte, ve kterém ji vyzvala, aby usilovala o příměří v izraelsko-palestinském konfliktu. 

Napsala: „Vážená paní Macronová! Prosím, jako laskavá a obětavá žena, která zastupuje ženy, matky a dcery Francie, požádejte svého manžela, aby nebyl spolupachatelem vražd bezmocných palestinských dětí a žen."

„Přeji vám odměnu od Boha za vaše humanitární úsilí," stojí také v dopise. 

Dopis napsala, aniž by věděla, že Brigitte doprovázela francouzského prezidenta během návštěvy Izraele, aby vyjádřila podporu izraelské vládě. 

18:46
23. 5. 2024

Jako první vysoce postavený íránský politik byl Raísí k poslednímu odpočinku uložen ve svatyni imáma Rezy, kde je pohřben osmý imám šíitského islámu. Oblast je již dlouho spojována s šíitskými poutěmi a podle šíitské tradice je svatyně místem, kde se lidem uleví od smutku a hříchu.

 

18:04
23. 5. 2024
!

Íránský prezident Ebráhím Raísí, jenž zahynul při nedělním pádu vrtulníku, byl pohřben v nejposvátnější íránské šíitské svatyni v Mašhadu.

18:00
23. 5. 2024

„Minuta ticha ve Valném shromáždění OSN na počest íránského mučedníka-prezidenta Ebráhíma Raísího,“ sdílí video íránská agentura IRNA.

Zobrazit celý online

Video  Epicentrum - Milan Mikulecký  - Pavlína Horáková, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi