Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Útočil osamělý vlk, hlásí ministr. Fico se bude muset učit některé věci znovu, říká Kaliňák

Autor: ČTK, Mii, simao - 
16. května 2024
14:04

Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica byl politicky motivovaný, prohlásil dnes slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Útočníkovi podle něj vadila vládní politika, o které čerpal informace z médií. Byl to „osamělý vlk“, který nebyl členem žádného politického uskupení. Zdravotní stav Roberta Fica zůstává vážný a premiér nadále není mimo ohrožení života, poznamenal vicepremiér Robert Kaliňák, podle kterého se bude muset Fico po operacích učit některé věci znovu.

Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok také uvedl, že bezpečnostní opatření před atentátem byla na maximální možné úrovni. Policie podle něj vyšetřuje už 32 podezřelých, kteří schvalovali trestný čin namířený proti Ficovi.

„Máme za sebou těžkou noc. Úvodem chci poděkovat všem občanům slovenské republiky za projevené sympatie,“ zahájil tiskovou konferenci po jednání vlády vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák. „To, co se stalo včera, atentát na premiéra vlády Roberta Fica, znehodnotil mnoho roků snah, aby demokratický vývoj byl svobodný a demokratický,“ uvedl.

Fico se bude muset učit některé věci znovu

Zdravotní stav Roberta Fica zůstává vážný a premiér nadále není mimo ohrožení života, uvedl na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády a bezpečnostní rady státu slovenský ministr obrany Robert Kaliňák.

Zranění způsobená čtyřmi střelnými ranami jsou tak rozsáhlá, že „odpověď organismu bude ještě velmi náročná“. Je možné, že se Fico bude muset některé věci učit znovu.

„Členové lékařského týmu... podávají extrémní výkony, aby jeho stav stabilizovali a postupovali k pozitivní prognóze. Nemůžu zatím konstatovat, že vyhráváme nebo že prognóza je pozitivní,“ uvedl Kaliňák a poděkoval zdravotníkům za péči.

Video  Atentát na Fica: Moment, kdy byl slovenský premiér postřelen v Handlové!  - Profimedia.cz / RTV Prievidza
Video se připravuje ...

Kaliňák se vyjádřil také k napjaté politické situaci na Slovensku. „Nikdo z nás nechce žít ve společnosti, kde se bude bát projevit svoje názory, aniž by neočekával nějaký útok,“ řekl. „Možná tak, jako těžké zranění Roberta Fica způsobí, že mnohé věci se bude muset učit znovu, možná i naše demokracie se bude muset znovu učit chodit,“ řekl ministr obrany.

Za účasti Čaputové i Pellegriniho

Kaliňák zároveň poděkoval občanům i zahraničním představitelům za vyjádření podpory, jichž si slovenská vláda váží, protože „svádíme i souboj o novou podobu Slovenské republiky“. Atentát na Fica podle Kaliňáka znehodnotil mnoho let snah o to, aby demokratický vývoj země byl svobodný a tolerantní.

Zasedání bezpečnostní rady a vlády se dnes zúčastnila také prezidentka Zuzana Čaputová a její zvolený nástupce ve funkci Peter Pellegrini.

11:21
20. 5. 2024

„Po dnešním konziliu je pacientův stav stabilizovaný. Klinicky se zlepšuje, komunikuje, zánětlivé hodnoty pomalu klesají. Pan premiér zůstává nadále v naší peči," uvedla nemocnice na Facebooku. Převoz Roberta Fica do jiného zařízení v hlavním městě tak zatím není na pořadu dne. 

10:35
20. 5. 2024

Lékařské konzilium by se dnes mělo sejít k vyhodnocení zdravotního stavu těžce zraněného premiéra Roberta Fica. Jak během víkendu vedení Rooseveltovy nemocnice v Bánské Bystrici uvedlo, šéf vlády by měl být mimo ohrožení života, jeho stav nicméně zůstává nadále velmi vážný. Není tak zatím jasné, zda jeho stav dovolí transport do nemocnice v Bratislavě. 

22:00
19. 5. 2024

Děkujeme vám za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Veškeré dění na Slovensku po atentátu na premiéra Roberta Fica budeme sledovat zase od pondělního rána.

Zobrazit celý online

Video  Čaputová o atentátu na Fica: Jsem šokovaná z hrozivého útoku.  - FB Zuzana Čaputová
Video se připravuje ...