Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Fiala po atentátu na Fica: Strach nemám! Situace je ale napjatá nejen na Slovensku

Autor: simao, jko - 
15. května 2024
12:54

Český premiér Petr Fiala (ODS) na CNN Prima News ve středu okomentoval obsáhleji atentát na svého slovenského protějška Roberta Fica (Směr-SD). Ficovi popřál, aby se co nejrychleji uzdravil, upozornil přitom na to, že situace je napjatá nejen na Slovensku. Sám ale strach nemá a věří Ochranné službě Policie ČR. Pozastavil se však mj. i nad slovními útoky na vlastní rodinu či situací kolem Pavla Novotného (ODS) a jeho děsných výroků na konto Aničky Slováčkové. Ve čtvrtek následně Fiala komentoval průběžné zprávy ze Slovenska poté, co Fico prodělal pětihodinovou operaci.

„Já myslím, že tady je zbytečné hledat nějaká slova, je to šokující událost, všechny nás to zasáhlo i tím, že se to stalo v nám nejbližší zemi,“ uvedl na CNN Prima News Petr Fiala (ODS). „Je to naprosto odsouzeníhodné, ničím neospravedlnitelné, nevysvětlitelné,“ pokračoval.

Podpora pro Fica

„Teď musíme všichni myslet na Roberta Fica a přát mu, aby tu situaci zvládl, aby se co nejrychleji uzdravil,“ říkal Fiala. „Samozřejmě všichni musíme odsuzovat násilí a každý sám, možná víc, než ve veřejné debatě přemýšlet nad tím, co máme dělat pro to, aby se situace ve společnosti nedramatizovala a nešířila se nenávist,“ podotkl.

„Situace je napjatá nejenom na Slovensku, i v jiných společnostech a toto není jenom věc politiků, ale je to věc celé společnosti, abychom se učili spolu komunikovat bez nenávisti,“ míní Fiala.

Demokracie má být střetem idejí, názorů a programů, upozornil. „Nemají tam místo osobní útoky, šíření nenávisti, používání rodin jako terčů politického boje a další věci, které já opakovaně odsuzuji a před kterými varuji. Já sám se snažím používat i slovník, který je spíš uklidňující - někdy je mi to vyčítáno - než jitřící vášně a emoce ve společnosti,“ uvedl Fiala.

Fiala strach nemá

Český premiér vzkázal, že on sám strach nemá. „Strach nemám a myslím si, že politik by nemohl dělat svoji práci, kdyby měl strach, aspoň ne na této úrovni,“ říkal na Primě Fiala.

„Já žádná opatření určitě přijímat nebudu, já věřím v profesionální práci Ochranné služby Policie ČR, ale jsou věci, které se nedají dopředu ošetřit, ani jim zabránit. Všichni víme, že občas k tragickým událostem dochází. Vždyť my máme nedávno zkušenost s naprosto nevysvětlitelným, brutálním činem na Filozofické fakultě UK,“ připomněl Fiala loňskou tragickou střelbu.

Dobré zprávy ze Slovenska

„Slyšíme rádi ty zprávy ze Slovenska, všichni, že stav pana premiéra je stabilizovaný a že se už podařilo zvládnout všechny operační zákroky. Jenom věříme, že se jeho zdravotní stav bude nadále zlepšovat. Všichni mu to přejeme a to si myslím, že je to nejdůležitější,“ uvedl ve čtvrtek Fiala na tiskovce po uvedení nového ministra pro vědu, výzkum a inovace Marka Ženíška (TOP 09) do úřadu.

Podle Fialy má Česko velmi kvalitně fungující bezpečnostní systém. „Všechny struktury, které se starají o bezpečnost vnější i vnitřní v České republice pracují velmi dobře. Ukázaly to kritické situace, s kterými jsme se museli vyrovnávat. A odborníci z ochranné služby, z dalších bezpečnostních služeb, dělají dobře svoji práci, jsou to profesionálové a mají moji plnou důvěru,“ pochválil je Fiala.

Zvýšená opatření by Česko podle Fialy přijalo, kdyby bezpečnostní složky dospěly k přesvědčení, že je to třeba. „Pokud se jedná o mě osobně, tak já nebudu měnit své návyky ani způsob své práce. Já jsem přesvědčen, že politik má chodit mezi lidi, má se s nimi bavit, diskutuji i s těmi, kteří vyjadřují nesouhlas s naší politikou, podle mě to patří k politické práci a nemíním na tom nic měnit. A nikdo z nás, kdo děláme tuto formu veřejné služby, tak nemůže trpět strachy a obavami. To by jinak nešlo dělat,“ je přesvědčený Fiala.

Slova Novotného? Lidsky za hranou

Fiala se v rozhovoru na CNN Prima News přitom ohradil proti tomu, že by situaci zhoršovala i jeho koalice Spolu, když politikům ANO místo českých přemalovala na plakáty ruské vlaječky.

„Ať se každý podívá na mé webové stránky a sociální sítě a pak na stránky Andreje Babiše a Karla Havlíčka. Každý den je tam útok nejenom na mě, ale i na mou rodinu. Překračuje to všechny hranice, které jsou v demokratické politice přípustné,“ uvedl šéf ODS, který řešil i situaci kolem výroků starosty Řeporyjí Pavla Novotného (ODS). 

Novotný totiž urážel hudebníka Felixe Slováčka a jeho dceru Annu, bojující s rakovinou. „Felix byl vždycky d*bil. Dávám mu pokoj asi rok a půl, co vím, že mu zemře dcera. Anička bohužel nemá žádnou šanci,“ napsal Novotný na sociální síti X. Fiala to označil za lidsky nepřípustné.

„Opakovaně jsem kritizoval výroky Pavla Novotného. Pavel Novotný slíbil, že v nich nebude pokračovat, situace se zklidnila. Pak řekl, že odejde po volbách v roce 2021 z Občanské demokratické strany, to se nestalo. A teď přišel výrok, který není politicky za hranou, ale je lidsky za hranou. Tady není potřeba se o tom bavit politicky, to je prostě lidsky nepřijatelné,“ uvedl na Primě Fiala.

„A z toho je potřeba vyvodit závěry. Ty budou vyvozeny na základě demokratických mechanismů, které Občanská demokratická strana má (...) Je to nepřijatelné, politicky, je to nepřijatelné lidsky a občanská demokratická strana má takové mechanismy, které povedou k dobrému řešení,“ dodal Fiala.

Petr Fiala bude ve středu 22. května hostem dalšího dílu pořadu Ptám se, pane premiére na Blesk.cz. Klást dotazy mu můžete nyní již i Vy přes formulář níže. Prosíme o slušně formulované a podepsané dotazy.

Online chat
Počet zbývajících znaků:

11:21
20. 5. 2024

„Po dnešním konziliu je pacientův stav stabilizovaný. Klinicky se zlepšuje, komunikuje, zánětlivé hodnoty pomalu klesají. Pan premiér zůstává nadále v naší peči," uvedla nemocnice na Facebooku. Převoz Roberta Fica do jiného zařízení v hlavním městě tak zatím není na pořadu dne. 

10:35
20. 5. 2024

Lékařské konzilium by se dnes mělo sejít k vyhodnocení zdravotního stavu těžce zraněného premiéra Roberta Fica. Jak během víkendu vedení Rooseveltovy nemocnice v Bánské Bystrici uvedlo, šéf vlády by měl být mimo ohrožení života, jeho stav nicméně zůstává nadále velmi vážný. Není tak zatím jasné, zda jeho stav dovolí transport do nemocnice v Bratislavě. 

22:00
19. 5. 2024

Děkujeme vám za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Veškeré dění na Slovensku po atentátu na premiéra Roberta Fica budeme sledovat zase od pondělního rána.

Zobrazit celý online

Video  První záběry po atentátu na Fica  - HN online.sk
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa