Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Střelec na Fica Juraj C. (71): Spojili ho i s proruskou skupinou! Důchodce měl zbraň legálně

 • Autor: ČTK,simao - 
  16. 5. 2024
  11:52

  Juraje C., který je podezřelý ze středečního útoku na premiéra Roberta Fica, ve čtvrtek vyšetřovatelé obvinili z pokusu o úkladnou vraždu, informuje server televize Markíza. 71letému muži, který prý řekl, že je hrdý na to, co udělal, hrozí až doživotní vězení. Co se aktuálně o podezřelém ví? Ženatý důchodce a spisovatel z Levice je na Slovensku spojován i s proruskou polovojenskou skupinou. Televize Markíza uvedla, že podezřelý už koncem dubna proti Ficově vládě protestoval na jejím výjezdním zasedání v Dolné Krupé nedaleko Trnavy.

 • 1.Vystřelil pětkrát

  Juraj C. byl ve středu zadržen premiérovou ochrankou a policií bezprostředně po útoku na Fica po výjezdním zasedání vlády v Handlové, která leží nedaleko Banské Bystrice.

  Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok uvedl, že útočník na Fica vystřelil pětkrát.

  Fico utrpěl velmi vážná zranění a nyní je po pětihodinové operaci ve stabilizovaném, ale stále vážném stavu v banskobystrické nemocnici.

  Video  Atentát na Fica: Moment, kdy byl slovenský premiér postřelen v Handlové!  - Profimedia.cz / RTV Prievidza
  Video se připravuje ...

 • 2.V cele v Nitře

  Podezřelý Juraj C. se nachází v cele Národní kriminální agentury v Nitře. Podle Markízy mu v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody ve výši 25 let až doživotí.

  Podle serveru tvnoviny.sk atentátník už proti Ficovi protestoval i v minulosti. V dubnu se zúčastnil zasedání vlády v obci Dolná Krupá.

  Hrstka protestujících, mezi nimiž byl i Juraj C., vykřikovala hesla jako Ať žije Ukrajina, Zrádci nebo Dost bylo Fica. Drželi také transparenty na podporu RTVS - veřejnoprávní televize a rozhlasu, které chce Ficova vláda reorganizovat.

  Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica Atentát na slovenského premiéra Roberta Fica | Reprofoto ČT

 • 3.Legálně držená zbraň

  71letý spisovatel Juraj C. z města Levice byl zadržen ihned po útoku. Fica zasáhl na náměstí ve chvíli, kdy se premiér vítal s občany. Do Handlové přijel Juraj C. podle televize vlastním vozem.

  Juraj C. podle televize Markíza řekl, že je hrdý na to, co udělal. Portál Aktuality.sk napsal, že zbraň, kterou několikrát vystřelil na premiéra, útočník zřejmě vlastnil legálně.

 • 4.Spisovatel

  Údajný pachatel v minulosti vydal několik básnických sbírek, v Levicích založil literární klub Duha.

  Podle serveru sme.sk je Juraj C. také členem Spolku slovenských spisovatelů. „Každý, kdo vydá dvě knihy, má právo požádat o členství,“ řekl serveru poslanec a šéf výboru pro kulturu a média Roman Michelko (SNS), který je rovněž členem spolku.

  Video  Český velvyslanec na Slovensku Jindrák: Není v zájmu žádného politika vyvolávat občanskou válku  - Bára Holá
  Video se připravuje ...

 • 5.Terčem útoku

  V roce 2016 pracoval Juraj C. pro soukromou bezpečnostní službu. Tehdy se sám stal terčem útoku ze strany zdrogovaného muže v nákupním centru.

  Na sociálních sítích se nyní objevilo video, na kterém je údajný útočník krátce po svém zadržení. Je na něm vidět spoutaný postarší muž sedící na chodbě, který se podobá zadrženému na místě střelby a který unaveně říká, že nesouhlasí s politikou vlády, konkrétně se snahou provést změny ve veřejnoprávní televizní a rozhlasové stanici RTVS.

  Ze zhruba dvacetivteřinové nahrávky není jasné, kdo ji pořídil a jakým způsobem se dostala na veřejnost.

  Juraj C., podezřelý ze střelby na premiéra Fica Juraj C., podezřelý ze střelby na premiéra Fica | Soc. síť X

 • 6.Spojován s proruskou skupinou

  Juraj C. je však rovněž spojován s někdejší proruskou polovojenskou skupinou Slovenskí branci. Na facebookovém profilu napsal, že se o existenci skupiny dozvěděl v květnu 2015.

  „Upoutalo mě na nich, že nejsou závislí na příkazech státu, což je v pasivní společnosti, jako je ta naše (slovenská), prakticky nepochopitelné,“ napsal.

  “Proč to dělají? Do Evropy, které jsme součástí, přicházejí statisíce migrantů. Slovenskí branci se nepřipravují na boj, ale na obranu," napsal. Podle projektu vsquare.org vůdcům této skupiny poskytli výcvik bývalí příslušníci ruských speciálních jednotek.

  Podle organizace Manipulátoři.cz Slovenskí branci intenzivně spolupracovali se slovenskou pobočkou Nočních vlků, ruského motorkářského klubu, který je neoficiální polovojenskou organizací ruské vlády.

 • 7.Souhlas s Kotlebou?

  Juraj C. podle organizace Manipulátoři.cz souhlasil s nacionalistou Marianem Kotlebou.

  Útočník na premiéra Roberta Fica Juraj C. napsal během svého života několik knih. V Refresheru jsme četli jednu z jeho knih ´Efata: o Romech a cikánech´, kterou vydal v roce 2015. Souhlasil s volebním programem Kotlebovy strany LSNS, ve kterém Kotleba požadoval pozastavení dávek pro Romy, napsal server news.refresher.sk.

  Video  Čaputová o atentátu na Fica: Jsem šokovaná z hrozivého útoku  - FB Zuzana Čaputová
  Video se připravuje ...

 • 8.Zastal se vraha

  Podle tohoto serveru se také zastal masového vraha Ľubomíra Harmana, který v srpnu 2010 zabil v bratislavské okrajové čtvrti Devínska Nová Ves samopalem sedm lidí a poté spáchal sebevraždu.

  Vedle toho ale server Aktuality.sk kontaktoval i atentátníkova dlouholetého přítele, který s ním spoluzakládal Hnutí proti násilí.

  „Byla to strana, kterou jsme založili proti jakémukoli násilí, myslím, že po incidentu, kdy byl ubit k smrti jeden Filipínec,“ řekl muž, který je zároveň sousedem podezřelého a propagoval jeho literární dílo. V květnu 2018 v centru Bratislavy muž z jihu Slovenska kopl do hlavy Filipínce, který zraněním podlehl po převozu do nemocnice. Útočníka soud poslal do vězení.

  Fakultní nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banské Bystrici, kde leží slovenský premiér Robert Fico (16. 5. 2024) Fakultní nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banské Bystrici, kde leží slovenský premiér Robert Fico (16. 5. 2024) | ČTK/Denes Erdos

 • 9.S manželkou v důchodu

  Podle sousedů, se kterými hovořili novináři z webu Nový Čas, šlo o příjemného staršího pána, který si s manželkou užíval důchodu. Manželský pár působil klidně a často se procházel po okolí. Manželka Juraje C. měla dříve působit jako pedagožka na gymnáziu.

  „Vůbec netuším, co zamýšlel, co plánoval, proč se to stalo,“ řekl serveru Aktuality.sk jeho syn. Na otázku, zda jeho otec Fica nenáviděl, odpověděl: „Řeknu vám to takhle - nevolil ho. To je vše, co k tomu mohu říci.“ Popřel, že by se jeho otec někdy otevřeně zmínil o útoku na politika nebo o jeho likvidaci. Popřel také, že by otec byl v péči psychiatra.

  Atentát na Fica: Manželka zadrženého Juraje C. (15.5.2024) Atentát na Fica: Manželka zadrženého Juraje C. (15.5.2024) | Profimedia.cz

Video se připravuje ...
Další videa