Úterý 10. září 2024
Svátek slaví Irma, zítra Denisa
Zataženo, déšť 20°C

Robotický pes neštěká, nekouše - ale střílí. Američtí mariňáci testují AI zabijáka

Autor: mav - 
6. července 2024
17:38

„Trhej!“ zní tradiční povel pro psy-obranáře. Je dost možné, že ho s pokroky robotických technologií a umělé inteligence nahradí „pal!“ Americká námořní pěchota zkouší novou generaci robotických psů, která má ve výbavě - mimo jiné - zbraňové systémy ovládané umělou inteligencí.

Velitelství speciálních operací Námořní pěchoty Spojených států (MARSOC) zkouší čtyřnohé roboty Vision 60 vyvíjené firmou Ghost Robotics. Takoví už někde například pomáhají s průzkumem či střežit vojenské objekty.

Jejich nová verze ovšem má možnost osazení automatickou zbraní, píše server The War Zone. Serveru to potvrdil Eric Shell z obchodního oddělení firmy Onyx Industries, která automatické zbraně vyrábí. Nasadila je na dva kybernetické hafany, jedná se o systémy vycházející ze stávající nabídky firmy - dálkově ovládané zbraňové systémy SENTRY. Jedna má ráži 7.62x39 mm (jako třeba útočné pušky Kalašnikov AK-47), druhý robopes dostal na záda zbraň s moderní ráží 6.5 mm Creedmoor.

Podobně ozbrojení psi nejsou novinkou, i mariňáci už zkoušeli dokonce verzi s raketometem. Nynější testy však zkouší zbraně, které samy střílí - tedy s umělou inteligencí. „Systém skenuje a detekuje cíle, zaměří se na drony, lidi, vozidla…“ popsal Shell. Stále však povolení k palbě po zamíření musí dát lidský operátor.

„Zbraně jsou jen jedním z mnoha potenciálních nástrojů pro tento typ technologie, další mohou zahrnovat prostředky pro průzkum či elektronický boj,“ uvádí MARSOC pro The War Zone s tím, že ozbrojené (i mnohé další) roboty jen zkouší a v ostré akci nikde nejsou.

Letiště i tunely

Shell naznačil, že vedle mariňáků se kombinace psa Ghost Robotics a zbraňového systému Onyx zkouší také na Dysonově základně Letectva Spojených států pro ostrahu areálu.

Koncept robotického psa se testuje například pro boj v těsných prostorech, jako jsou tunely, také by měli ulevit od rizika vojákům v bojištích, kde lze očekávat pasti. Tvar (bezhlavého) psa se ukázal schůdnější než tzv. humanoidní robot, neboť chůze po čtyřech je z hlediska udržení rovnováhy - a výpočetní kapacity řídící jednotky - podstatně jednodušší než po dvou.

Některé firmy vyvíjející a prodávající podobné roboty se předloni společně zavázaly, že zabijácké roboty prostě vyrábět nebudou - mezi nimi snad nejznámější z nich, Boston Dynamics, kterou proslavil její robopes Spot. Ghost Robotics či třeba čínské firmy takové skrupule nemají.

Prozatím se výrobci různých vojenských technologií ospravedlňují, že u nich zůstává „člověk ve smyčce“ - i když robot či dron sám zaměřuje, spoušť mačká či povel ke střelbě dává na dálku operátor. „Jak dlouho člověk ve smyčce zůstane i pro případ útočných činů, je stále víc diskutabilní, nehledě na ujišťování některých vojáků či firem,“ konstatují redaktoři webu The War Zone Howard Altman a Oliver Parken.  

Video  Roboti z Boston Dynamics - Tančící humanoidi i smrtonosní zabijáci  - Videohub
Video se připravuje ...

Uživatel_5313099 ( 7. července 2024 12:47 )

Další způsob jak zabíjet lidi.

Zobrazit celou diskusi