Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 11°C

Teror během Vánoc v Evropě? Politici v Bruselu vyjádřili obavy, riziko se podle nich zvyšuje

Autor: ČTK - 
5. prosince 2023
20:57

Válka mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás vede k polarizaci společnosti, a výrazně tak zvyšuje riziko teroristického útoku v Evropské unii během svátků. Po dnešní schůzce ministrů vnitra členských zemí EU v Bruselu to uvedla eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová. Její obavy vycházejí z informací členských zemí, ale i nárůstu antisemitismu a činů hnaných nenávistí vůči muslimům, uvedla agentura AFP.

Johanssonová neuvedla žádné konkrétní informace, které ji vedly k těmto obavám. Zmínila sobotní útok v Paříži, při němž radikální islamista zavraždil německého turistu. EU poskytne na dodatečné zajištění bezpečnosti 30 milionů eur (730 milionů Kč), uvedla eurokomisařka podle BBC News.

Obdobné obavy vyjádřila podle BBC i německá ministryně vnitra Nancy Faeserová, která novinářům řekla, že EU musí bedlivě sledovat hrozby a propagandu, protože existuje vysoké riziko další „radikalizace násilných islamistických pachatelů“.

Minulý týden policie v německé spolkové zemi Dolní Sasko zatkla mladého muže, který je podezřelý, že se chystal spáchat teroristický útok v období Vánoc. O několik dní dříve německé úřady zatkly dva mladíky, kteří údajně plánovali nechat vybuchnout dodávku na vánočním trhu v Leverkusenu v Severním Porýní-Vestfálsku.

Od propuknutí bojů mezi radikálním palestinským hnutím Hamás a Izraelem 7. října zaznamenaly evropské země nárůst antisemitských činů, konalo se i mnoho demonstrací na podporu Izraele i Palestinců.

12:00
2. 1. 2024
!

Válku v Gaze vyvolal překvapivý útok Hamásu na Izrael 7. října, při kterém podle Izraele zahynulo 1 200 lidí.

Palestinské zdravotnické úřady v Gaze ovládané Hamásem dnes uvedly, že si izraelská operace v Pásmu Gazy vyžádala životy 22 185 Palestinců a dalších 57 035 při ní bylo zraněno. Jen za poslední den bylo podle téhož zdroje při izraelských úderech v Pásmu Gazy zabito 207 Palestinců a 338 jich bylo zraněno.

Izrael tvrdí, že válka v Pásmu Gazy, která podle Reuters proměnila velkou část území s 2,3 milionu obyvatel v trosky a způsobila tam humanitární katastrofu, bude trvat ještě řadu měsíců. Tel Aviv však naznačil novou fázi ofenzívy, když v pondělí jeden z izraelských představitelů uvedl, že armáda tento měsíc stáhne své síly uvnitř Gazy a přejde na několikaměsíční fázi lokálnějších „likvidačních“ operací.

Děkujeme Vám za pozornost u našeho kontinuálního onlinu k válce mezi Izraelem a Hamásem. Další dění na Blízkém východě můžete sledovat i v roce 2024 na Blesk.cz prostřednictvím dílčích článků. Přejeme Vám šťastné vykročení do nového, doufejme, že poklidnějšího roku.

10:32
2. 1. 2024

Izraelská armáda oznámila, že v noci na dnešek podnikla vzdušné údery v Sýrii v reakci na útoky na severní Izrael. 

9:30
2. 1. 2024

Nad letištěm v severoiráckém Irbílu, kde působí američtí vojáci a jejich spojenci, byl sestřelen ozbrojený dron, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na dva nejmenované bezpečnostní zdroje. Zda si incident vyžádal škody nebo oběti na životech, není v tuto chvíli jasné.

Zobrazit celý online

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

bizon_pepa ( 6. prosince 2023 08:34 )

Myslím, že nemáš pravdu. Evropani umí zacházetuž jen s mobilem a z krve se jim dělá špatně.

krapotkin ( 6. prosince 2023 08:01 )

Vyzbrojte Evropany a bude po problému.

sosacek ( 5. prosince 2023 21:39 )

Tato vypatlaná unijní kráva má 100% podíl na tom jak to v EU s terorismem vypadá.

bizon_pepa ( 5. prosince 2023 21:30 )

Nemusí cítit obavy. Stačí když se semknout.

Zobrazit celou diskusi